http://didshahr.ir/251190

02:55 :: 1401/06/12

همه ما بارها شنیده‌ایم که باید با خودمان درست صحبت کنیم اما کمتر درباره ضرورت آن، آگاهی کسب کرده‌ایم.

یک کلید موفقیت در درون ماست، بشناسیم

«ونتورث میلر»بازیگر نقش مایکل در سریال پربیننده «فرار از زندان» طی گفت‌وگویی که ویدئویش در فضای‌مجازی پربازدید شده، می‌گوید: «حواست باشه وقت‌هایی که داری با خودت حرف می‌زنی، مکالمه‌هات حامی خودت باشه. وقتی حال روحی رفیقم خوب نیست، بلدم چطور کنارش باشم، مثلا بهش گوش بدم، بغلش کنم یا ساکت باشم و دست‌هاش رو بگیرم اما وقت‌هایی که حال خودم خوب نیست، وقتی که خیلی گند زدم، اگر به خودم این‌طوری بگم: «تو یک احمقی؛ چطور تونستی این‌قدر افتضاح باشی؟ چیز دیگه‌ای هم ازت انتظار نمی‌رفت» و اگر این‌طوری با رفیق‌هام هم حرف بزنم، دیگه هیچ رفیقی برام نمی‌مونه! پس بیاین اول، بهترین رفیق خودمون باشیم.» در ادامه، این دیدگاه را از دید روان‌شناسانه بررسی خواهیم کرد.

دست کم گرفتن قدرت دوست‌داشتن خود

فواید و اصول دوست‌داشتن خود، شبیه دوست داشتن دیگری است. وقتی کسی را دوست دارید، تصمیم می‌گیرید به احساسات او توجه کنید، به او زمان و عشق خود را می‌دهید. این احتمال وجود دارد که بگویید آن شخص فوق‌العاده است، از گذراندن وقت با او لذت می‌برید و… . شاید شما همه جنبه‌های آن فرد را دوست نداشته باشید اما بدون قید و شرط پذیرفتید و درک و حمایت کردید. حالا این شیوه قرار گرفتن در رابطه با دیگران را به درون خود بچرخانید. احتمالا شیفته خود نیستید، با خود شفقت و مهربانی ندارید و… . اما شما باید خودتان را دوست داشته باشید زیرا این بخشی از چیزی است که شما را قادر می‌سازد به رویاها و و اهداف خود در زندگی دست یابید. احساسات ما نیروهای قدرتمندی هستند و در بهترین زمان، می‌توانند شگفتی‌های جدیدی ایجاد کنند بنابراین قدرت دوست‌داشتن خود را دست کم نگیرید.

درک اشتباهات نشانه قدرت است نه ضعف

«ونتورث میلر»، در بخشی از صحبت‌هایش گفته که نباید به خودمان این‌طوری بگوییم: «تو یک احمقی؛ چطور تونستی این‌قدر افتضاح باشی؟ چیز دیگه‌ای هم ازت انتظار نمی‌رفت». تجهیز خود به سازوکارهای مقابله‌ای سالم برای مقابله با احساسات ناخوشایند و جلوگیری از بروز این احساسات بسیار مهم است. یادداشت کردن احساسات‌تان به شما این امکان را می‌دهند که کمی راحت تر با حالات عاطفی خود کنار بیایید. ملایم بودن با خود به معنای مهربانی و دوستی با احساساتی است که در درون ما ایجاد می‌شود. این بسیار انسانی است که گاهی اوقات احساس غمگینی، صدمه دیدن و ترس داشته باشید. توجه به این احساسات و ایجاد فضایی دوستانه برای درک آن‌ها، نشانه قدرت است نه ضعف.

دیدگاه مایکل، یکی از کلیدهای موفقیت

یکی از کلیدهای موفقیت این است که چگونه احساس می‌کنید و چگونه با خود حرف می‌زنید؟ همان طور که «ونتورث میلر» گفته، کلماتی ‌که برای صحبت با خودتان به کار می‌برید می‌تواند تاثیر زیادی روی شما داشته باشد. اگر دایم خودتان را تحقیر و قضاوت کنید، در نهایت شروع به باور این افکار درباره خودتان خواهید کرد حتی اگر درست نباشند. پس حواس‌تان باشد که به خودتان چه می‌گویید. شما باید افکار منفی را به عنوان مسافرانی سرکش در صندلی عقب خودرویی که در حال رانندگی هستید در نظر بگیرید. سر وصدا و هیاهو را از پشت سر خود می‌شنوید اما توجه خود را روی جاده متمرکز می‌کنید وگرنه خطرات زیادی شما را تهدید خواهد کرد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/251190

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *