http://didshahr.ir/250216

01:07 :: 1401/05/18

مشاوره فردی: دست شوهرم مدام در جیب من است!

شوهرم همه درآمدم را می‌گیرد

سوال:

خانمی شاغل هستم که بعد از ازدواجم، روی حقوق خودم نمی‌توانم برنامه‌ریزی کنم. شوهرم تقریبا همه حقوقم را می‌گیرد تا برای خانه خرج کند و من از این کارش، ناراحتم. به قول معروف، مدام دستش در جیب من است. البته شوهرم بیکار نیست و خودش هم کار می‌کند اما همه حقوقش به دادن وام‌هایی می رود که برای جلو افتادن زندگی‌مان گرفته است. چه کنم؟

پاسخ: 

مخاطب گرامی، به نظر می‌رسد وقتی همسر شما می‌دانسته که شاغل هستید پس روی این قضیه حساب باز کرده و مقداری از بار زندگی را که باید بر دوش خودش باشد، بر دوش شما انداخته است. از طرف دیگر احتمالا در دفعات اول شما با این موضوع به صورت کاملا باز و صمیمانه برخورد کرده اید که حقوق من و شما ندارد و این برای هر دوی ما خوب است. مهم‌تر از همه این‌که شما بیان می‌کنید من ناراحتم از این‌که حقوقم را می‌گیرد و برای خانه خرج می‌کند که به این معناست شما از همسرتان به عنوان یک مرد هیچ‌گونه درخواستی نداشته‌اید و همیشه روی حقوق خودتان برنامه‌ریزی می‌کردید و ایشان را از مسئولیت مرد بودن و همسر بودن خود دور کرده‌اید. شوهرتان هم به مرور نیازهای شما را فراموش کرده و تمام هدفش تامین مخارج زندگی و به قول خودتان جلو افتادن در زندگی به هر قیمتی، شده است اما چند توصیه به شما داریم.

هدف‌تان از زندگی‌مشترک را پیدا کنید

مسئله بعدی این است که شما در زندگی چقدر قرار است به عنوان یک همسر در کنار شوهرتان باشید و معنای زندگی‌مشترک را در چه مسائلی می‌بینید؟ گاهی اوقات صحبت اطرافیان و نوع نگاه آن‌ها به زندگی‌مشترک باعث تغییر نگاه ما می‌شود؛ این در صورتی است که ما برای زندگی‌مشترک خود هیچ هدف و معنایی نداشته باشیم و به قولی باری به هر جهت باشیم و با کوچک‌ترین بادی توفان‌هایی در زندگی خودمان به راه بیندازیم که ندانیم ریشه اصلی آن از کجا بوده است.

حرف دل‌تان را به شوهرتان بگویید

خوبی‌های شوهرتان و هدفش را ببینید که جلو افتادن زندگی‌تان است. در ضمن با فکر کردن به عبارت‌های منفی که شوهرم برایم ارزش قائل نیست، قربی پیش شوهرم ندارم و … خودتان و زحمات‌تان را در این زندگی نادیده نگیرید. در پایان هم با شوهرتان در یک فضا و زمان مناسب به گفت‌و‌گو بنشینید و همان‌طور که بارها در این صفحه درباره اصول یک گفت‌و‌گوی صحیح نکاتی مطرح شده است، حرف دل تان را به او بگویید.

نویسنده : مهسا جعفری‌نسب | ‌کارشناس‌ارشد روان‌شناسی‌بالینی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/250216

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *