http://didshahr.ir/257802

01:49 :: 1401/12/06

مشاوره فردی: پسرم از صحبت کردن با من خوشش نمی‌آید.

پسرم حوصله منو ندارد
My son does not like me

نویسنده : صدیقه معدنی |  کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

سوال: پدری هستم ۳۴ساله هستم، یک پسر ۱۰ ساله دارم خیلی تلاش کردم که با او دوست باشم ولی انگار او از صحبت کردن با من خوشش نمی‌آید. حوصله من را ندارد. مدام یا پای تلویزیون است یا گوشی یا درس و مشق. می‌خواهم بیشتر وارد دنیای ذهنی او شوم اما انگار گارد گرفته و نمی‌گذارد. چه کنم؟

پاسخ: این که شما والد محترم سعی در ارتباط بهتر با فرزندتان دارید، بسیار تحسین‌برانگیز است، اما باید بدانید هر دوره‌ای ویژگی‌های خاص خودش را دارد و لازم است شما با ویژگی‌های دوره نوجوانی آشنا باشید. شناخت ویژگی‌های نوجوان برای برقراری ارتباط با آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

رفتارهای نوجوان‌تان تا حدودی طبیعی است

گفته‌اید او مدام یا پای تلویزیون است یا گوشی و … توجه داشته باشید در این دوره نوجوان به دنبال یافتن هویت خویش، در مسیر شکل دادن به شخصیتى متکى به خود گام برمى دارد. بنابراین، شناخت جنبه‌هاى مهم جسمانى- روانى، اجتماعى، عقلانى و اخلاقى نوجوانان این توانایى را به نوجوان و اطرافیان او مى دهد تا شیوه صحیح برخورد با تغییرات جسمی ـروانى به‌وجود آمده را بدانند و تا حدى از بروز ناسازگارى‌هاى خاص این دوران جلوگیرى کنند. برای استقلال و اتکای به خود می‌کوشد، به مطالعه و گوش کردن به رادیو و تماشای فیلم تمایل بیشتری دارد، به افرادی که او را دوست دارند و احترام می‌گذارند بیشتر اظهار علاقه می‌کند و … بنابراین رفتارهای نوجوان‌تان تا حدودی طبیعی است.

به نیازهای پسرتان پاسخ دهید

پسرتان از صحبت کردن با شما خوشش نمی‌آید. نوجوان گاهی با والدینش به مجادله و مناقشه می‌پردازد و نمی‌خواهد عقاید آن‌ها را بپذیرد. می‌کوشد مقام و منزلت خاصی بین دوستان و همسالانش کسب کند، رفتار و خصایل اجتماعی او ظاهر می‌شوند، علیه بعضی از آداب و رسوم اجتماعی قیام می‌کند و از این کارش لذت می‌برد و دوست دارد که بیشتر اوقات خود را با همسالانش بگذراند. اما اگر می خواهید با او دوست شوید باید به نیازهایش پاسخ دهید که عبارتند از: ۱-نیاز به محبت(از طرف اطرافیان)، ۲-نیاز به تعلق خاطر(به گروه‌ها)، ۳-نیاز به موفقیت(در زندگی و تحصیل) و ۴-نیاز به پیشرفته‌شدن(احساس ارزشمندی).

خودتان را سرزنش نکنید

امیدوارم با مطالعه خصایص نوجوانی و آگاهی از آن‌ها کمتر خود را سرزنش کنید و سعی در درک و پذیرش دنیای نوجوان‌تان داشته باشید و از نیازهای نوجوانی برای نزدیک شدن به او کمک بگیرید. به جای این که بگویید او دربرابر شما گارد گرفته با رایج‌ترین مشکلات نوجوان‌ها آشنا شوید تا اگر پسرتان با آن‌ها درگیر است برای مدیریت‌شان، همدلانه در کنارش باشید. رایج‌ترین مشکلات نوجوانان عبارتند از: مشکلات بدنی شامل احساس خستگی، ظهور تمایلات جنسی و …مشکلات شخصیتی شامل احساس حقارت و کمرویی، عصبانیت فوری و … مشکلات خانوادگی شامل احساس تنهایی، مشاجره با اعضای خانواده، محدودیت آزادی و … مشکلات اجتماعی شامل ترس از قبول مسئولیت، احساس نگرانی از نبود موفقیت و …مشکلات دینی و اخلاقی شامل تردید در اعتقادات دینی، نداشتن معیار صحیح برای الگوبرداری و …مشکلات مدرسه‌ای شامل ترس از سرزنش و تنبیه معلمان، ناتوانی در تمرکز حواس، ترس از امتحان و … در این دوره، نوجوان بسیار پرخاشگر و تحریک‌پذیر است و بیشتر در دنیای خودش غرق است و بیش از هر زمانی دوست دارد تنها باشد.

صحبت درباره تفریحات با پسرتان

شما به عنوان پدر لازم است برای تفریحات با پسرتان گفت‌وگو کنید و از او بپرسید دوست داری که آخر هفته را چطور با هم بگذرانیم و برای بودن با وی برنامه‌ریزی کنید. در خلال تفریحات و شادی و دوست بودن با وی، حرف‌های او را بشنوید و از دغدغه‌هایش مطلع شوید.

پسرم حوصله منو ندارد

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257802

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *