http://didshahr.ir/247303

10:46 :: 1401/03/11

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: برنامه‌ریزی برای کاهش دسترسی به مواد مخدر باید به نحوی باشد تا ما در این حوزه بتوانیم موفق عمل کنیم.

کمپ ترک اعتیاد

علی محمدیان در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل اظهار کرد: ما باید از تجربیات سایر کشورها در کنترل و مهار مصرف مواد مخدر بهره بگیریم و به دنبال کارهای بی‌نتیجه و بی‌ثمر نرویم.

وی تصریح کرد: حتی در کشورهایی که تولید مواد مخدر انجام می‌شود، همچون افغانستان ما با آثار و تبعات سهمگین گرفتاری جوانان و نوجوانان به این مواد افیونی روبه‌رو نیستیم و باید علل و عوامل گرایش جوانان و نوجوانان ما به این حوزه کاملاً مورد بررسی و رصد قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در کنار برگزاری کارگاه‌های آموزشی و آگاه‌سازی خانواده‌ها باید متولیان امر از مبدأ کاهش دسترسی به مواد را مورد توجه قرار دهند تا با راهکارهای مبتنی بر علل و عوامل این کار و به شکل مستند و اثربخش بتوانیم کارهای مؤثری را انجام دهیم.

در این جلسه معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به وضعیت جامعه کارگری و ابتلای آنها به مواد افیونی اشاره کرد و افزود: کمترین نرخ اعتیاد را در بین گروه‌های کارگری شاهد هستیم که بر اساس آخرین آمار و اطلاعات کمتر از ۲۲ درصد کارگران در واحدهای تولیدی آلوده به مواد مخدر هستند.

مهری در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: بیشترین برنامه‌ریزی‌ها با رویکرد تقویت فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی است و کارگاه‌های آموزشی را نیز برای کارگران و خانواده‌های آنها به صورت منظم و مرتب برگزار می‌کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل نیز از برگزاری جام پرچم در بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ روستای استان خبر داد و اضافه کرد: ۲ هزار نفر در این رویداد شرکت خواهند کرد.

سجاد انوشیروانی یکی از برنامه‌های مناسب در پیشگیری از اعتیاد را توسعه برنامه‌های ورزش همگانی و قهرمانی اعلام کرد و ادامه داد: بیشترین تمرکز ما باید در این حوزه باشد تا اهداف و برنامه‌ها شکل عینی به خود بگیرد.

فرماندار اردبیل نیز پایش دقیق و رصد اقدامات را در قالب شاخص‌های تعریف شده یادآور شد و بیان کرد: باید به پیشگیری اولیه و ثانویه در این حوزه توجه کنیم و در سند راهبری مؤثر در پیشگیری از اعتیاد باید با حضور کارشناسان و متخصصان سال به سال فرآیندها اصلاح و بهبود یابد.

محمد اعتماد اعجازی در ادامه اظهار کرد: در کنار ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها ضروری است تا با رصد بهنگام کارگروه‌های تخصصی در این حوزه تشکیل شده و برنامه‌های کاربردی و عملیاتی را در ابعاد مختلف شاهد باشیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل نیز به فعالیت ۳۴۴ کانون دانش‌آموزی و دانشجویی در استان اشاره کرد و گفت: در ۲ ماهه اول امسال ۵۸۴ نفر با حضور در کارگاه‌های آموزشی از خدمات آموزش امدادی و در کنار آن آسیب‌های اجتماعی آشنا شدند.

ضربی تصریح کرد: ۲۷ هزار نفر در سال گذشته در استان اردبیل آموزش امداد و نجات دیدند و در کنار این آموزش‌ها، برنامه پیشگیری از اعتیاد نیز به صورت دقیق مورد رصد و پیگیری قرار گرفته است.

وی برگزاری برنامه‌های مختلف آموزشی، همایش دوچرخه‌سواری و جشنواره‌ها و مسابقات مختلف را با هدف پیشگیری از اعتیاد و افزایش نشاط اجتماعی یادآور شد و افزود: توزیع کتابچه‌های آموزشی و سی.دی‌ها و ارتقا مهارت زندگی در بین مربیان و گروه‌های امداد و نجات جز برنامه‌های اجرا شده است.

علل گرایش جوانان به مواد مخدر مورد بررسی قرار گیرد

علل گرایش جوانان به مواد مخدر مورد بررسی قرار گیرد

 

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247303

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *