http://didshahr.ir/247268

01:14 :: 1401/03/11

حسین بشیری کیوی

توهین به شخصیت و خودکشی

یکی از مهمترین نظریه پردازان معاصر در زمینه تغییرات ارزش های اجتماعی اینگلهارت است. اینگلهارت در تئوری ارزش ها ثابت می کند که هر ارزش جدیدی که وارد یک جامعه و اجتماع شود ابتدا ۵ درصد موافق دارد ولی به مرور زمان ۹۵ درصد موافق و ۵درصد مخالف خواهد داشت در این زمینه مثال های مختلفی را می توان ارائه کرد در نظر بگیرید زمان ورود ویدئو یا ماهواره به ایران در ابتدا ۵ درصد از این وسایل مدرن استفاده می کردند ولی در حال حاضر فقط ۵درصد استفاده نمی کنند. دیگر ارزش های اجتماعی هم بر این اساس در جامعه نهادینه می شود. ایران در دهه ۵۰ از اجتماع مکانیکی به جامعه ارگانیکی گذار نموده است ولی متاسفانه بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان ایران را در مرحله گذار به شمار می آورند.

اجتماع مکانیکی یعنی اجتماع طبقاتی و بالطبع اجتماع طبقاتی نیازمند تحلیل طبقاتی می باشد ولی در جامعه ارگانیکی تحلیل طبقاتی رنگ می بازد در جامعه ارگانیکی احترام و شخصیت و معرفت و بسیاری دیگر از ارزش ها برای تمامی افراد جامعه مهم و اساسی می باشد. در واقع مخرج مشترک ارزش‌های جامعه ارگانیکی انسانیت می باشد. پس اگر به ارزش های فرد توهین کنید یا در آن واحد کنش متقابل را مشاهده خواهید کرد در واقع خودکشی دانش آموز از همین سنخ می باشد. نتیجه رفتار بدوی والدین و معلمان تحصیلکرده که به شخصیت کودک توهین کردند با خودکشی جواب را گرفتند. یا اینکه اگر در آن واحد کنش متقابل نشان ندهد رفتار سرکوب شده در زمان مناسب پرخاش خواهد کرد که نتیجه آن ضرب و جرح شدید در جامعه می باشد.

خانواده ها در سعی و تلاش هستند کودکان را از ۲ سالگی به انواع آموزش ها اعم از موسیقی، ورزش، زبان های خارجی و رفتارهای مدرن شخصیتی بزرگ و نخبه تربیت کنند و باید بدانند که پس از ۵ سالگی شخصیت کودک شکل گرفته و اگر به این شخصیت شکل گرفته توهین شود منتظر کنش متقابل باشید.

این مسئله حلقه گمشده بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان و حتی تحلیلگران سیاسی و اجتماعی است.

در مسئله طلاق، خشونت و بسیاری از آسیب های اجتماعی باید به تحلیل فراطبقاتی پرداخت در تحلیل فراطبقاتی مسئله اصلی ارزش و احترام و شخصیت فردی و خانوادگی می باشد.

در هر روی در سال های اخیر مثال های متعددی از رفتارهای مشابه والدین و معلمان را می توان نام برد که به خودکشی دانش آموز نخبه انجامیده است. والدین و معلمان باید بدانند که کودکان و همه افراد جامعه ایران به شهروند تبدیل شده اند و هر نوع توهین به ارزش ها و شخصیت افراد هزینه های بسیار گرانی به همراه دارد که در این مورد هزینه توهین به شخصیت با خودکشی یعنی گران بها ترین هزینه برای خانواده تبدیل شد.

#جامعه_شناس

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247268

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

  1. yashar گفت:

    نویسنده عزیز فکر نمی کنید دیر بیدا ر شدیم – بحث مدر ن گرا یی و مدرنیزم را حتما در این را بطه روی میز بحث و گفتگو بیا ورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *