http://didshahr.ir/266087

00:40 :: 1402/11/08

داوطلب کنکور کارشناسی ارشد باید به یکسری اصول پایبند نباشند و چند توصیه را جدی نگیرند، ممکن است در دام‌هایی بیفتند که زحمات چندین ماهه‌ یا حتی چندساله‌شان هدر برود.

چگونه در کنکور کارشناسی ارشد قبول شویم؟
نویسنده: مجید حسین‌زاده | روزنامه‌نگار

اطلاع دقیق از روش‌ها و نحوه جمع‌بندی کنکور کارشناسی ارشد، برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب بسیار مهم است. به همین بهانه و در پرونده امروز زندگی‌سلام، توصیه‌های طلایی به داوطلبان کنکور ارشد برای این یک ماه باقی‎مانده خواهیم داشت. همچنین به چند سوال رایج آن‌ها که در روزهای آینده ذهن‌شان را مشغول خواهد کرد، پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

ترفندهای جمع‌بندی و تست‌زنی در روزهای باقی‎مانده

داوطلبان آزمون ارشد چه توصیه‌هایی را بیشتر جدی بگیرند؟

فرزانه عطاران مشاور تحصیلی می گوید: باتوجه به حجم بالای دروس کنکورهای رشته‌های مختلف کارشناسی‌ارشد، جمع‌بندی برای این آزمون، می‌تواند اهمیتی همچون مطالعه در طول سال داشته باشد. یک جمع‌بندی مناسب در زمان‌ باقی‎مانده تا برگزاری آزمون، می‌تواند گام مهمی در رسیدن به رشته‌ها و دانشگاه‌های مطلوب داوطلبان باشد. در ادامه نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

مطالعه بخش‌های جدید را فراموش کنید

تعدد دروس اختصاصی و تمرکز کنکور ارشد تنها بر این دروس، سبب شده تا مرور مناسب و به‎موقع در این آزمون اهمیت ویژه‌ای داشته باشد. داوطلبان باید به یاد داشته باشند که در هفته‌های نهایی منتهی به آزمون، مطالعه بخش‌های باقی‎مانده از منابع آزمون را که تا امروز فرصت مطالعه و یادگیری آن‌ها پیش نیامده‎است، فراموش کنند و از آن‌ها به‌شدت به دور باشند. در این بازه زمانی، مرور بخش‌های مطالعه‌شده اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. داوطلبان باید از همان بدو شروع برای مطالعه کنکور ارشد، در خصوص منابع مطالعه خود به اطمینان خاطر برسند و در ادامه با تکیه بر همان منابع و نکات مشخص شده در طول زمان مطالعه آن، شروع به جمع‌بندی کنند. بنابراین توصیه اکید به داوطلبان این است که به‌هیچ عنوان منبع آموزشی یا تستی تازه‌ای برای دوره جمع‌بندی در این یک ماه آخر، اضافه نکنند.

بیشتر وقت‌تان را به مباحث مهم‌تر اختصاص دهید

داوطلبان با بررسی بودجه‌بندی‌های حاصل از آزمون‌های چند سال گذشته، می‌توانند به یک دید مناسب از اهمیت هر یک از مباحث امتحانی دست یابند و علاوه بر تمرکز بر آن‌ها در زمان مطالعه، در زمان جمع‌بندی کنکور ارشد هم مباحث مهم‌تر و پر سوال‌تر را شناسایی کنند. بنابراین در این روزهای باقی‎مانده، بیشتر وقت‌تان را به مباحث مهم‌تر اختصاص دهید تا نتیجه بهتری در آزمون ارشد کسب کنید.

شبیه‌سازی آزمون، هر ۳ روز یک‎بار

با اطمینان می‌توان گفت که بهترین منبع برای مطالعه، تست‌زنی، جمع‌بندی و مرور سوالات کنکورهای کارشناسی‌ارشد در سال‌های پیشین است. با توجه به ماهیت دروس تخصصی و مراجع دانشگاهی، سوالات آزمون عموما در قالبی مشخص و مورد انتظار، طرح می‌شود که در صورت تسلط بر این مباحث، متقاضی به راحتی می‌تواند در جلسه آزمون به موفقیت مورد انتظار خود، دست یابد. برای این منظور توصیه می‌شود که در بازه یک ماه منتهی به آزمون، به‌صورت سه روز در میان، یک آزمون از آزمون‌های کارشناسی‌ارشد سال‌های اخیر رشته‌تان را انتخاب کنید و به صورت کاملا شبیه‌سازی شده با آزمون اصلی، به پاسخ دادن به سوالات بپردازید. در این آزمون‌ها، ساعت شروع، ساعت پایان، زمان تعویض دفترچه‌ها و مسائل اصلی و جزئی دیگر هم باید به صورت کاملا استاندارد شبیه‌سازی شود. توجه داشته باشید در کنکور کارشناسی ارشد، زمان پاسخگویی به سوالات محدود است. داوطلبان باید بتوانند زمان خود را به طور موثر مدیریت کنند تا بتوانند به تمام سوالات پاسخ دهند. یکی از راه‌های مدیریت زمان، تمرین حل تست‌های زمان‌دار و همین شبیه‌سازی آزمون است.

ترفندهای کسب آرامش فکری را یاد بگیرید

آرامش فکری و ذهنی باید اولویت اصلی برای شما در این روزهای باقی‎مانده تا آزمون باشد‌‌. پس تا حد‌‌ امکان در این مدت از افراد‌‌ مضطرب که همواره نکات منفی و استرس‌زای زند‌‌گی را پر‌رنگ می‌کنند‌‌، کناره بگیرید‌. اجازه ند‌‌هید‌‌ آن‌ها با نوع نگاه خود‌‌ ذهن شما را هم آلود‌‌ه کنند. یکی از بهترین راه‌های کسب آرامش و رشد‌‌ افکار مثبت، تلقین و گفت‌وگو‌های د‌‌رونی است. شما باید‌‌ چند‌‌ ‌د‌‌قیقه‌ای را قبل از شروع فعالیت روزانه به گفت‌وگو با خود‌‌ اختصاص د‌‌هید‌‌ و شرایط و توانایی‌ها و تلاش‌های گذشته‌تان را به رخ بکشید‌‌ و به خود‌‌تان آرامش و امید‌‌ موفقیت بد‌‌هید‌‌. این تلقین‌ها د‌‌ر هر صبح و شب می‌تواند‌‌ قد‌‌رت روحی شما را بیشتر کند‌‌ و ریشه‌ افکار منفی را بخشکاند‌‌.

اهمیت تغذیه مناسب و خواب کافی

تغذیه مناسب و خواب کافی هم از عوامل مهم در موفقیت هر آزمونی هستند. داوطلبان کارشناسی‌ارشد باید تا روز آزمون از مصرف غذاهای چرب و پرکالری بپرهیزند و غذاهای سالم و مغذی مصرف کنند. همچنین باید به اندازه کافی بخوابند تا بتوانند انرژی لازم برای مطالعه را داشته باشند.

درگیر حاشیه‌ها نشوید

داوطلبان باید در طول مدت مطالعه، از حاشیه‌های زندگی خود دوری کنند و تمرکز خود را بر هدف خود، یعنی موفقیت در آزمون، قرار دهند. همچنین آن‌ها باید در این یک ماه باقی‎مانده از شرکت در فعالیت‌های غیرضروری که باعث اتلاف وقت و انرژی آن‌ها می شود، خودداری کنند تا به هدف‌شان یعنی موفقیت در آزمون کارشناسی‌ارشد دست یابند. موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد مستلزم داشتن روحیه و انگیزه قوی است. داوطلبان باید در طول مسیر مطالعه، انگیزه خود را حفظ کنند و از شکست ها ناامید نشوند.

چگونه در کنکور کارشناسی ارشد قبول شویم؟

پاسخی به ۵ سوال رایج داوطلبان ارشد

در این روزهای باقی‎مانده تا آزمون و صبح روز آزمون، چند سوال رایج برای داوطلبان پیش می‌آید که آگاهی از پاسخ درست به آن‌ها کمک می‌کند تا احتمال موفقیت‌شان در ارشد به بالاترین سطح خود برسد. در ادامه به ۵ مورد از این سوالات رایج اشاره کرده و پاسخ خواهیم داد.

۱-با افکار وسواسی مانند این که مطمئنم سرجلسه مسائلی را که بلدم فراموش می‌کنم، چه کنیم؟

یکی از حالاتی که برای تعدادی از داوطلبان در روزهای آخر و قبل از برگزاری آزمون رخ می‌دهد، «احساس فراموشی» مطالبی است که به‌خوبی فراگرفته‌اند. توجه کنید که این احساس کاذب و وقوع آن طبیعی است و معمولاً در همان دقایق اول شروع آزمون با گرم شدن ذهن از بین می‌رود بنابراین به‌هیچ عنوان نگران آن نباشید و دچار استرس نشوید. استرسی اگر وجود داشته باشد فقط تا پخش دفترچه است و بعد از آن چنان درگیر سوالات می‌شوید که این مسائل یادتان می‌رود.

۲-بعد از تست‌زدن با اشتباهات‌مان چه کنیم؟

در این فرصت کم باقی‎مانده، هر ۳ روز یک‎بار حداقل یک تست مجموعه‌ای را درست در زمان تعیین شده برای دفترچه کنکور پاسخ دهید. پس از پایان آزمون به شناسایی اشکالات و ضعف‌های خود در مباحث مختلف بپردازید و در ساعات باقی‎مانده با برنامه‌ای که تنظیم می‌کنید به مطالعه و جبران ضعف‌ها و مطالبی که فراموش کرده‌اید، بپردازید.

۳-برای صبح آزمون از الان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر عادت به صبحانه خوردن ندارید، حتماً آن را اصلاح کنید یعنی از امروز تا روز آزمون، یک صبحانه مقوی و کم حجم بخورید تا انرژی لازم را برای برنامه‌‌ نیم‌‌روزی داشته باشید. همچنین زمان حرکت خود را طوری تنظیم کنید که ترافیک و مشکلات احتمالی در راه را هم در نظر گرفته باشید. دیر رسیدن سرجلسه کنکور اضطراب شما را افزایش می‌دهد. این احتمالات را هم در نظر بگیرید که محیط امتحان شما ممکن است گرم، سرد، پرسروصدا، با میز نامناسب یا … باشد و این را بدانید که این‌ها مشکلات کوچکی هستند و نمی‌توانند تأثیری در نتیجه‌ تلاش یک داوطلب موفق بگذارند.

۴- رایج‌ترین اشتباه داوطلبان ارشد در سر جلسه آزمون چیست؟

معمولا داوطلبان کارشناسی‌ارشد بر خلاف داوطلبان کنکور کارشناسی، ترتیب درس‌های دفترچه را رعایت نمی‌کنند که این به خودی خود شاید عیبی نداشته باشد اما اگر ترتیب درس‌های دفترچه کنکور را رعایت نکردید، یا اگر سوالی را بدون پاسخ گذاشتید، در پاسخنامه هم شماره سوال‌ها را کنترل کنید. چون علامت زدن اشتباه سوال‌ها در برگه پاسخنامه یکی از اشتباهات رایج کنکوری‌های ارشد است که باعث می‌شود با همین اشکال کوچک تا انتهای پاسخنامه، جواب‌ها را اشتباه علامت بزنید و نتیجه هم که مشخص است! پس بهتر است هر از گاهی شماره سوال پاسخنامه را با شماره سوال دفترچه آزمون کنترل کنید.

۵-توصیه طلایی شما به عنوان یک مشاور به داوطلبان‌ارشد در این روزها چیست؟

از تعداد داوطلبان نترسید. در مسیر تلاش برای کسب علم، هیچ گاه ناامید نشوید و انگیزه‌های خود را حفظ کنید. دانشجویانی بوده‌اند که با بهانه های مختلف مانند «مشکل است»، «من که قبول نمی‌شوم»، «من نمی‌توانم»، «حوصله مطالعه و درس خواندن ندارم» و … در لحظه آخر متوقف شده‌اند. تعدادی از افراد همیشه سیاهی لشکر هستند و تعداد زیاد شرکت کننده‌ها نباید در انگیزه شما برای تلاش و موفقیت اثر منفی بگذارد.

راهکارهایی برای مدیریت استرس روزهای منتهی به آزمون

کنکور سراسری در کشور ما یک رقابت سخت و نفسگیر است و استرس برای آن امری اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود. همیشه مقداری از استرس در شرایط امتحان یا مسابقه، آغاز کار جدید و کنکور وجود دارد که نه تنها امری طبیعی محسوب می‌شود، بلکه برای موفقیت لازم و ضروری هم است. اما اگر اضطراب به حدی باشد که زندگی فرد تحت ثاثیرقرار گیرد و درانجام کار‌های روزمره به گونه‌ای اخلال ایجاد شود که داوطلب هر چه درس می‌خواند چیزی یاد نگیرد یا به سرعت دچار فراموشی شود، فرد حتما باید به روان شناس یا روان پزشک مراجعه کند تا تحت درمان قرار گیرد.

بهترین راه‌ها برای مدیریت استرس

استرس شدید داوطلبان کنکور ارشد نه تنها با نصیحت‌های خانواده کنترل نمی‌شود، بلکه ممکن است با ارائه توصیه‌های غیراصولی افزایش هم پیدا کند؛ بنابراین در صورت مختل شدن زندگی عادی و بروز استرس شدید افراد باید تحت نظر پزشک قرار گیرند. اگر اضطراب یا استرس فرد به گونه‌ای باشد که اخلالی در زندگی عادی و طبیعی‎اش وارد نکند ولی سبب بروز مشکلاتی برای او شود، برای این‎که فرد بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد باید استرس خود را مدیریت کند. بهترین راه برای کاهش اضطراب، برنامه‌ریزی است به طوری که داوطلب طبق یک برنامه کوتاه مدت هر روز برنامه درسی مناسبی داشته باشد. برنامه درسی داوطلبان کنکور باید انعطاف داشته باشد، به طوری که اگر در فرد ساعاتی موفق به اجرای برنامه نشد، قابلیت جبران وجود داشته باشد، چرا که برنامه درسی خشک موجب بالارفتن استرس داوطلبان می‌شود. همچنین به داوطلبان کنکور ارشد توصیه می‌شود برای کاهش اضطراب خود حتما به ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی هرچند کوتاه و ساده نظیر پیاده‌روی بپردازند. یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش اضطراب، خواب و استراحت کافی به ویژه در روز‌های پایانی است. برنامه درسی داوطلبان باید به گونه‌ای باشد که حتما فرصت کافی برای خواب و استراحت در آن وجود داشته باشد.

۵ دقیقه استراحت وسط آزمون برای کاهش استرس

برای کاهش استرس در روز‌های پایانی بهتر است داوطلبان چند روز قبل از کنکور، از دمنوش‌های آرامش‎بخش نظیر گل گاو زبان استفاده و سعی کنند افکار مثبت را در ذهن خود بپرورانند و به چیز‌های آرام‏بخش و ارزشمند زندگی خود بیندیشند. در ضمن، اگر استرس جلسه امتحان بر شما غلبه کرد به اندازه پنج دقیقه مداد را روی میز بگذارید، چشمان خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید تا این گونه بتوانید آرامش نسبی خود را بیابید و آزمون را با آرامش ادامه دهید.

باورهای اشتباه درباره خود پنداره کاذب

نکته پایانی هم این‌که داشتن خود پنداره کاذب توسط داوطلبان کنکور ارشد، سَمی برای روان آن‌ها محسوب می‌شود. بعضی داوطلبان ارشد تصور می‌کنند وقتی خود پنداره به صورت کاذب و به شدت بالا باشد، پیشرفت مضاعفی برای فرد حاصل می‌شود، در حالی که برخلاف تصور عموم خودپنداره کاذب و توقع این‎که افراد در تمام زمینه‌ها عالی هستند و باید به موفقیت صد در صدی دست یابند، درنهایت به شدت گرفتن استرس فرد می‌انجامد. لازم است هم خود فرد و هم خانواده او بدانند موفقیت افراد در زندگی به گرفتن نتیجه مثبت در کنکور خلاصه نمی‌شود و فردی که عزت نفس و خودپنداره واقعی دارد نهایتا مسیرش را پیدا خواهد کرد و موفق خواهد شد.

How to pass the master's exam?

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266087

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *