http://didshahr.ir/254664

02:38 :: 1401/09/16

آیا تصویرسازی باعث افزایش انگیزه و تلاش بیشتر می‌شود یا تاثیری ندارد؟

تصویرسازی باعث موفقیت می شود؟

ساوالان خبر: تصویرسازی یکی از روش‌های مهم روان شناختی برای مدیریت احساسات و عواطف است. معمولا از این روش برای ایجاد انگیزه برای عملکرد بهتر استفاده می‌شود. با تصویرسازی از هدف مدنظر می‌توان بخش قابل توجهی از انرژی روانی خود را معطوف به آن هدف کرد. البته باید در نظر داشت که این روش زمانی بهترین جواب را می‌دهد که مهارت‌های لازم برای تحقق هدف را داشته باشیم. اگر نیمار به دست آوردن جام قهرمانی را تصویرسازی می‌کند؛ هم او و هم تیمش قابلیت و مهارت لازم برای رسیدن به این هدف را دارند. حال برای تحقق آن نیاز به تمرکز بیشتر و معطوف کردن تمام انرژی جسمی و روانی خود روی آن هدف دارند.

این کار شاید باعث سرخوردگی شود

در صورت نداشتن مهارت‌های لازم، تصویر آخرین مرحله و بالاترین درجه در آن موضوع در مجموع می‌تواند باعث سرخوردگی شود. چون حوادث زندگی و شرایط محیطی تاثیر زیادی در رسیدن به اهداف دارند، اما مهم این است که در راستای تحقق آن ارزش، نهایت تلاش خود را بکنیم. موضوع آن است که آن هدف، چقدر برای ما ارزشمند است. بردن جام جهانی برای همه لذت‌بخش است. قاعدتا اگر از هرکسی بپرسید که آیا دوست دارید در تیم برنده جام‌ جهانی بازی کنید، جواب مثبت خواهد داد. اما چقدر واقعا رسیدن به آن برای او ارزشمند است؟ آیا حاضر است از بقیه چیزهای زندگی بگذرد تا به آن دست یابد؟ اگر جواب مثبت است، پس با تصور برنده شدن آن جام طلایی، باید هر روز به تمرین برود. اگر جواب منفی است، دنبال موضوع دیگری بگردد که ارزش گذشت از لذت‌های کنونی و تحمل سختی را داشته باشد.

تصویرسازی با در نظر گرفتن شرایط واقعی

البته قبل از تصویرسازی به شرایط واقعی هم نظری داشته باشید. آیا آن هدف فردی است یا جمعی؟ آیا امکان عملی برای رسیدن به آن وجود دارد؟ شما در نوجوانی می‌توانید تصور کنید که روزی کاپیتان تیم ملی فوتبال شوید اما چنین هدف گذاری برای یک فرد ۳۰ ساله غیر ممکن است . در دنیای فوتبال بسیاری از بازیکنان بزرگ هیچ‌گاه به کاپ قهرمانی جام‌جهانی دست نیافتند چون بقیه اعضای تیم آن کشور در حد بردن جام جهانی نبودند. گاهی هم شانس باعث نرسیدن به هدف می‌شود. مثل بازیکنانی که مصدوم می‌شوند و فرصت را از دست می‌دهند. اگر می‌خواهید برنده خوبی باشید، قبل از آن یاد بگیرید که بازنده خوبی باشید. با باخت میز بازی را به هم نزنید، میز را ترک نکنید، از اشتباه خود درس بگیرید و از مسیر و تلاش خود لذت ببرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254664

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *