http://didshahr.ir/255424

02:17 :: 1401/10/04

بکارگیری نکات و توصیه های زیر توان شما را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات افزایش می دهد.

تغذیه ویژه برای روزهای امتحانات

نویسنده: زهرا مولایی – کارشناس تغذیه

ساوالان خبر: بسیاری از دانش‌آموزان روزهای پیش از کنکور را تا حد امکان به مطالعه می‌پردازند و تصور می‌کنند که غذا و استراحت مانع از مطالعه می‌شود، در صورتی که با تغذیه صحیح می‌توان بازده فکری را افزایش داد.

در این مطلب برخی نکات کنکوری را یادآور می شویم:

در زمان مطالعه غذا نخورید و برای غذاخوردن زمان خاصی را درنظر بگیرید تا با آرامش بیشتری غذا بخورید.

برخلاف تصور عموم، مطالعه و درس خواندن نیاز بدن‌ ‌به انرژی را افزایش نمی‌دهد، بنابراین استفاده بیش از حد مواد غذایی شیرین و چرب در زمان مطالعه، نه‌تنها مفید نیست بلکه سبب چاقی‌ می‌شود.

بعضی از سبزی‌ها از قبیل ریحان، نعناع، کاهو و سیب در کاهش اضطراب بسیار مفید هستند.

خوردن نان و پنیر و گردو یا یک ظرف عدسی در وعده صبحانه کمک می‌کند تا در طول روز با آرامش به مطالعه بپردازید. همچنین خوردن عسل و نوشیدنی‌های حاوی عسل در کاهش اضطراب بسیار مؤثر است.

خوردن جگر، گوشت و ماهی، کمک زیادی در کاهش اضطراب می‌کند زیرا کم‌ خونی نیز یکی از دلایل کاهش یادگیری و تمرکز است.
در ساعات مطالعه از خوردن ماست ترش و دوغ ترش بپرهیزید و خوردن روزانه شیر و همچنین ماست شیرین را فراموش نکنید.

در ایام نزدیک به روز امتحان کنکور، بیشتر مواظب سلامت خود باشید تا در معرض سرماخوردگی، گرمازدگی، مسمومیت‌های غذایی و سوء‌هاضمه قرار نگیرید و از خوردن غذا در بیرون از خانه جدا خودداری کنید. غذا را خوب بجوید و به آرامی میل کنید.

در طول روز آب کافی بیاشامید، اما دقت داشته باشید که آشامیدن آب و نوشیدنی‌های دیگر در وسط غذا سبب اختلال در هضم و ایجاد نفخ می‌شود.

از مصرف زیاد شیرینی‌جات و تنقلات خودداری کنید. این خوراکی‌‌ها ممکن است در نگاه اول انرژی‌زا به‌نظر برسند اما باید توجه داشت که این قابلیت در آنها بسیار کم دوام است و پس از مدتی احساس خستگی بیشتری به شما دست خواهد داد.

صبحانه غذای اصلی است، ناهار و شام را کمی مختصرتر بخورید اما صبحانه را کامل میل کنید.

خوردن آجیل از قبیل بادام، کشمش، فندق، گردو و نخودچی که سرشار از منیزیم است، به یادگیری کمک می‌کند زیرا کمبود منیزیم یکی از علل کاهش یادگیری است.- از خوردن قهوه و چای پُررنگ، خودداری کنید ولی چای کم‌رنگ مفید است.

بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که غذاهای نشاسته‌ای مانند ماکارونی، برنج و نان به‌دلیل تأثیر در بهبود کیفیت خواب، در شب امتحان مفید هستند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/255424

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *