http://didshahr.ir/254325

12:43 :: 1401/09/07

رئیس مرکز ارزشیابی آموزش‌ و ‌پرورش از دغدغه‌ها و حیرت کنکوری های امسال گفته که نمی‌دانند درس‌شان را بخوانند یا برای کنکور آماده شوند.

اشتباهات‌ جبران ناپذیر در کمین کنکوری ها

نویسنده : فرزانه عطاران ‌| مشاور تحصیلی

امسال برای اولین بار، کنکور سراسری در دو نوبت برگزار می‌شود؛ نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ۱۴۰۱ و نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۴۰۲. درباره اهمیت کنکور و سرنوشت‌ساز بودن آن، به توضیح نیاز نیست.

داوطلبان زیادی در این روزها در حال برنامه‌ریزی برای شرکت در کنکور دی ماه هستند. رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش ‌و ‌پرورش در توصیه‌ای به کنکوری‌ها گفته است:«سابق بر این، به سازمان‌ سنجش گفته بودیم برگزاری نوبت اول کنکور در دی ماه، مناسب نیست، زیرا بخش عمده‌ای از داوطلبان کنکور، دانش‌آموز هستند و شما کنکور را برای بچه‌هایی برگزار می‌کنید که دغدغه امتحانات نهایی را هم دارند. دانش‌آموزان حیران می‌مانند که درس شان را بخوانند یا برای کنکور آماده شوند و این موضوع برایشان دغدغه است». به همین بهانه و در ادامه از اشتباهاتی خواهیم گفت که ممکن است برای شرکت‌کنندگان در کنکور دی‌ماه، دردسرساز شود.

آن چه باید درباره 2 مرحله‌ای شدن کنکور بدانید

کنکور تا سال قبل تنها یک بار در سال برگزار می‌شد، یعنی هر داوطلب سالی یک بار می‌توانست شانس خود را برای شرکت در آزمون، کسب نمره مناسب و پذیرش در دانشگاه دلخواه امتحان کند، اما اکنون برای اولین بار شرایط تغییر کرده است. متقاضیان می‌توانند در هر دو مرحله کنکور یا فقط یکی از دو مرحله که در دی و تیر برگزار می‌شود، شرکت کنند. شایان ذکر است در کنکور دی،‌ رتبه‌ای اعلام نخواهد شد و فقط تراز آزمون اعلام می‌شود و پس از کنکور تیر با توجه به عملکرد بهتر در هر کدام، می‌توانند انتخاب رشته کنند. در واقع کنکور دو بار برگزار می‌شود، اما در هر سال هر داوطلب یک بار اجازه انتخاب رشته دارد که آن هم در مرداد انجام خواهد شد. یکی دیگر از تغییرات کنکور سراسری، حذف درس های عمومی است. درس های عمومی فقط روی سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیر دارد. تاثیر سوابق درس ها در پایه دوازدهم و امتحانات نهایی در کنکور 1402 به صورت 40 درصد قطعی محاسبه می‌شود که 26 درصد درس های عمومی و 14 درصد درس های اختصاصی است. بنابراین داوطلبان برای کنکور سراسری فقط باید درس های تخصصی را مطالعه کنند.

دانش‌آموزان سال دوازدهم بخوانند

داوطلبان شرکت در کنکور دی ماه شامل دو دسته هستند؛ دسته اول دانش‌آموزان سال دوازدهم که برای این گروه، کنکور دی ماه بیشتر جنبه آشنایی با نوع سوالات و از بین رفتن ترس و استرس کنکور دادن است، چون این گروه تا دی ماه بیشتر از نیمی از کتاب‌های دوازدهم را مطالعه نکرده‌اند بنابراین طبیعی است که نمی‌توانند به تمامی سوالات پاسخ دهند و نباید منتظر نتیجه ایده‌آل از این آزمون باشند. برای این گروه از داوطلبان، اولویت در پیش داشتن امتحانات نهایی خرداد است که به صورت نهایی برگزار می‌شود و بسیار حائز اهمیت است. بنابراین توصیه می‌شود این گروه از دانش‌آموزان با یک برنامه‌ریزی صحیح بیشتر وقت خود را روی درس های سال دوازدهم بگذارند و از زمان‌های باقی مانده برای مطالعه درس های پایه استفاده کنند.

همه زمان‌تان را به تست‌زدن اختصاص ندهید

بعضی از دانش‌آموزان سال دوازدهم در این روزها، ممکن است که همه زمان‌شان را به تست زدن اختصاص دهند و از درس‌های خودشان غافل شوند. نتیجه این اتفاق، عقب افتادن از درس‌های سال دوازدهم است که هم روی نتیجه امتحانات نهایی و هم روی نتیجه کنکور داوطلب تاثیر منفی خواهد گذاشت.

فرصتی طلایی برای پشت‌کنکوری‌ها

دسته دوم، دانش‌آموزان دانش آموخته هستند که کنکور دی برای آن‌ها اهمیت بیشتری دارد و شانس‌شان را برای کسب نمره بهتر،افزایش می دهد. بنابراین آن ها می‌توانند از این فرصت طلایی برای ارزیابی بهتر خود، کشف نقاط قوت و ضعف و … استفاده کنند.

دچار افراط و تفریط نشوید

برخی مشاورها ممکن است بگویند تمرکز را بر کنکور دی بگذارید و در امتحانات نهایی شهریور شرکت کنید که روش درستی نیست و شهریور به عنوان سابقه تحصیلی گزارش نمی‌شود، بلکه نمره خرداد گزارش می‌شود. برخی مشاورها هم پیشنهاد می‌دهند که تمرکز دانش‌آموزان برای کنکور، بر آزمون تیر باشد و در آزمون دی شرکت نکنند یا فقط آزمایشی شرکت کنند. هر دوی این پیشنهادها، پذیرفتنی نیست. داوطلبان باید توجه داشته باشند که هر دو آزمون به یک اندازه مهم است و این طور نیست که به طور مثال، آزمون تیر‌، آزمون اصلی باشد یا برعکس. بنابراین نباید در جدی گرفتن یا بی اهمیت دانستن آن، دچار افراط و تفریط شد.

برنامه‌ریزی باید هدفمند باشد

برنامه‌ریزی باید به گونه‌ای باشد که میزان پیشرفت یا افت کیفیت مطالعه را نشان دهد. شرکت در کنکور دی می تواند شما را در شناخت نقاط ضعف و قوت‌تان راهنمایی کند تا در برنامه‌ریزی‌های بعدی نقاط ضعف خود را برطرف کنید و در رشته مورد علاقه‌تان، پذیرفته شوید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254325

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *