http://didshahr.ir/255098

01:43 :: 1401/09/26

رژیم های گیاه خواری طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خام گیاه خواری اگر برای مدت طولانی دنبال شود، ممکن است بیش از آن که مفید باشد، برای سلامت بدن ضرر داشته باشد.

تحقیق جالب برای افراد گیاه خوار

این روزها رژیم‌های غذایی وگان و گیاه خواری در طول سال‌ها به بیشترین میزان محبوبیت خود رسیده‌ است و افراد مشهوری مانند بیلی آیلیش، مایلی سایرس و بندیکت کامبربچ همگی آن را ستایش می‌کنند. به‌ نوشته نشریه انگلیسی Mirror؛ شواهد زیادی وجود دارد که رژیم‌های غذایی وگان می‌تواند اثرات مثبت زیادی از جمله سطح کلسترول سالم‌تر ، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بر بدن داشته باشد. با‌ این‌ حال، برخی از افراد رژیم گیاه‌خواری را به سمت افراط می‌کشند و فقط غذاهای گیاهی خام را انتخاب می‌کنند.

طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند که پخت و پز باعث می شود غذاها برخی از مواد مغذی و آنزیم‌های مهم خود را از دست بدهند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که خام‌گیاه‌خواری، اگر برای مدت طولانی دنبال شود، ممکن است بیش از آن که مفید باشد، ضرر داشته باشد.

کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان در سبزیجات پخته

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از غذاهای خام ممکن است سالم‌تر از غذاهای پخته باشد. به‌عنوان مثال، پخت‌و‌پز باعث می‌شود که کلم بروکسل و کلم قرمز تا ۲۲ درصد از محتوای تیامین خود را از دست بدهند. تیامین نوعی ویتامین B1 است که سیستم عصبی را سالم نگه می‌دارد. در مقابل برخی دیگر از مواد غذایی هنگام پخته‌شدن مواد مغذی بیشتری دارند. این مواد مغذی در دیواره‌های سلولی سبزیجات ذخیره می‌شوند. پختن، دیواره‌های سلولی را می‌شکند و باعث می‌شود مواد مغذی آزاد و راحت‌تر توسط بدن جذب شوند. به‌عنوان مثال، زمانی که اسفناج پخته می‌شود، جذب کلسیم موجود در آن برای بدن آسان‌تر می‌شود. تحقیقات همچنین نشان داده است، در حالی که پختن گوجه‌فرنگی محتوای ویتامین C آن را ۲۸ درصد کاهش می‌دهد، میزان لیکوپن آن را بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. لیکوپن با کاهش خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی‌عروقی، سرطان و بیماری‌های قلبی مرتبط است. مارچوبه، قارچ، هویج، کلم بروکلی، کلم‌پیچ و گل کلم نمونه‌های دیگری از سبزیجات هستند که هنگام پختن مواد مغذی بیشتری دارند.

آنتی اکسیدان بیشتر در سبزیجات پخته

سبزیجات پخته‌شده می‌تواند آنتی ‌اکسیدان‌های بیشتری را برای بدن تامین کند. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که می‌توانند با نوعی مولکول مضر به نام رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند. برخی از سبزیجات (از جمله مارچوبه، قارچ، اسفناج، گوجه‌فرنگی و کلم بروکلی) سطوح بالاتری از آنتی‌اکسیدان‌های بتاکاروتن (که در بدن در صورت پخته‌شدن به ویتامین A تبدیل می‌شود)، لوتئین و لیکوپن نسبت به زمانی که خام هستند، دارند.

اختلال قاعدگی

خام‌گیاه‌خواری اگر به‌درستی دنبال نشود، ممکن است به کاهش وزن ناخواسته منجر شود. این امر به‌ویژه برای زنان جوان نگران‌کننده است. محققان دریافته‌اند که ۳۰ درصد از زنان زیر ۴۵ سال که خام‌گیاه‌خواری را برای بیش از سه سال دنبال می‌کردند، آمنوره نسبی تا کامل (قطع قاعدگی) داشتند. این امر احتمالاً به‌دلیل کاهش وزن ناشی از رژیم خام است. آمنوره می‌تواند باعث طیف وسیعی از مشکلات، از جمله ناباروری، کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان شود.

فقر ویتامین، مشکلات بینایی و افسردگی

متأسفانه، دنبال نکردن صحیح رژیم‌های خام وگان به این معنی است که شما احتمالاً سطح ویتامین B12 و D، روی، سلنیم، آهن و دو نوع اسید چرب امگا ۳ را در بدن خود کاهش می‌دهید. کمبود ویتامین B12 نگرانی خاصی برای محققان است. آن‌ها دریافتند که ۳۸ درصد از افرادی که از رژیم غذایی خام پیروی می‌کنند، کمبود ویتامین B12 دارند. کمبود ویتامین B12 با مجموعه‌ای از مشکلات سلامتی مانند زخم دهان، زردی، مشکلات بینایی، افسردگی و دیگر تغییرات خلقی مرتبط است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/255098

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *