http://didshahr.ir/267593

00:22 :: 1403/04/11

راهکارهایی برای این که بتوانیم شب‌های گرم تابستان، خواب آسوده‌تر و بدون دردسری را تجربه کنیم.

 راهکار خواب لذت بخش در تابستان

با ورود به هفته دوم تابستان، گرمای هوا بیشتر از قبل خودش را نشان می‌دهد. این گرما همان‌طور که ممکن است در طول روز کلافه‌تان کند، شب‌ها هم نمی‌گذارد خواب راحتی داشته‌باشید؛ به خصوص کسانی که به دلیل حساسیت، بیماری‌های مفصلی و … نمی‌توانند تمام شب را زیر باد کولر یا پنکه بخوابند. البته این یک مشکل جهانی است و بسیاری از مردم دنیا این حس را تجربه می‌کنند و برای همین کارشناسان برای راحت خوابیدن در شب‌های گرم توصیه‌هایی دارند اما آن توصیه‌ها چیست؟

۱ -قید چرت‌زدن را بزنید

افزایش دما و گرم‌تر شدن هوا باعث می‌شود که در طول روز کمی احساس بی‌حالی داشته باشید، زیرا بدن برای تنظیم دما به انرژی بیشتری نیاز دارد اما اگر برای خواب شبانه مفید با مشکل مواجه هستید، در طول روز نخوابید. خواب‌آلودگی در هوای گرم ارزشمند است، پس آن را برای شب نگه دارید. همچنین، گرمای‌ هوا شاید باعث شود عادت‌هایتان را تغییر دهید اما این کار را نکنید، چون این کار، خواب‌تان را به هم می‌ریزد. بر اساس عادت و روال همیشگی‌تان عمل کنید و پیش از رفتن به رختخواب کارهای همیشگی‌تان را انجام دهید.

۲-اصول اولیه را جدی بگیرید

رعایت اصول ساده می‌تواند به خواب راحت کمک کند. مطمئن شوید شب، اتاق خواب‌تان گرم نباشد. برای مثال در طول روز پرده‌ها را بکشید و از ورود نور خورشید به داخل خانه جلو‌گیری کنید اما پیش از رفتن به رختخواب پنجره‌ها را باز کنید تا نسیم خنک و هوای آزاد وارد اتاق شود. همچنین می‌توانید روتختی را کم کنید و از ملحفه‌های نازک و روکش تخت استفاده کنید، چون روتختی‌های کتان عرق بدن را جذب می‌کنند. هرچقدر هوا گرم باشد، هنگام خواب دمای بدن کاهش می‌یابد، به همین دلیل گاهی احساس سرما می‌کنیم و از خواب بیدار می‌شویم.

۳- حواس‌تان به گوشی و پنکه باشد

در هوای گرم پنکه‌ها روش موثری برای خنک‌کردن هوا به شمار می‌روند، البته به شرطی که هوا گرم و مرطوب نباشد. پنکه‌ها با حرکت دادن هوای خنک بر روی پوست به کاهش دمای بدن کمک می‌کنند و باعث تعریق می‌شوند، اما این تبخیر در دمای بالا و هوای مرطوب ناممکن است. سازمان بهداشت جهانی استفاده از پنکه‌ را فقط در دمای پایین‌تر از ۴۰ درجه سانتی گراد توصیه می‌کند. اگر گرما کلافه‌تان کرده است و برای خوابیدن مشکل دارید، کار آرامش‌بخشی مانند خواندن، نوشتن یا تا‌کردن لباس‌ها را انجام دهید. با گوشی‌تان مشغول نشوید یا بازی ویدئویی نکنید، زیرا نور آبی صفحه نمایش احساس خواب‌آلودگی‌تان را کاهش می‌دهد و هوشیاری‌تان را بیشتر می‌کند.

۴-به بدن آب‌رسانی کنید

عادت‌های شما در طول روز روی خواب شب‌ تاثیر می‌گذارد. برای خواب راحت در شب‌های تابستان، به بدن آب‌رسانی کنید. چطور؟ در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید، اما قبل از خواب دیگر به سراغ نوشیدن آب زیاد نروید. همین‌طور باید مراقب نوشیدنی‌ها باشید به خصوص اگر اهل خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار هستید. این نوشیدنی‌ها سیستم عصبی را تحریک می‌کند و باعث می‌شود هوشیاری بیشتری داشته باشید و حالا حالاها خواب‌تان نبرد.

۵- به فکر نوزادان باشید

بزرگ سالان وقتی از گرما کلافه می‌شوند ایده‌های زیادی را برای فرارکردن از گرما امتحان می‌کنند اما نوزادان این توانایی را ندارند. نوزادان معمولا حالت خواب‌آلوده‌ دارند، اما دربرابر تغییرات «خلق‌وخو» و رفتار افراد خانواده حساس‌اند. حواس‌تان باشد که وقت همیشگی خواب و حمام آن‌ها به‌دلیل گرما تغییر نکند. توصیه می‌شود که آن‌ها را با آب ولرم حمام کنید و مراقب باشید که خیلی سرد نباشد. نوزاد نمی‌تواند بگوید که هوا خیلی گرم یا خیلی سرد است. برای آن‌ها بهترین دما هنگام خواب بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

The solution to pleasant sleep in summer

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267593

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *