http://didshahr.ir/252103

04:04 :: 1402/02/01

تنش آبی نسبتا شدید که از چندین سال گذشته در استان اردبیل شروع شده امسال نیز با کاهش بارندگی‌ها روند شدیدتری به خود گرفته و نگرانی‌ها برای تداوم و تشدید خشکسالی در منطقه را بیشتر کرده است.

خشکسالی سد Depletion of the dam


خیلی از مسولان به تشدید تنش آبی در استان اردبیل اشاره کرده و می گویند حجم بارش در استان اردبیل نسبت به دوره بلندمدت  کاهش بیشتری یافته است.

تنش آبی نسبتا شدید که از چندین سال گذشته در استان اردبیل شروع شده امسال نیز با کاهش بارندگی‌ها روند شدیدتری به خود گرفته و نگرانی‌ها برای تداوم و تشدید خشکسالی در منطقه را بیشتر کرده است.

در کنار کاهش ادامه‌دار بارش‌ها از چند سال پیش، کاهش شدید روان‌آب‌ها و ذخایر زیرزمینی باعث شده که در سال‌های اخیر این استان با خطر خشکسالی مواجه بوده و از این بابت خسارت قابل‌توجهی به کشاورزان وارد شود.

کاهش بارندگی‌ها در استان اردبیل و تداوم خشکسالی علاوه بر بروز مشکلات بسیار برای کشاورزان، این روزها تا مرز آب آشامیدنی مردم نیز پیشروی کرده و در بسیاری از روستاها مشکل تامین آب و در برخی شهرها نیز قطعی آب و کاهش کیفیت آن قابل مشاهده است.

در این مورد سیاوش محمدی مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در جلسه بررسی آخرین وضعیت خشکسالی در اردبیل اظهار کرد: میانگین بارش در سال زراعی جاری ۱۲۹ میلیمتر است که نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد و بلند مدت ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: ۹۸ درصد مساحت استان درگیر خشکسالی خفیف تا بسیار شدید است که در ۵۵ درصد مساحت استان به ویژه شمال این استان خشکسالی شدید و خیلی شدید گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: کاهش بارندگی‌ها در شمال استان اردبیل ۵۸ درصد نسبت به سال گذشته بوده که خسارتی جبران‌ناپذیر به بخش کشاورزی و همچنین سایر حوزه‌ها وارد کرده است.

محمدی افزود: این شرایط به کم شدن منابع آب پشت سدها و ذخیره‌گاه‌ها منجر شده به طوری که در اکثر سدهای استان کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی منابع آب را در اولین ماه بهار شاهد هستیم.

وی ضرورت حمایت جدی مردم را در گذر از این وضعیت خشکسالی یادآور شد و خاطرنشان کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در ۲ ماه باقیمانده بهار و تابستان وضعیت جوی استان همچنان تداوم روند خشکسالی بوده و بارندگی‌ها در حد بسیار کم خواهد بود.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: هواشناسی استان با هشدارهای به موقع سعی کرده تا مسئولان و متولیان امر را متوجه عمق مسئله خشکسالی و تبعات منفی آن کند که قطعاً اگر اقدامات پیشگیرانه و مؤثری انجام نشود، در تابستان امسال با کمبود منابع آبی نیز در حوزه‌های مختلف روبه‌رو خواهیم شد.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بیان کرد: تداوم خشکسالی در سال‌های اخیر به استانی که معروف به سرزمین بارندگی‌های برف و باران انبوه و بیشماری بوده، خساراتی جبران‌ناپذیر زده و ادامه این وضعیت نیز به هیچ وجه قابل تصور نیست.


خشکسالی

نگرانی ها برای تداوم خشکسالی در اردبیل

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252103

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

  1. فاطمه حیدری گفت:

    در بهار به جان مزرعه حکیمانه امامزاده صدر بلدوزر انداخته
    غاصب زمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *