http://didshahr.ir/266581

02:26 :: 1402/12/12

دختر ۴ ساله‌ام را باید به دندان پزشکی ببرم اما خیلی می‌ترسد.

کودکم از دندان پزشکی می ترسد؛ چه کنم؟

نویسنده : عبدالحسین ترابیان | ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

سوال: ۳ تا از دندان‌های دختر ۴ ساله‌ام خراب شده است و یکی از آن‌ها درد می‌کند. باید او را برای درمان به دندان پزشکی ببرم ولی خیلی می‌ترسد. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، عمده ترس‌ها آموختنی است و با توجه به واکنش دیگران به یک موضوع، ما هم ممکن است همان واکنش را تکرار کنیم. برخی محیط‌ها به خصوص محیط‌های درمانی مانند دندان‌پزشکی در بزرگ سالان هم کم و بیش اضطراب و تشویش ایجاد می‌کند و صرفا منحصر به کودکان نیست. با توجه به تجربه کودکان از محیط‌های درمانی که واکسن دریافت کرده‌اند، هر فردی با پوشش سفید را پرستار می‌دانند و دچار اضطراب و شاید بی‌قراری می‌شوند که این تعمیم محرک در کودکان، طبیعی و مشهود است.

تفکر عینی کودکان را جدی بگیرید

ترس مانند هیجانات دیگر از فردی به فرد دیگر و گاهی از والدین نیز به کودکان منتقل می شود، همان گونه که شادی و غم ما اطرافیان را تحت تاثیر قرار می دهد. پس ضرورت دارد والدین باور داشته باشند که آمادگی روحی-روانی کودکان به روحیات اطرافیان به خصوص والدین گره خورده است. موضوع دیگری که باید به طور جدی مورد توجه والدین باشد، داشتن تفکر عینی کودکان است. کودکان محیط اطراف و وقایع را از نگاه والدین می‌بینند و خود، نگاه و نظر مستقلی به اتفاقات و جهان پیرامون خود ندارند! تفکر عینی کودکان بیش از پیش مسئولیت تربیتی والدین را افزایش می‌دهد، چون کودک در این مرحله رشد، رفتار، گفتار و هیجانات والدین را کپی‌برداری می‌کند.

اندکی ترس طبیعی است

اندکی ترس کودک از دندان پزشکی را طبیعی تلقی کنید و منتظر نباشید که هیچ اضطرابی نداشته باشد. جرئت مندی والدین، حلال خیلی از مشکلات کودکان است.

درباره ضرورت حضور در آن جا با کودک صحبت کنید

از تفکر عینی کودک برای خوش‌بینی به محیط دندان پزشکی بهره ببرید و هرچه بیشتر با گفت‌و‌گوی متناسب با فهم او، ضرورت حضور وی را در آن جا توضیح و به او احساس امنیت بدهید. همچنین تا حد امکان از متخصص دندان پزشکی کودکان استفاده کنید، زیرا محیط پذیرش و درمان و نوع برخورد آن‌ها با کودک آرامش بخش‌تر است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266581

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *