http://didshahr.ir/267024

02:08 :: 1403/02/31

بهبود حافظه، خلق‌و‌خوی بهتر، افزایش سلامت‌روان، انرژی بیشتر و… از مزایای زود بیدارشدن است؛ اما چگونه آدم سحرخیزی شویم؟

8 توصیه برای زودتر بیدارشدن

نویسنده : فرنگیس یاقوتی | ‌ مترجم منبع: betterup.com

هر فردی روال و برنامه خواب متفاوتی دارد؛ اما دیرخوابیدن و دیر بیدارشدن می‌تواند عواقب جدی برای سلامت جسمی و روانی داشته باشد. بهداشت ضعیف خواب علاوه بر این‎که می‌تواند شما را در معرض خطر بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، چاقی و افسردگی قرار دهد، با پایین‌آوردن سطح انرژی شما منجر به بدخلقی، تصمیم‌گیری ضعیف و افزایش خطا خواهد شد. اما از مزایای زود بیدارشدن چه می‌دانید و چگونه می‌توان بدون دردسر از رختخواب در ساعات اولیه صبح جدا شد؟

چرا باید زود بیدار شویم؟

احتمالا برای‌تان این سوال به وجود می‌آید که چرا باید شب‌ها زود بخوابید و صبح‌ها زود بیدار شوید؟ چند دلیل عمده برای پاسخ به این سوال مطرح شده است که عبارت‎اند از: افزایش کیفیت خواب، کاهش خطر ابتلا به بیماری، بهبود حافظه، خلق‌و‌خوی بهتر، افزایش سلامت روان، کاهش استرس و اضطراب، انرژی بیشتر، افزایش قدرت تمرکز، بالا رفتن بهره‌وری و … .

حالا که با مزایای زودتر بیدارشدن در صبح آشنا شدید، باید در جریان راه‌های زودتر خوابیدن هم قرار بگیرید.

۱ تغییرات تدریجی ایجاد کنید| شما فوراً نمی‌توانید ساعت خواب خود را تغییر دهید به‌خصوص اگر می خواهید زمان خواب خود را چند ساعت جلوتر ببرید تا صبح هم چند ساعت زودتر بیدار شوید. شما باید به آرامی برنامه خواب شبانه‌روزی خود را تغییر دهید. برای این کار، اهداف کوچکی برای خود تعیین کنید. هر ۲ تا ۳ شب، ۱۵ دقیقه زودتر از حد معمول به رختخواب بروید تا به زمان خواب دلخواه خود برسید. این یک تغییر به اندازه کافی کوچک است که بدن شما را شوکه نکند اما همچنان به اندازه‌ای بزرگ است که به آرامی ساعت بدن شما را تنظیم کند.

۲ یک روال قبل از خواب ایجاد کنید| ایجاد یک روال به شما کمک می‌کند تا عادات خواب خوب را حفظ کنید. فهرستی از کارهایی را که باید هر شب قبل از خواب انجام دهید، تهیه کنید. این به شما کمک می‌کند تا از حالت روز به حالت خواب بروید و خوابیدن در زمان خواب دلخواه‌تان را آسان‌تر می‌کند. به عنوان مثال، می‌توانید تلویزیون را خاموش کنید، دوش بگیرید، دندان‌های خود را مسواک بزنید، سپس قبل از خواب کتاب بخوانید.

۳ سر و صدای اتاق خود را کنترل کنید| وقتی آماده خواب هستید مراقب صداهای اتاق‌تان باشید. اگر ترافیک بیرون از پنجره شما را از خواب بیدار می‌کند، می‌توانید از یک گوش‌گیر استفاده کنید. اگر سکوت کامل باعث ناراحتی شما می‌شود، دستگاه نویز سفید یک راه موثر برای به خواب رفتن است.

۴ شب‌ها با گوشی و تلویزیون قهر کنید| قرارگرفتن در معرض نور آبی باعث سرکوب تولید ملاتونین در مغز می‌شود، هورمونی که مسئول خواب است. نور آبی از وسایل الکترونیکی مثل گوشی تلفن همراه، تلویزیون و لپ‎تاپ و… ساطع می‌شود. کاهش قرارگرفتن در معرض نور آبی در شب‌ها، در طول روز به افزایش سطح انرژی و توجه شما کمک می‌کند. اما اگر در عصر و به‌خصوص شب خود را در معرض نورهای آبی قرار دهید، به توانایی خود برای زود خوابیدن آسیب می‌رسانید. بهتر این است که حداقل یک ساعت قبل از خواب، استفاده از این دستگاه‌ها را به‌طور کامل متوقف کنید.

۵ هر روز زود از خواب بیدار شوید| تنظیم زمان خواب مناسب تنها نیمی از راه است. شما همچنین باید روز بعد و حتی در روزهای تعطیل در ساعت درست از خواب بیدار شوید. این به ایجاد چرخه خواب و بیداری دلخواه شما کمک می‌کند و اطمینان حاصل می کند که در زمان مناسب شب خسته هستید. بیدار ماندن و دیر خوابیدن در آخر هفته‌ها وسوسه‌انگیز است اما می‌تواند برنامه‌ای را که در طول هفته تنظیم می‌کنید، از مسیر خارج کند.

۶ از چرت‌های روزانه صرف‌نظر کنید| چرت‌های کوتاه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه‌ای نباید مشکلی ایجاد کند، اما به شانس شما برای داشتن یک الگوی خواب سالم آسیب می‌زند. چرت‌های طولانی مدت شما از چرخه خوابی که برای آن تلاش می‌کنید، خارج می‌کند.

۷ از اپلیکیشن‌های ردیاب خواب استفاده کنید| سعی کنید یک ردیاب خواب را در تلفن هوشمند خود نصب کنید. این اپلیکیشن‌ها می‌تواند زمان خواب را به شما هشدار دهد تا زمانی که حواس‌تان به چیز دیگری پرت شده است از کنار آن عبور نکنید یا زمان بیشتری را صرف تماشای نور آبی نکنید.
۸ اختلالات خواب را جدی بگیرید| اگر به‌طور منظم برای خواب کافی مشکل دارید، ممکن است یکی از اختلالات خواب را داشته باشید. در چنین شرایطی می‌توانید با یک پزشک یا متخصص مشورت کنید؛ برای درمان شاید نیاز به داروی خواب داشته باشید.

خواب

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267024

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *