http://didshahr.ir/248495

02:57 :: 1401/04/09

حسین بشیری گیوی

حسین بشیری
پس از آنکه دوره فئودالیسم در قرن هفدهم از هم پاشید و دوره سرمایه داری آغاز شد فیلسوفان و جامعه شناسان از عقلانیت صحبت کردند در این طیف که از راست رادیکالی هم چون کارل پوپر تا چپ رادیکال یورگن هابرماس قرار می گیرد و در نهایت هابرماس از زیست جهان صحبت می کند.

در شرایط کنونی نظم کهن سرمایه داری رنگ باخته و نظم جدید در حال شکل گرفتن است، ولی کارتل های اقتصادی که زمانی با شاخص های اقتصادی نظم دوره سرمایه داری را سامان می دادند در این شرایط خطیر که ناقوس مرگ کارتال های اقتصادی هم با نظم نوین جهانی به صدا درآمده است دیگر با پارادایم اقتصادی نمی توانند نظم را برقرار کنند و به این جهت از قدرت عریان یعنی جنگ کمک می گیرند. کارتل های اقتصادی در گام اول جنگ را به خاورمیانه کشاندند و متمدن ترین کشور دنیا یعنی سوریه را به خاک و خون کشیدند تا خاورمیانه جدید شکل نگیرد. می خواستند برآیند نیروها در خاورمیانه صفر صفر شود که نتوانستند به مقصود خود برسند و در این میان میلیاردها دلار در این جنگ ویرانگر هزینه شد و متمدن ترین مردم جهان یعنی شهروندان سوری، آواره و سرگردان شدند.

کارتل های اقتصادی با اینکه در خاورمیانه نتوانستند به هدف خود برسند دوباره همان سیاست را در اکراین به اجرا گذاشتند و این بار روسیه که در خاورمیانه به صورت غیرمستقیم وارد جنگ شده بود این بار مستقیما وارد میدان جنگ کردند.

کارتال های اقتصادی که در گذشته به واسطه اتحادیه اروپا، صندوق بین المللی پول، سازمان ملل، اتحادیه عرب و دیگر اتحادیه نظم را سامان می دادند با از دست رفتن کارکرد اتحادیه ها دست به دامن  ناتو شده تا زیست جهان را که قبلا با مفاهیم حقوق بشری سامان داده بود با زیست میلیتار اداره کنند. ناتو عضویت فنلاند و سوئد را پذیرفت و درصدد است در جای جای دنیا از جمله در آسیا و آمریکای لاتین و آفریقا شعبه های جدید ناتو را افتتاح کند تا بدین وسیله نظم دوره سرمایه داری را از فروپاشی نجات دهد. در گام اول شعبه جدید را در خاورمیانه و آسیای شرقی راه اندازی می کند و رفته رفته شعبه های دیگر هم راه اندازی خواهد شد.

کارتال های اقتصادی مگر در کلاس های اقتصاد سیاسی نفهمیده اند که هر مفهومی که عریان شود افول می کند نظم دوره سرمایه داری کارکرد خود را از دست داده و با قدرت عریان ناتو هم نمی تواند به حیات خود ادامه دهد درست است که در خاورمیانه سوریه و در اروپا اکراین و و روسیه و شرکا هزینه های زیادی دادند و روسیه در این میان قربانی بزرگ خواهد شد ولی نظم نوین جهانی به وقوع خواهد پیوست و دوره سرمایه داری همچون دوره فئودالیسم و دوره برده داری به تاریخ خواهد پیوست. در این چالش کارتل های اقتصادی فقر و قحطی و انواع ویروس ها را بر شهروندان جهانی اعمال خواهند کرد در این میان شهروندان در جای جای جهان باید با آینده نگری در حوزه معیشت و امنیت آینده نگری های لازم را داشته باشند.

جامعه شناس

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248495

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *