http://didshahr.ir/254390

01:04 :: 1401/09/09

از منظر روان‌شناسی بر خلاف تصور عموم که نقاشی را فقط برای کودکان مفید می‌دانند، برای بزرگسالان هم مزایای قابل‌توجهی دارد.

نویسنده : دکتر پرستو امیری |‌ متخصص روان‌شناسی سلامت

کاهش استرس و کمک به بهبودی خلق | نقاشی‌کردن باعث می‌شود برای دقایقی حواس شما از مشکلات و دغدغه‌های زندگی پرت شود و ذهن‌تان کمی بیاساید. نقاشی کردن یک عمل آرامش‌بخش است و‌‌ می‌تواند مانند یک تمرین مدیتیشن به آرامش روحی شما کمک کند. نقاشی کردن به عنوان یک کار لذت‌بخش،‌‌ می‌تواند باعث ایجاد شادی در افراد شود. همچنین غرق شدن در رنگ‌ها و خلق کردن اثر هنری، خوش بینی افراد را تقویت‌‌ می‌کند.

افزایش دقت و تمرکز| انواع زیادی از نقاشی ها و رنگ آمیزی‌ها نیازمند دقت و تمرکز هستند. توجه و تمرکز مانند هر مهارت دیگری نیازمند تمرین است. نقاشی کردن‌‌ می‌تواند به مرور زمان مغز را در توجه و تمرکز ماهر و ورزیده کند. این کار در پیشگیری از بیماری‌های زوال عقل مانند آلزایمر بسیار کمک کننده است.

تقویت مهارت‌های ذهنی و حرکتی| نقاشی نیازمند به کارگیری ظریف‌ترین حرکات انگشتان و هماهنگی ذهن، عصب و عضلات است. بنابراین تمرین نقاشی‌‌ می‌تواند به بهبودی مهارت های حرکتی و ذهنی به خصوص در سالمندان کمک کند. هنگامی که نقاشی‌‌ می‌کشیم، هر دو نیم‌کره مغز فعال‌‌ می‌شوند، بنابراین نقاشی کردن موجب تقویت مهارت های منطقی و حل مسئله (نیمکره چپ) و خلاقیت و تخیل (نیمکره راست)‌‌ می‌شود.

بیان و برون ریزی احساسات| هنر به‌طور کلی و نقاشی به‌طور خاص یکی از روش‌های بیان و تخلیه احساسات است. با تخلیه هیجانات از طریق نقاشی،‌‌ می‌توان از شر هیجانات منفی و ناخوشایند خلاص شد. نقاشی کردن همچنین باعث آگاهی از احساسات‌‌ می‌شود، احساساتی که در مواقع عادی به دلیل توجه نکردن به آن ها، نادیده گرفته‌‌ می‌شوند یا از آن‌ها آگاه نیستیم.

افزایش خلاقیت| خلق یک اثر هنری، کشف هماهنگی خطوط، ترکیب کردن رنگ‌ها و اشکال و… همگی نیازمند به کارگیری قوه خلاقیت هستند. هرچه بیشتر از خلاقیت خود استفاده کنید، ذهن شما بازتر و خلاق‌تر‌‌ می‌شود و این خلاقیت در امور دیگر هم خود را نشان می دهد.

تمرین ذهن آگاهی و بودن در لحظه حال| در نقاشی کردن شما باید فکرتان را آزاد کنید و به طور کامل در کاری که‌‌ می‌کنید، غرق شوید. باید روی حرکات دست ها، خطوط، اشکال و رنگ‌ها آگاهانه تمرکز کنید. این کار شما را در تجربه لحظه حال و رها شدن از افکار ناخوشایند، ورزیده‌‌ می‌کند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254390

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *