http://didshahr.ir/264807

02:01 :: 1402/08/29

مشاوره فردی: شوهر سابقم باعث شده که شکاک شوم.

به شوهرم شک دارم، چه کنم؟

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان‌شناس

سوال: ۴ یا ۵ سال پیش بود که در دوران عقد از شوهرم جدا شدم. الان ۹ ماه است که دوباره ازدواج کردم. مشکلم این است که به خاطر تجربه گذشته‌ام در زندگی‌مشترک، به شوهرم شک دارم. چند باری با خودش البته سربسته، موضوع را مطرح کردم ولی شکاک بودنم، اذیتم می‌کند. راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، یکی از آفت‌های زندگی‌مشترک، شک و بدگمانی است و اگر این افکار در ذهن شما و همسرتان شدید و مزمن شود، به عنوان یک اختلال جدی و تهدید بزرگ، آرامش شما را بر هم خواهد زد؛ بنابراین همواره سعی کنید با مثبت‌اندیشی و شفاف‌سازی از بروز این افکار جلوگیری کنید و اما چند توصیه به شما:

اعتماد متقابل را تقویت کنید

در شرایط فعلی بهتر است یکی از اولویت‌های شما تقویت و افزایش اعتماد متقابل باشد؛ زیرا شما در اوایل زندگی‌مشترک جدید خود قرار دارید و به طور طبیعی در حال کسب شناخت و شکل‌گیری شخصیت ذهنی از یکدیگر هستید؛ بنابراین سعی کنید این ساختار ذهنی را بر اساس اعتماد و صداقت کامل کنید. برای رهایی از افکار منفی و تردیدهای مکرر سعی کنید به آن‌ها بی‌اعتنایی کنید و تبعات منفی آن را مد نظر داشته‌باشید.

در گذشته زندگی نکنید

استفاده‌کردن از تجربیات گذشته امری مفید و پسندیده است و در راه ساختن آینده به شما کمک می‌کند؛ ولی زندگی‌کردن در گذشته نه تنها مفید نیست بلکه مانع رسیدن به اهداف و برنامه‌هایتان در آینده می‌شود.

صمیمیت و منطق باید در گفت‌و‌گوهای‌تان باشد

گفت‌وگو با همسر در کاهش تنش‌ها و اختلافات زندگی‌تان موثر خواهد بود ولی همواره سعی‌کنید صمیمیت و منطق بر مباحث شما حاکم باشد و با ایجاد تغییرات مثبت و جدید در ابعاد مختلف آن بر جذابیت این امر بیفزایید؛ زیرا یکنواختی در هر مسئله‌ای باعث سردی و بی‌انگیزه شدن افراد می‌شود. در پایان توصیه می‌کنم در صورت ادامه سوء‌ظن حتما به روان‌شناس مراجعه‌کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264807

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *