http://didshahr.ir/266325

01:58 :: 1402/11/17

برخی مواقع احساس کردید که یک طرف بدن شما در مقایسه با طرف دیگر ضعیف شده است، در این مواقع راهکار چیست و چه باید بکنیم؟

چرا یک طرف بدن ما ضعیف می شود؟

حتما متوجه شده‌اید که یک سمت بدن قدری هماهنگ‌تر و قوی‌تر از سمت دیگر آن به نظر می‌رسد که البته طبیعی است. این موضوع را می‌توانید هنگام مسواک زدن با دست چپ‌ (یا برعکس) متوجه شوید.

به گزارش «سی ان ان»، به‌رغم این‌که بدن هر فرد چقدر متقارن به نظر می‌رسد یک سمت بدن‌ به صورت طبیعی غالب است و فرد بر آن تکیه می‌کند. مشکلات زمانی شروع می‌شود که تناسب یک سمت بدن از حالت طبیعی خارج می‌شود و در واقع، سمت غالب بدن مجبور است فشار بیشتری را تحمل کند. اما خبر خوب این است که با کمی هوشیاری و برخی تمرین‌ها برای برقراری برابری و تقارن در دو سمت بدن، می‌توانید فقدان تعادل را به اندازه کافی اصلاح کنید.

تعادل و تقارن را در دو طرف بدن رعایت کنید

آگاهی بر حرکات بدن و فعالیت‌های روزمره، کلید بازیابی الگو‌های حرکتی متعادل است و توجه به حرکات و فعالیت بدن، کمک شایانی به شمار می‌رود. برای نمونه، اگر کیف را روی یک شانه حمل می کنید، مرتب جای آن را عوض کنید و بر شانه مقابل بگذارید. هنگامی که مدتی طولانی می‌ایستید، توجه داشته باشید که آیا وزن خود را بیشتر روی یک سمت لگن و یک ساق پا اندا‌خته‌اید یا خیر و اگر چنین می‌کنید، آن شیوه را تغییر دهید. حتی نشستن هر شب روی یک سمت مبل، اتکای بیش از حد به سمت غالب بدن را افزایش می‌دهد، بنابراین باید هرازچندی موقعیت بدن خود را تغییر دهید. اگرچه راه رفتن، فعالیتی متقارن و متعادل است، به پیاده‌روی بعدی‌ خود توجه کنید تا در راه رفتن تعادل داشته باشید و نیز برای اصلاح هر‌ گونه تسلط بدن در یک طرف، تلاش کنید.

سراغ فعالیت بدنی و ورزش بروید

تمرین‌های ورزشی یک‌طرفه که در آن هر بار روی یک طرف بدن تمرکز دارید، موثرترین راه برای تقویت تقارن با ورزش است. با انجام تمرین‌های یک‌طرفه تک‌پا یا تک‌بازو می‌توان هر طرف بدن را به میزان مساوی و متقارن تمرین داد. این رویکرد نه‌تنها به اصلاح کمبود تعادل‌ موجود کمک می‌کند، بلکه از پیشرفت فقدان تعادل در دو سمت بدن هم جلوگیری می‌کند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266325

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *