http://didshahr.ir/265389

01:54 :: 1402/10/03

استرس یا در طولانی مدت می‌تواند منجر به بروز بیماری های دیابت، بیماری قلبی، افسردگی، چاقی، مشکلات گوارشی و… شود.

 استرس عامل این 7 بیماری است
استرس فقط دشمن روان شما نیست، بلکه به جسم هم آسیب جدی می‌زند و اگر مدیریت نشود یا در طولانی مدت ادامه یابد، می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تر بهداشت و سلامت شود که شاید تهدیدی برای زندگی فرد باشد. بنابر اعلام «دفتر آموزش و ارتقای سلامت» وزارت بهداشت، هفت مشکل سلامتی که استرس ممکن است برای بدن به وجود آورد، شامل مواردی است که در ادامه مرورشان می‌کنیم.

۱- تغییر الگوی خواب| بیشتر افرادی که از استرس مزمن رنج می‌برند، دچار اختلالات خواب می‌شوند. این افراد احتمالا در به خواب رفتن، در خواب باقی ماندن یا تجربه خواب راحت با مشکل مواجه می‌شوند. همچنین مدت زمانی که در مرحله خواب عمیق سپری می‌کنند، ممکن است کاهش یابد. اگر خواب خوبی نداشته باشید، احتمال این که طی روز بعد استرس بیشتری را تجربه کنید نیز افزایش می‌یابد.

۲- دیابت| اگرچه استرس لزوما به دیابت منجر نمی‌شود، اما اگر به درستی کنترل نشود، می‌تواند وضعیت این بیماران را وخیم‌تر کند. هورمون‌های استرس از جمله هورمون کورتیزول به طور مستقیم بر میزان گلوکز اثر می‌گذارد. اگر مبتلا به دیابت هستید، میزان قند خون تان را بررسی کنید و به طور مرتب نزد پزشک بروید و اجازه ندهید که استرس باعث شود رژیم غذایی خود را تغییر دهید و به عادات بد مانند سیگار کشیدن رو آورید. هنگامی که استرس دارید، تغذیه خوب باعث می‌شود که قند خون تان را کنترل کنید. شما باید مواد مغذی لازم را به بدن تان برسانید تا انرژی کافی برای مقابله با استرس را داشته باشید.

۳-مشکلات گوارشی| بین مشکلات گوارشی و استرس ارتباط قوی وجود دارد. استرس می‌تواند سبب التهاب در دستگاه گوارش شود. علاوه بر این کسانی که سطوح بالای استرس را تجربه می‌کنند، در معرض زخم معده، بیماری کرون و سندروم روده تحریک پذیر خواهند بود.

۴- دمانس| بسیاری از دلایل منطقی برای ارتباط استرس و ابتلا به زوال عقل وجود دارد. یکی از دلایل این است که استرس سیستم ایمنی بدن را به خطر می‌اندازد که این خود نقش مهمی در خطر ابتلا به زوال عقل دارد. دلیل دیگر این است که تولید بیش از حد هورمون کورتیزول با مشکلات حافظه مرتبط است. همان طور که قبلا گفته شد، بین استرس و افسردگی ارتباط قوی وجود دارد. افسردگی یک عامل مهم در افزایش خطر ابتلا به زوال عقل است.

۵- بیماری قلبی|محققان دانشگاه هاروارد اعلام کرده‌اند که گرفتگی شریان‌ها در کسانی که از سطوح بالای استرس رنج می‌برند، بیشتر است. علاوه بر این، استرس می‌تواند به طور مستقیم سبب افزایش ضربان قلب شود و سطوح کلسترول و تری گلیسیرید را نیز افزایش دهد.

۶-چاقی| متخصصان سال‌های طولانی درباره اثر استرس روی اضافه وزن و چاقی مطالعه کرده و اکنون شواهد جدیدی یافته‌اند. استرس موجب می‌شود ما به مواد غذایی ناسالم بیشتر تمایل داشته باشیم. استرس مزمن همچنین باعث تولید بیش از حد هورمون کورتیزول می‌شود. در واقع استرس مدام و ترشح زیاد این هورمون باعث بروز برخی اختلالات خواب می‌شود. خبر ناخوشایند دیگر این است که افزایش ترشح کورتیزول می‌تواند یکی از علت‌های اضافه ‌وزن در ناحیه شکم نیز باشد.

۷- افسردگی| استرس باعث ایجاد تغییرات مختلفی در مغز می‌شود از جمله تعادل نداشتن سیستم‌های انتقال دهنده عصبی مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین. این نبود تعادل همراه با بی‌اشتهایی، بی‌خوابی و کاهش خلق و خو خواهد بود. حتی افزایش سطح کورتیزول می‌تواند باعث ایجاد افسردگی اساسی شود و به سلول‌های مغز آسیب برساند.

Stress is the cause of these 7 diseases

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/265389

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *