http://didshahr.ir/265792

01:54 :: 1402/10/24

تاثیر دعوای والدین بر فرزندان حتی می‌تواند از تاثیر طلاق هم بیشتر باشد.

 تاثیرات باورنکردنی دعوای والدین بر فرزندان

نویسنده : دکتر الناز علوی | ‌ متخصص روان‌شناسی

بعضی پدر و مادرها وقتی عصبانی می‌شوند، اصلا حواس‌شان به حضور فرزندانی نیست که شاهد جر‌و بحث‌های آنان هستند. شاید باورش برای‌تان سخت باشد، اما تاثیر مشاجره والدین بر فرزندان حتی می‌تواند از تاثیر طلاق هم بیشتر باشد و موجب آسیب‌های روانی در فرزندان شود. در ادامه به ۶ تاثیر باورنکردنی مشاجره والدین روی فرزندان اشاره خواهد شد.

۱- ترغیب به پرخاشگری

خانواده‌هایی که جلوی فرزندان خود دعوا می‌کنند، در واقع به فرزند خود این گونه یاد می‌دهند که برای حل مشکلات باید پرخاش کرد و دعوا راه انداخت، بنابراین کودکان سعی می‌کنند که مشکلات خود را از همین طریق حل کنند و نتیجه این اتفاق باعث روابط شکست خورده و پرخاشگری می‌شود.

۲- شکست در روابط آینده

کودکان سعی می‌کنند در روابط خود مانند پدر یا مادرشان رفتار کنند و اگر شما هم مدام در حال جر و بحث باشید، کودک‌تان در آینده همین رفتار را در رابطه به کار می‌گیرد و در نتیجه روابط کودک شما در آینده شکست خواهد خورد و او همیشه از این شکست‌ها آسیب می‌بیند. مشاجرات والدین، کودکان را غمگین، مشوش، پرخاشگر و لجباز می‌کند و سبب می‌شود با همسالان خود، مشکلات ارتباطی داشته باشند.

۳- اضطراب و افسردگی

خانواده‌هایی که در مقابل کودک خود جروبحث می‌کنند، نوعی اضطراب را به کودک القا می‌کنند. دعوای پدر و مادر می‌تواند تاثیرات منفی را از لحاظ عاطفی روی کودک بگذارد و این کار باعث احساس ناامنی در کودکان خواهد شد و در نتیجه این احساس ناامنی باعث می‌شود که کودکان در آینده از مشکلاتی مثل اضطراب و افسردگی رنج ببرند.

۴- مشکلات جسمی

دیدن دعوای خانواده می‌تواند باعث احساس اضطراب و افسردگی و درماندگی در کودک شود و در نتیجه این احساسات منفی روی سلامتی انسان تاثیر می‌گذارد و گاهی اوقات در بعضی از کودکان باعث غذا نخوردن و در بعضی دیگر باعث پرخوری می‌شود که تمام این‌ها روی سلامت جسمی آن‌ها تاثیرگذار است.

۵- ناتوانی در تمرکز

دعوا کردن در مقابل کودک باعث می‌شود که ذهن او به طور مداوم مشغول باشد و در نتیجه نمی‌تواند روی درس‌هایش متمرکز شود و تمرکز او پایین خواهد آمد.

۶- زودرنجی و خواب ناآرام

مشاجرات والدین روی الگوی خواب کودکان تاثیر منفی دارد و خواب آرام را از آن ها می‌گیرد و باعث زودرنجی و بهانه جویی‌شان می‌شود. همچنین ترکیب احساساتی مثل گناه، خجالت، بی‌ارزشی و ناامیدی در کودکی با این شرایط ایجاد و باعث می‌شود که او به طور کلی احساس اعتماد به نفس پایینی داشته باشد.

 

نکته پایانی

اگر دعوا و مشاجره بخشی از زندگی عادی پدر و مادر باشد، بچه‌ها همیشه منتظر بروز بحث و درگیری بین آن‌ها خواهند بود. علاوه بر این، رفتارهای حفاظت از خود بچه‌ها، برای جلوگیری از بروز این درگیری‌ها آنان را خسته می‌کند. این مسئله آن‌ها را در موقعیتی بسیار دشوار قرار می‌دهد و مجبورشان می‌کند که نقش یک آدم بزرگ را بازی کنند، در حالی که نه از نظر فیزیکی و نه شناختی به آن اندازه نرسیده‌اند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/265792

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *