http://didshahr.ir/247905

06:15 :: 1401/03/28

محمد جعفرزاده اظهار داشت: تعداد بیماران محتمل تب خون‌ریزی دهنده کریمه کنگو در استان اردبیل به ۳ مورد افزایش یافت.

تب کریمه کنگو crimean-congo-fever

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: تعداد بیماران محتمل تب خون‌ریزی دهنده کریمه کنگو در اردبیل به ۳ مورد افزایش یافته که پس از تایید نهایی آزمایشگاهی، یک مورد به‌عنوان بیمار قطعی تب کریمه کنگو مشخص و تحت درمان است.

محمد جعفرزاده اظهار داشت: تعداد بیماران محتمل تب خون‌ریزی دهنده کریمه کنگو در استان اردبیل به ۳ مورد افزایش یافته که یکی از بیماران که چند روز قبل بستری شده بود، پس از تایید نهایی آزمایشگاهی، به‌عنوان بیمار قطعی تب کریمه کنگو مشخص و تحت درمان است.

وی افزود: تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که همه ساله با شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها در کشور و اکثرا در افرادی که در معرض تماس با دام، خون و ترشحات حیوان آلوده قرار گرفته و یا افرادی که توسط کنه گزش می‌شوند، مشاهده می‌گردد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل تصریح کرد: همچنین یکی از روش‌های انتقال این بیماری، گزش با کنه هیالوما است که در صورت مشاهده، نباید این کنه‌ها با دست له شوند.

جعفرزاده با تاکید بر رعایت نکات لازم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری بیان کرد: خرید گوشت باید از قصابی‌های معتبر صورت گیرد و مردم استفاده از گوشت‌هایی که در کنار جاده‌ها کشتار و عرضه می‌شوند و همچنین ذبح دام در منزل، جداً خودداری کنند.

وی با اشاره به این‌که انجماد گوشت سبب از بین رفتن ویروس CCHF در آن نمی‌شود، تاکید کرد: گوشت‌های مشکوک باید به‌مدت ۲۴ ساعت و جگر، کلیه و قلب به‌مدت ۴۸ ساعت در دمای ۲ تا ۸ درجه یخچال نگهداری شده و بلافاصله از مصرف گوشت‌های تازه خودداری شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: عموم هم‌استانی‌ها درخواست می‌شود در صورت بروز علایم اولیه سرما خوردگی شامل تب، لرز، آب‌ریزش از بینی، درد بدن و یا مشاهده خون‌ریزی غیرعادی متعاقب تماس با دام و یا گزش کنه، بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.

بیماران تب کریمه کنگو در اردبیل افزایش یافت

بیماران تب کریمه کنگو در اردبیل افزایش یافت

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247905

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *