http://didshahr.ir/249295

01:27 :: 1401/04/28

مشاوره فردی: می‌ترسم که دوستان شوهرم، چشم و گوشش را باز ‌کنند!

می ترسم چشم و گوش شوهرم باز شود

سوال:

شوهرم، خودش آدم خوبی است اما دوستانی دارد که خیلی متعهد و اخلاق‌مدار به نظر نمی‌رسند. در تلگرام خودم دیدم که در گروه‌شان، عکس‌های خانم های خارجی می‌گذارند و… . می ترسم چشم و گوش شوهرم را باز کنند و او را در دام روابط خارج از خانواده بیندازند. نگران زندگی ام هستم. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ:

مخاطب گرامی، ضمن درک نگرانی شما و ارج نهادن به تلاش‌تان برای حفظ زندگی‌مشترک، هرچند شایسته بود اطلاعاتی از قبیل سن، تحصیلات و شغل همسرتان و مدت زندگی مشترک‌تان و… را قید می‌کردید اما چند توصیه به شما دارم.

خویشتن‌داری شوهرتان باید تقویت شود

بهتر است به‌جای کنترل شوهرتان از طریق حذف منابع بیرونی، به دنبال راهکارهای فراگیری مهارت نه گفتن و همچنین تقویت خویشتن‌داری برای شوهرتان باشید زیرا منابع اطلاعاتی و وسوسه‌های بیرون از خانواده در زمینه‌های مختلف وجود دارد و قطعا شما امکان حفاظت از شوهرتان در برابر همه آن‌ها را ندارید بنابراین اگر به شوهرتان کمک کنید تا به مرحله‌ای برسد که خودش در مقابل این موارد مقاومت کند، آن‌گاه نیازی نیست همواره نگران اشتباهات او باشید.

از فانتزی‌های ذهنی شوهرتان آگاه شوید

یکی از رمزهای موفقیت زوج‌ها، شناخت مناسب روحیات، سلایق و نیازهای طرف‌مقابل است. اگر می‌خواهید همسرتان به هیچ فردی جز شما فکر نکند، بهتر است ابتدا خودتان و سپس همسرتان را خوب بشناسید و از فانتزی‌های ذهنی وی آگاه شوید. در این صورت می‌توانید برای رفع نیازها و خواسته‌های وی اقدام کنید و تا حد ممکن آن‌ها را پوشش دهید.

عواقب اشتباه شوهرتان را به او بگویید

با اشتباهات شوهرتان به مقابله برنخیزید و هیچ‌گاه از ادبیات دستوری و سرزنش کردن استفاده نکنید بلکه همواره سعی کنید در زمان مناسب و با آرامش وی را متوجه اشتباهاتش و عواقب آن‌ها بکنید و اجازه بدهید خودش تصمیم بگیرد که آن‌ها را تکرار نکند زیرا فقط در این صورت نتیجه مطلوب حاصل می‌شود. توجه داشته باشید که یکی از مهارت‌های اساسی و لازم برای همه زن و شوهرها، فراگیری مهارت گفت‌وگو کردن است و توانایی زوج‌ها در این مهارت به آن‌ها کمک می‌کند تا بسیاری از مشکلات، نگرانی‌ها، سوء تفاهمات و انتظارات متقابل خود را بدون ایجاد درگیری و با لحنی آرام و منطقی بیان و حل و فصل کنند. بنابراین لازم است شما در این خصوص با شوهرتان صحبت کنید و به جای گفتن عباراتی از قبیل من دوست ندارم، مخالفم، تو حق نداری، نباید و… از کلماتی نظیر شایسته نیست، به صلاح زندگی مشترک‌مان نیست یا از تو توقع ندارم و… استفاده و در نهایت هم دلایل خود را مطرح کنید.

به روابط‌تان تنوع بدهید

یکی از نکاتی که در تحکیم روابط زوج ها موثرواقع می شود، ایجاد جذابیت و تنوع در روابط مختلف زن و شوهری در خانواده است زیرا این موضوع باعث می‌شود حالت یکنواختی، سردی و فاصله گرفتن از یکدیگر به وجود نیاید. پیشنهاد می‌شود محیط منزل را به نحوی مدیریت کنید تا هرچند وقت، حداقل یک تجربه جدید یا تنوع در امور روزمره را در زندگی داشته باشید.

نویسنده : دکتر حسین محرابی |‌ روان‌شناس

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249295

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *