http://didshahr.ir/265856

01:34 :: 1402/10/26

نگرانم در جلسه اول خواستگاری استرس بگیرم و همه چیز خراب شود.

برای روز خواستگاری استرس دارم، چه کنم؟

نویسنده : مصطفی نجمی | ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

سوال: پسری هستم ۲۳ ساله. چند وقت دیگر باید به خواستگاری یک دختر بروم. این برای اولین بار است که می‌خواهم به خواستگاری می‌روم. مادرم آن دختر را پسندیده و خودم هم با شرایط او و خانواده‌اش تا حدودی، موافقم. فقط می‌ترسم در جلسه اول خواستگاری، هول شوم و همه چیز خراب شوم. راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب‌ گرامی، توجه داشته باشید رعایت معیارهای انتخاب صحیح همسر، اولین و کلیدی‌ترین اصل در کاهش استرس و اضطراب در مراسم خواستگاری است. از آن‌جا که هر تصمیم اشتباه در انتخاب همسر آینده، احتمال یک خواستگاری ناموفق را افزایش می‌دهد و به تبع آن، این خواستگاری‌های ناموفق احتمالا می‌تواند موجبات بحران‌های عاطفی و استرس را در فرد به وجود آورد؛ بنابراین توصیه می‌شود بنای خواستگاری را نخست بر اساس یک انتخاب درست بگذارید. از جمله معیارهای توصیه شده برای انتخاب مناسب همسر، تناسب سنی و خانوادگی در زمینه‌های اعتقادی، تحصیلی و حتی ظاهری است؛ اما چند توصیه به شما.

وقت‌شناسی را جدی بگیرید

از چند روز قبل از مراسم خواستگاری همه چیز را بررسی کنید. وقت‌شناسی را خیلی جدی بگیرید چراکه در اولین برخورد برای خانواده دختر بسیار مهم است که خواستگار به موقع در مراسم حاضر شود و علاوه بر آن، حضور به موقع بخش قابل‌ توجهی از استرس‌های شما را کاهش می دهد. بررسی کنید چه چیزهایی برای مراسم نیاز است تا با آماده کردن‌شان، خیال آسوده‌تری داشته باشید.

جلسه خواستگاری را هیجانی نکنید

تا جایی که ممکن است از هر دو طرف بخواهید تا افراد کمتری در اولین جلسه خواستگاری حضور داشته باشند چراکه این موضوع اضطراب ناشی از حضور جمع را کاهش می‌دهد و موجب تسهیل در فرایند گفت‌و‌گو می‌شود. در ابتدای گفت‌و‌گو بین دو طرف، پیشنهاد می‌شود شروع گفت‌و‌گو درباره مسائل محاوره‌ای دارای بار هیجانی خنثی از قبیل وضعیت آب‌و‌هوا، ترافیک مسیر و … باشد. به طور مثال، گفتن جمله «هوا امروز خیلی سرد شده و به نظر میاد که روزهای سردتری در پیش داریم»، موضوع خوبی برای شروع جلسه است.

درباره خواستگاری، خیال‌بافی نکنید

تا جایی که می توانید سعی کنید به صورت خودانگیخته در جلسه حاضر شوید. خیال‌بافی بیش از حد و ایجاد گفت‌و‌گوهای ذهنی قبل از خواستگاری، باعث افزایش دلهره و استرس شما می شود؛ بنابراین فقط موضوع صحبت و سرفصل‌ها را به صورت کلی در ذهن داشته باشید. در پایان فراموش نکنید خواستگاری یک فرصت است نه تهدید؛ سعی کنید از جلسه لذت ببرید و تمرکزتان را از نتیجه جلسه به روند جلسه معطوف کنید.

بیشتر بخوانید: نکته ای که همه دانشجوهای دختر و پسر باید بدانند

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/265856

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *