http://didshahr.ir/264332

01:33 :: 1402/08/06

سامسونگ کشف کرد که میانگین مدت زمان خواب در سراسر جهان از ۷ ساعت و ۳ دقیقه به ۶ ساعت و ۵۹ دقیقه کاهش یافته‌ است.

موبایل

تماشای شبانه فیلم و سریال، بازی با گوشی و رایانه، دور دور و … تا ساعت‌های پایانی شب و حتی بعد از نیمه شب، باعث‌شده است بعضی افراد از اهمیت توجه به بهداشت‌خواب غافل شوند.

به‌تازگی، سامسونگ با بررسی ۷۱۶ میلیون خواب شبانه هشدار داده که بیشتر کاربران شب‌ها خوب نمی‌خوابند. هدف از انجام بزرگ‌ترین مطالعه سلامت خواب، پاسخ به این سوال است: «آیا ما خوب خوابیده‌ایم؟» همان‌طور که حدس زدید، پاسخ «نه!» است. گزارش سامسونگ ۷۱۶ میلیون خواب شبانه کاربران Samsung Health و Galaxy Watch در سراسر جهان را اسکن می‌کند. سامسونگ می‌گوید جهان با یک معضل خواب مواجه است. تعداد کاربرانی که به‌طور فعال کیفیت خواب خود را دنبال می‌کنند، در دو سال گذشته ۱۸۲ درصد افزایش یافته است. با این‌حال کارایی و کیفیت خواب در همه‌جا و برای همه درحال کاهش است.


بیشتر بخوانید: مطلبی که همه دانشجوهای دختر و پسر باید بدانند


سامسونگ کشف کرد که میانگین مدت زمان خواب در سراسر جهان از ۷ ساعت و ۳ دقیقه به ۶ ساعت و ۵۹ دقیقه کاهش یافته‌ است که درست زیر آستانه ۷ ساعت توصیه شده‌ توسط بنیاد ملی خواب است. این الگو در هیچ جمعیت یا منطقه خاصی مجزا نبوده و کاهش در طول مدت خواب و کارایی در تمام جنس‌ها، گروه‌های سنی و مناطق مورد مطالعه گزارش شده‌ است. به همین بهانه و در پرونده امروز زندگی‌سلام، از چند پژوهش دیگر درباره خواب که نتایج آن در یک هفته اخیر منتشر شده خواهیم گفت و درباره دلایل، عوارض جسمانی و روانی و راهکارهای درمانی بی‌خوابی و شب بیداری خواهیم گفت.

پژوهش اول | طراحی‌نشدن مغز انسان برای بیداری در شب

دانشمندان آمریکایی از دانشگاه‌های مختلف از جمله هاروارد، با انجام تحقیقات جدیدی هشدار داده‌اند که ذهن انسان برای بیدار ماندن در شب ساخته نشده است. کمبود خواب که شامل بیداری شبانه هم می‌شود، منجر به اختلالات شناختی و رفتاری و نحوه عملکرد مغز در روز بعد می‌شود. با این حال، اکنون محققان نشان داده‌اند که این تغییرات در شناخت و رفتار انسان‌ها زمانی رخ می‌دهد که فرد تا ساعتی بعد از نیمه شب بیدار بماند. محققان توضیح می‌دهند توجه ما به محرک‌های منفی در طول شب در صورت بیدارماندن به‌طور غیرعادی افزایش پیدا می‌کند. در ادامه این تمرکز بیش از اندازه بر افکار منفی، می‌تواند فرد را به‌ویژه مستعد رفتارهای مخاطره‌آمیز کند. آن‌ها در فرضیه خود به دو مثال اشاره کرده‌اند. اولین مورد به یک مصرف‌کننده مواد مخدر مربوط می‌شود که معمولا در شب تسلیم خواسته‌های خود شده و روند ترک را رها می کند. مورد دوم به یک دانشجو که با بی‌خوابی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند مربوط می‌شود که در طول شب‌ها با بیدار ماندن، احساس ناامیدی و تنهایی دارد. از سوی دیگر، هر دو سناریو می‌تواند منجر به رفتارهای پرخطر شود که انجام این رفتارها در شب بسیار رایج است.

پژوهش دوم| ۳برابرشدن احتمال افسردگی با خواب کمتر از ۵ ساعت

دانشمندان مدت‌ها به این موضوع فکر می‌کردند که آیا افسردگی منجر به خواب کمتر می‌شود یا این که کمبود خواب باعث افسردگی می‌شود؟ یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مورد دوم صحیح است: خواب کمتر از پنج ساعت در شب ممکن است خطر ابتلا به علایم افسردگی را افزایش دهد. «اودسا همیلتون»، نویسنده اصلی از دانشگاه کالج لندن، گفت: «با استفاده از استعداد ژنتیکی ابتلا به افسردگی، ما تشخیص دادیم که خواب احتمالاً مقدم بر علایم افسردگی است، نه برعکس». در این مطالعه جدید، محققان داده‌های ژنتیکی و سلامت بیش از ۷هزار نفر را تجزیه و تحلیل کردند. محققان دریافتند در افرادی که دچار کم‌خوابی هستند، احتمال بیشتری برای ابتلا به علایم افسردگی طی چهار تا ۱۲ سال بعد وجود دارد. یافته‌های این پژوهش به طور دقیق‌تر نشان داد، افرادی که ۵ ساعت یا کمتر می‌خوابند، ۵/۲ برابر بیشتر در معرض علایم افسردگی بودند. افراد مبتلا به علایم افسردگی یک‎سوم بیشتر از کم خوابی رنج می‌برند. جالب این‎جاست که خواب طولانی(بیش از ۹ ساعت در شب) با بروز علایم افسردگی مرتبط است. احتمال بروز علایم افسردگی در افرادی که طولانی می‌خوابیدند ۵/۱ برابر بیشتر از افرادی بود که به طور متوسط ۷ ساعت می‌خوابیدند.

پژوهش سوم | رفتارهای اشتباه بعد از بیدارشدن در نیمه‌شب

مشکلات خواب و بی‌خوابی ممکن است هر فردی را، صرف‌نظر از جنسیت یا سن، آزار دهد. اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که بیدار‌ شدن در وقتی معین از شب مشکلی است که بر بسیاری از زنان اثر می‌گذارد. به گزارش میرر، پژوهشی که به تازگی انجام شده، نشان داد که ساعت ۳:۲۹ نیمه‌شب زمان رایج بیدار شدن بسیاری از زنانی است که دچار علایم یائسگی یا پیش‌یائسگی‌اند. یائسگی خطر بی‌خوابی و اختلال در خواب را افزایش می‌دهد. بر اساس نتایج این پژوهش، ۶۹ درصد زنان مورد بررسی دچار این مشکل‌اند. همچنین طبق یافته‌های این پژوهش، تقریبا یک‌سوم از افراد مورد بررسی به‌جای روی آوردن به درمان‌های بی‌خوابی، وقتی در نیمه‌‌های شب از خواب بیدار می‌شوند، سراغ گوشی می‌روند. یک‌پنجم آن‌ها وقتی ناگهان از خواب بیدار می‌شوند، تلویزیون را روشن می‌کنند و ۱۷ درصد هم به ساعت خیره می‌شوند.

راه‌های جایگزین چیست؟

به‌جای گشت‌وگذار در موبایل یا تماشای صفحه تلویزیون که نور آبی مضری ساطع می‌کنند، می‌توانیم از راه‌هایی بهره بگیریم که روند خواب را بهبود بخشند. وارد کردن نور الکترونیکی به اتاق، زمانی که برای خوابیدن مشکل دارید، یکی از بدترین کارهاست. دکتر کلر اسپنسر در این‌باره می‌گوید: «نگران‌کننده است. به نظر می‌رسد بسیاری از زنان به تلویزیون یا صفحه‌نمایش روی می‌آورند که احتمالا مغز را بیش از حد تحریک و خوابیدن را سخت‌تر می‌کند». او توصیه می‌کند: «روش‌های ساده، از جمله رعایت بهداشت برای خواب خوب، داشتن روال سالم روزمره برای خواب، و تمرین تکنیک‌های تمدد اعصاب در هنگام خواب، موثرترند».

موبایل کودک

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264332

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *