http://didshahr.ir/245306

04:03 :: 1402/01/10

در بهار هم خوابم نمی‌برد و هم نمی‌توانم از خواب بیدار شوم.

خوابم در فصل بهار بهم می ریزد

نویسنده : آسیه بشردوست| کارشناس‌ روان‌شناسی

سوال: دختری ۲۳ ساله‌ام. مشکل من این است که در فصل بهار برای خوابیدن خیلی مشکل دارم و دچار بی‌خوابی می شوم. یعنی هم دیر خوابم می‌برد و البته صبح‌ها هم بیدار شدن برایم خیلی سخت است و دوست دارم تا ساعت ۱۲ ظهر بخوابم! این جوری از همه کارهایم عقب می‌افتم. چه کنم؟

پاسخ: تغییر فصول به واسطه‌ تأثیری که در ساعت زیستیِ بدن و ترشح هورمون‌ها دارد، موجبِ تغییراتی در وضعیت خلقی و خوابِ افراد می‌شود. هم اکنون ما شروع فصل بهار را داریم که علاوه بر خواب‌آلودگی و کسالتی که همراه این فصل است، تعطیلات طولانی می‌تواند باعثِ تشدید بی‌نظمی‌ در ساعات خواب و بیداری شود اما می‌شود با مداخلاتِ رفتاری، این روند را تعدیل کرد. در ادامه چند توصیه به شما برای مدیریت مشکل‌تان داریم.

فهرستی از کارهای روزانه‌تان آماده کنید

بهتر است بی‌برنامگی را در شروعِ فصل بهار که آغاز سال جدید هست، تبدیل به یک عادتِ مخرب نکنیم. وجودِ فهرستی از کارهای روزانه که در مسیر اهداف هفتگی، ماهانه و سالانه باید انجام دهیم، می‌تواند فرصتِ کسالت را از ما بگیرد و ساعات‌مان را به صورت منظم پر کند. در زمینه این برنامه‌ریزی، خوابِ منظم شبانه هم قرار می‌گیرد.

ساعت خوابیدن و بیداری‌تان را منظم کنید

نداشتنِ عادتِ منظم در ساعت خواب و بیداری، می‌تواند در روند به خواب رفتن و بیدار شدن تأثیر منفی بگذارد و فرد را ساعت‌ها منتظرِ خوابیدن یا ناتوان از به موقع بیدارشدن ‌قرار دهد. بنابراین بهتر است با توجه به سبکِ زندگی‌تان، ساعتی را برای خواب خود تعیین کنید و راجع به آن متعهد بمانید.

سبک‌زندگی‌تان را بررسی کنید

برای تسهیل در روند خواب، لازم است هر فردی درباره سبکِ زندگی خودش و عاداتی که دارد، بعضی از محرک‌‌ها را حذف و بعضی از رفتارها را جایگزین کند. مثلاً شاید مطالعه کتاب یا حتی کار با گوشی برای به خواب رفتنِ فردی مفید باشد. از آن طرف ممکن است صرفِ وعده‌ شام به صورت مفصل و سنگین، به خواب رفتن را مشکل کند. بنابراین ملاکِ صحیح یا غلط بودن در این زمینه، بازبینیِ هر فردی در سبک زندگی‌ و دستکاری در عادات مفید و مضرش است.

با ورزش روزانه، با نشاط تر شوید

انجام حرکات ورزشی منظم را در این فصل حتی شده با زمان‌بندی‌های کوتاه، در برنامه خود بگنجانید. این عادت می‌تواند کسالت و خواب‌آلودگیِ بهار را تعدیل و نشاط ِ لازم برای انجام کارهای روزانه را تأمین کند. در صورتی که تغییرات خلقی یا بی‌نظمیِ ساعات خواب و بیداری در طولانی‌مدت ادامه یافت و روندِ کار و فعالیت‌های روزانه‌ شما را مختل کرد، بهتر است با یک متخصص برای بررسی دقیق‌تر مشورت کنید.

خواب

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/245306

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *