http://didshahr.ir/246738

01:15 :: 1401/02/27

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیرواگیر در سال گذشته، ۳۶ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال استان اردبیل مبتلا به درجاتی از فشار خون بالا هستند.

فشار خون

محمد جعفرزاده میانگین فشار خون بالا در جمعیت بالای ۱۸ سال کشور را حدود ۳۲ درصد اعلام کرد و گفت: بر اساس نتایج این پیمایش ملی انجام شده، میزان فشار خون جمعیت بالای ۱۸ سال در استان اردبیل چهار درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

وی بیان کرد: براساس نتایج همین پیمایش، ۶۱.۶ درصد از افراد دارای فشار خون در استان اردبیل، از فشار خون خود اطلاع داشته‌اند.

رئیس مرکز بهداشت استان فشار خون بالا را قاتل خاموش خواند و اظهار کرد: بدون علامت بودن بیماری فشار خون و عدم اطلاع افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود و نیز عدم درمان صحیح و کنترل بیماری مهمترین نکته در پیشگیری و کنترل این بیماری است.

وی بی اطلاعی مردم از میزان فشار خون خود را یکی از موانع مهم در کنترل مؤثر فشار خون بالا دانست و اضافه کرد: فشار خون می‌تواند به سادگی در منزل یا در مراکز بهداشتی و درمانی شناسایی و کنترل شود.

جعفرزاده همچنین گفت: در دوران پاندمی کووید.۱۹، بیماران مبتلا به فشار خون بالا، با تهدید بیشتری مواجه هستند چرا که در صورت ابتلا به کرونا، دچار عوارض شدیدتری می‌شوند.

وی با اشاره به نامگذاری روز ۱۷ ماه می برابر با ۲۷ اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی فشار خون، هدف از این بسیج سالانه را ارتقای آگاهی و درک مفهوم فشار خون بالا عنوان کرد و گفت: امسال، روز جهانی فشار خون تحت عنوان “با اندازه گیری دقیق فشارخون و کنترل مطلوب آن، زندگی باکیفیت و عمر طولانی تری داشته باشید” نامگذاری شده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل خواستار توجه ویژه به ارتقای آگاهی عمومی و تشویق بیماران دارای فشار خون به اندازه‌گیری مستمر و دقیق و اطلاع از میزان فشار خون خود و دریافت درمان موثر برای کنترل مطلوب آن شد.

وی با اشاره به ابتلای حدود ۱.۲ میلیارد نفر در سطح جهان به بیماری فشار خون افزود: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی در جهان و ایران است.

فشار خون در اردبیل از میانگین کشوری بالاست

 

فشار خون در اردبیل از میانگین کشوری بالاست

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/246738

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *