http://didshahr.ir/249702

01:54 :: 1401/05/05

مشاوره فردی: همه ارزش های زندگی هر ۳ تا پسرم شده پول!

خانه ما پر شده از حرف قیمت دلار و زمین

سوال:

۳ پسر دارم که همه‌شان ازدواج کردند، از خودشان خانه و ماشین دارند و مشغول به‌کار در بازار آزاد هستند. مشکلم این است که همه زندگی‌شان شده پول. هر وقت به خانه من می‌آیند، فقط درباره قیمت دلار و سکه و زمین حرف می‌زنند. من هم حالم بد می‌شود از شنیدن این حرف‌ها. چه کنم؟

پاسخ:

اهمیتی را که پول در زندگی افراد دارد ،نمی‌توان نادیده گرفت اما همه به خوبی می‌دانیم که پول تعیین کننده تمام خوشبختی نیست و افراد باید معیارهای با ارزش‌تری را برای رسیدن به خوشبختی در زندگی خود تعیین کنند. معیارهایی همچون عشق، محبت، دوست‌داشتن، هدف داشتن و احساس تعلق که هر یک سطح رضایت از زندگی را بالا می‌برند. درباره اهمیت ثروت در زندگی افراد، اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. با این حال، در ادامه چند توصیه به شما دارم.

رفتارهای پسران‌تان تا حدودی طبیعی است

این که پسران‌تان درباره قیمت دلار و … زیاد صحبت می‌کنند، دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل صحبت کردن آن‌ها وضعیت متغیر قیمت سکه، دلار و … در بازار است و این که بیشتر افراد جامعه با توجه به ثبات نداشتن قیمت‌ها به دنبال انباشتن سرمایه بیشتر در این اوضاع هستند. بنابراین تا حدودی طبیعی است اما باید دیگر متغیرها در این مواقع بررسی شود که چرا بیشتر صحبت‌های خانوادگی‌تان درباره این موضوعات هست؟

اهمیت خوشبختی درونی را به آن‌ها یادآور شوید

باید به آن ها گوشزد کنید معیارهایی که خوشبختی افراد را در زندگی تعیین می‌کنند شامل شادی، رضایت از زندگی، دوست داشتن، موفقیت، عشق و … است که نقش بسزایی در زندگی‌شان دارند. آن‌ها باید بدانند که شادی از کوچک‌ترین چیزها نشئت می‌گیرد و سلامتی و خوشبختی در زندگی افراد ارتباط انحصاری با پول ندارد. خیلی از افراد با وجود نداشتن پول زیاد از سطح قابل قبولی از سلامت و شادی برخوردار هستند. خوشبختی درونی از معیارهای ارزشمندتری نشئت می‌گیرد که با اصطلاح رضایت درونی از آن‌ها یاد می‌شود.

این قانون را در خانه‌تان وضع کنید

شما می‌توانید قانونی را در هنگام ورود پسران‌تان به خانه وضع کنید. این که حرف زدن و بحث در خصوص مسائل اقتصادی ممنوع باشد که با این قانون نه تنها شما آرامش‌تان حفظ خواهد شد بلکه آن‌ها بهتر می‌توانند در ارتباط بین فردی موثر با شما و دیگر اعضای خانواده مشارکت بهتری داشته باشند. خیلی از ما تمام عمر خود را برای پس‌انداز کردن به هدر می‌دهیم و در نتیجه هیچ لذتی از زندگی نمی‌بریم. خیال‌پردازی‌هایی که برای به دست آوردن پول داریم ممکن است ما را از لذت واقعی زندگی دور نگه دارد. بهتر است تصور کنند که روزی سلامتی‌شان را از دست داده‌اند، حالا با وجوداین می‌توانند از دارایی‌ها و سرمایه‌ای که در زندگی دارند لذت ببرند؟ در نتیجه می توان گفت که اهمیت پول در زندگی افراد در رده‌های متوسطی قرار می‌گیرد و نمی‌توان آن را به عنوان یک اولویت اساسی و تعیین کننده برای خوشبختی در نظر گرفت.

نویسنده : دکتر حسین شرافتی| ‌ مشاوره خانواده

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249702

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *