http://didshahr.ir/247048

01:10 :: 1401/03/04

مشاوره فردی: در صف خرید مرغ، عاشق شدم!

جلوی مغازه مرغ فروشی عاشق دختری شدم

سوال:

چند وقت پیش که برای خرید مرغ، صف‌های شلوغی شکل گرفته بود، یک روز که در صف بودم، دختری را دیدم که خیلی به دلم نشست. بعدا متوجه شدم که همسایه‌مان است. من ۱۹ ساله هستم. راستش را بخواهید، آمادگی ازدواج ندارم اما تمام فکر و ذهنم شده این دختر و ازدواج با او. به پدرم بگویم یا نه؟ چه کنم؟

پاسخ:

مخاطب گرامی، اولین نکته‌ای که باید به شما بگویم، این است که در اواخر دوره نوجوانی هستید و در این سن، دخترها و پسرها بسیار احساساتی هستند. به همین دلیل است که مشاوران می‌گویند دوره سنی شما، برای انتخاب همسر مناسب نیست. البته همان‌ طور هم که خودتان مطرح کردید، شما شرایط ازدواج را ندارید و خوب است که این‌ قدر منطقی به مسئله نگاه می‌کنید. با این حال، چند نکته در پیامک‌تان وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم کرد.

اسیر احساسات پرسوز و گداز‌ شدید

استفاده از عبارت‌هایی مثل طرف ‌مقابل بدجور به دلم نشسته است، نشان از احساسی ‌بودن تصمیم‌تان دارد. افراد در سن شما به دلیل داشتن تجربه‌های کمتر در زندگی، اسیر احساسات زودگذر می‌شوند. درست است که عشق و ازدواج در سنین پایین، پرسوز و گداز‌تر از ازدواج در سنین بالاتر است اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که همین احساسات مهیج و پرسوز و گداز و ازدواج‌های زودهنگام، می‌تواند پایانی تلخ و ناخوشایند را برای دو طرف در پی داشته باشد. در سنین پایین به خصوص تا قبل از ۲۰‌ سالگی، درک درستی از ازدواج و عشق در بیشتر افراد وجود ندارد و به همین دلیل عاشق شدن در این دوره پر دردسر‌تر از سنین بالاتر است البته قطعا مواردی هم وجود دارد که زودتر به بلوغ فکری می‌رسند که آن‌ها با مراجعه به مشاور می‌توانند ازدواجی اصولی داشته باشند.

دختر مورد علاقه‌تان را چقدر می‌شناسید؟

معمولا در سنین کم، دیدگاه‌ها و ایده‌های فکری و معیارهای شما برای ازدواج، مدام در حال تغییر هستند تا زمانی که شما به یک ثبات درستی از زندگی برسید. فردی که شما در ۱۹ سالگی برای ازدواج عاشقش شده‌اید با فردی که شما در سنین بالاتر به او علاقه‌مند خواهید شد، کاملا با یکدیگر متفاوت خواهند بود زیرا معیارها و نوع دیدگاه شما درباره انتخاب افراد تغییر بزرگی خواهد کرد. پیشنهاد ما به شما این است هنگامی ازدواج کنید که شناخت کافی از خود و آدم‌های زندگی‌تان داشته باشید، همچنین به معیارهای انتخاب همسر فکر کنید و به جمع بندی برسید. هر قدر شما کامل‌تر باشید، فرد مناسبی که وارد زندگی‌تان می‌شود، به معیارهای شما نزدیک‌تر خواهد بود و ارتباطی ماندگار‌تر را تجربه خواهید کرد.

به ‌نظرم بلوغ‌ فکری برای ازدواج ندارید

نکاتی که گفتید دقیقا همان نداشتن بلوغ فکری است که به آن اشاره کردم. در چنین مواقعی، انتخاب‌های‌مان هم ناپخته و نادرست است. بنابراین با چنین تفکری به هیچ وجه، پا در این مسیر نگذارید. با این حال، بعد از این ‌که برای این ازدواج به جمع‌بندی نهایی رسیدید و قبل از هر ارتباطی با آن دختر، این پیشنهاد که خودتان با پدرتان در یک موقعیت مناسب صحبت کنید، بسیار بهتر از این است که موضوع دیر یا زود لو برود! بهتر است در کنار آشنایی خانواده‌ها، حتما با مشاور هم در ارتباط باشید تا بررسی‌های روانی شما هم به درستی انجام شود و انتخاب اصولی‌تری داشته باشید.

نویسنده : راهله فارسی | مشاور

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247048

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *