http://didshahr.ir/250609

02:14 :: 1401/05/29

بازار مملو از هزاران نوع شامپو و لوسیون بدن است اما همه‌شان، زنان را هدف قرار داده‌اند در حالیکه اکثر مردان ژولیده هستند.

شوهران ژولیده بخوانند تا آسیب نبینند
بسیاری از آقایان تصور می‌کنند ضرورت تمیز و مرتب بودن فقط مختص خانم‌هاست و توجه مردها به پوشش و ظاهرشان، اهمیت زیادی ندارد. مشکلاتی که این نوع تفکر ایجاد می‌کند، در استحکام روابط زوج ها، تاثیر منفی دارد.

این کلیشه قدیمی را که آراستگی فقط مختص زنان است، رها و به ضرورت آراستگی مردها فکر کنید.

به همین بهانه و در ادامه، با مردها درباره اهمیت آراستگی‌شان در خانه و خانواده خواهیم گفت.

آراستگی نه مختص زنان است و نه فقط مهمانی ها

شاید افکار ما این‌طور شکل گرفته که فقط خانم‌ها باید به خودشان رسیدگی کنند و همیشه آراسته باشند اما آقایان هم از این قاعده مستثنا نیستند. آقایان هم مثل خانم‌ها باید به ظاهر خود رسیدگی کنند و آراسته باشند. آراسته بودن نباید به مهمانی، عروسی و… منحصر باشد بلکه در تمام روزهای هفته لازم است که آراسته باشید. متاسفانه برخی آقایان چندان به ظاهر خود اهمیت نمی‌دهند و آن را در درجه چندم اولویت قرار می‌دهند. لازم است شما هم دست به کار شوید و بیشتر نگران پاکیزگی و آراستگی خود باشید.

چرا در خانه  نباید ژولیده باشید

دورهمی‌های خانوادگی و هم صحبتی زن و شوهرها با یکدیگر، صمیمی‌تر برگزار می‌شوند؛ این مسئله هم به لحاظ احساسی و هم به لحاظ فیزیکی صحت دارد. افراد معمولا به عزیزان و بستگان‌شان بیشتر توجه می‌کنند و بیشتر از نزدیک با هم گپ‌و‌گفت دارند. همین موضوع باعث می‌شود کمتر به صفحه مانیتور، تلویزیون، کاغذ و… نگاه کنند. درنتیجه و در مجموع، همسر و دیگر اعضای خانواده، زمان و تمایل بیشتری دارند تا به جزئیات ظاهر شما توجه کنند. طبیعتا هرقدر شما در این محیط آراسته‌تر باشید، هم محبوبیت بیشتری در بین اعضای خانواده و در نگاه همسرتان خواهید داشت، هم از همنشینی با شما لذت بیشتری خواهند برد و هم اعتمادبه‌نفس خودتان بالاتر خواهد رفت.

آسیب‌های بی‌توجهی شوهرها به آراستگی

بسیاری از آقایان به ظاهر خود توجه چندانی ندارند و متاسفانه به این نقطه ضعف خود، به عنوان «نشانه مردانگی» حتی افتخار هم می‌کنند! غافل از آن که وقتی به ظاهر خود اهمیت نمی‌دهند، انگار به شکل غیرمستقیم این پیام را به همسرشان می‌رسانند که ارزشی برای او قائل نیستند. در واقع خانم‌ها در مواجهه با شوهری که به ظاهر خود بی‌اعتناست، دچار احساس «نادیده گرفته شدن» یا «بی‌ارزش واقع شدن» و در نتیجه در رابطه با شوهر خود بی‌انگیزه می شوند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید پیش از هر روان شناسی، پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) بر اهمیت آراستگی مرد در برابر همسرش تاکید کرده‌اند. پیامبر(ص) می‌فرمایند: «همان‌گونه که مردان دوست دارند زینت و آراستگی را در زنان خود ببینند، زنان نیز دوست دارند زینت و آراستگی را در شوهرانشان ببینند». (مکارم الاخلاق ص ۸۰)

نقش ظاهر افراد بر روان طرف مقابل

به لحاظ روان شناختی نیز انسان‌ها موجوداتی هستند که بیشترین اطلاعات محیطی را از طریق «بینایی» به دست می‌آورند، پس هرگز نمی‌توان از نقش پررنگ و تاثیرگذار «ظاهر فرد» بر روان طرف مقابل غافل شد. در این بین خانم‌ها بسیار بیشتر از مردها به جزئیات ظاهری توجه دارند.

شوهرها این توصیه‌ها را جدی بگیرند

شاید باور نکنید اما خانم‌ها معمولا حتی به چیزهایی مانند موی بلند گوش یا بینی مردها هم توجه دارند! پس به‌طور کلی رعایت چند نکته در زندگی‌مشترک برای شوهرهایی که توجه کمتری به آراستگی‌شان دارند، ضروری است؛ همیشه معطر و خوشبو باشید و هنگام خرید عطر، حتما با همسرتان مشورت کنید. هنگام خرید لباس خانگی، رنگ و مدل مورد علاقه همسرتان را انتخاب کنید. همچنین سعی کنید لباس‌های کهنه و کثیف نپوشید.

برای سفیدتر شدن دندان‌ها هر شب مسواک بزنید و برای حفظ بهداشت دهان و رفع بوی بد دهان، حتما از نخ دندان استفاده کنید. از نظافت شخصی خود از جمله شست‌و‌شوی پاها پس از ورود به منزل، شستن دست‌ها با صابون و کوتاه و مرتب کردن ناخن‌ها غافل نشوید.

سعی کنید هر روز جوراب‌های خود را بشویید. استفاده از کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده، فقط مختص خانم‌ها نیست، شما هم بهتر است برای پیشگیری از آفتاب سوختگی و ایجاد چین و چروک زودرس از کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده پوست استفاده کنید. رژیم غذایی مناسبی برای حفظ وزن ایده‌آل خود انتخاب کنید. همچنین اصلاح و مرتب کردن موی سر و صورت را به‌طور منظم انجام دهید. نکته پایانی هم این‌که اگر تا امروز به این مسائل بی توجه بودید، حداقل از الان تصمیم بگیرید که ظاهر آراسته‌تری در خانه داشته باشید.

نویسنده : زهرا وافر| ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی بالینی

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/250609

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *