http://didshahr.ir/248036

00:39 :: 1401/03/31

مشاوره زوجین: با دیدن فیلم رابطه جنسی باورهای نادرستی در ذهنم شکل گرفته است.

به دیدن فیلم رابطه جنسی عادت کردم

سوال:

متاسفانه در دوران نوجوانی به دیدن فیلم‌های غیراخلاقی معتاد شدم و باورهای نادرستی درباره رابطه جنسی در ذهنم شکل گرفته است. الان که ازدواج کردم، به اختلالاتی دچار شدم و مثلا به شکنجه کردن همسرم برای لذت بردن بیشتر از رابطه زناشویی فکر می‌کنم. باید چه کنم؟

پاسخ:

برادر گرامی، به‌طور کلی مبحث اختلالات جنسی یک موضوع نسبتا پیچیده است و تشخیص آن هم نیاز به بررسی و ارزیابی‌های علمی و تخصصی دارد و به صرف وجود برخی از نشانه‌های یک مشکل، نمی‌توان تشخیص قطعی آن اختلال را مطرح کرد. بنابراین بهتر است استفاده از عنوان اختلال بعد از انجام این ارزیابی‌ها صورت گیرد. با این مقدمه توضیحات مختصری را در باره این اختلالات ارائه می‌کنیم.

حتما پیگیر درمان باشید

اختلالات عملکرد جنسی ممکن است شامل هر مشکلی باشد که مانع از رضایت زناشویی زوجین می‌شود و به ‌رغم این که پژوهش‌ها نشان می‌دهد بسیاری از این کژکاری‌های جنسی راه‌حل دارند ولی بسیاری از افراد تمایلی به مطرح کردن و درمان آن ندارند و همین موضوع باعث بروز مشکلات بزرگ تری در زندگی آن‌ها می شود. بنابراین شما حتما پیگیر درمان باشید. در ضمن و با توجه به این که اختلالات جنسی طیف وسیعی از انواع آن را شامل می‌شود، در این نوشتار سعی می‌کنیم به دو نوع آن که با مطلب ارسالی شما مرتبط‌تر است، اشاره‌ای داشته باشیم.

تمایلی انحرافی و غیرمعمول

در روابط جنسی گاهی تمایلاتی وجود دارد که انحرافی و غیر معمول به نظر می‌آیند. مثلا تمایل به تسلیم بودن در رابطه جنسی، علاقه به سیلی‌زدن به بدن شریک جنسی، تمایل به شکنجه کردن طرف مقابل یا گرایش هایی از این قبیل که به نوعی از زندگی و روابط زناشویی اشاره دارد و شما هم درباره‌اش گفته‌اید. در واقع یک طرف با رفتار سادیسمی از شکنجه و تنبیه شریک لذت می‌برد و فرد دیگر با رفتار مازوخیسمی از تنبیه و شکنجه شدن لذت می‌برد. اختلال سادیسم شامل لذت بردن از آزار و اذیت دیگران است. براساس برخی مطالعات انجام شده توجه داشته باشید این علایم باید حداقل به مدت شش ماه وجود داشته باشد و باعث پریشانی شدید یا اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی یا زمینه قابل توجه دیگری از زندگی روزمره فرد شود.

علل بروز چنین اختلالاتی

درباره علل رفتارهای سادومازوخیستی و همچنین میزان بروز و شیوع آن بین زنان و مردان یا حتی زمان و سن کشف این تمایلات نظرات مختلفی وجود دارد ولی واقع بینانه‌تر این است که به احتمال زیاد عواملی چون رشد و تربیت کودکی، محیط اجتماعی، تحصیلات و کسب اطلاعات جدید همگی تا حدی در ایجاد این تمایلات موثر هستند و نمی‌توان هیچ‌کدام را به تنهایی ریشه آن دانست اما سهم دقیق هر یک در ایجاد تمایل به این اختلال به‌طور کامل روشن نیست و نظریات متعددی در این باره وجود دارد. به‌عنوان مثال طبق نظریه روان کاوی، سادیسم در واقع به کودکی فرد و رابطه‌ او با مراقبانش بر می‌گردد. البته شما به تماشای فیلم‌های غیراخلاقی اشاره کردید که به شدت آسیب‌زاست و تاثیرات بسیار نامناسبی روی ذهن و روان افراد می گذارد.

چند توصیه برای درمان

درمان سادیسم اصولا شامل ترکیبی از روان درمانی و مصرف دارو است. در بحث روان‌درمانی یکی از روش های موثر می تواند روش رفتار درمانی شناختی(CBT) باشد . این روش می‌تواند به این افراد کمک کند تا الگوهای تحریک جنسی را تشخیص دهند و روش‌های بهتر و سالم‌تر را برای مقابله با آن بیاموزند. بازسازی و اصلاح شناختی همچنین ممکن است به فرد کمک کند تا این الگوهای مضر فکری را شناسایی و بر آن‌ها غلبه کند. مراجعه به مشاور متخصص را فراموش نکنید.

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌روان شناس

به دیدن فیلم رابطه جنسی عادت کردم

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248036

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *