http://didshahr.ir/263965

02:59 :: 1402/07/19

یک توئیت درباره عاقبت در نظر گرفتن معیار زیبایی به عنوان مهم‌ترین دلیل برای انتخاب همسر پربازدید شده است؛ زیبایی طرف مقابل چقدر مهم است؟

زن و شوهر در بنای تاریخی

نویسنده : زهرا متقی‌شکیب| ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

معمولا اولین عنصر تاثیرگذار برای آشنایی با یک نفر، جذابیت است که در آغاز رابطه یا گسترش آشنایی تاثیر بسزایی دارد. در ماجرای ازدواج، دختر و پسرها برای انتخاب همسر باید یکسری معیارها و ملاک‌هایی داشته باشند تا زندگی‌مشترک موفقی را تشکیل دهند. کاربری در یک توئیت پربازدید نوشت: «پارسال از دختر داییم پرسیدم، چرا می‌خوای با فلانی ازدواج کنی، گفت چون خوش‌قیافس! الان هنوزم خوش‌قیافس ولی خب دارن طلاق می‌گیرن!» حالا سوال این است که آیا زیبایی طرف مقابل اصلا مهم نیست یا برعکس، خیلی مهم است؟


♥ کلیک کنید: موضوعی مهم در مدارک خودرو که خیلی‌ها نمی‌دانند ♥


جذابیت انواع دارد

مولفه‌های جذابیت شامل جذابیت ظاهری، جذابیت شخصیتی، جذابیت اجتماعی، شباهت‌ها و تفاوت‌ها می‌شود. نتایج تحقیقات متعدد بیانگر این است که جذابیت ظاهری بیشترین تأثیر غیرمنطقی را بر نظر و برداشت‌های بیشتر افراد دارد و یکی از مهم‎ترین شاخصه‌هایی است که در تعداد افراد خواستار ازدواج با فرد تأثیر دارد. در مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته، مشخص شده که اولویت‌های مردان برای آشنایی بیشتر جنبه‌های جذابیت ظاهری را در بر می‌گرفته و اولویت‌های خانم‌ها برای آشنایی ترکیبی از ویژگی‌های ظاهری و شخصیتی بوده است.

مزیت‌ها و معایب جذابیت ظاهری طرف‌مقابل

جذابیت ظاهری می‌تواند فرد را درگیر فرایند آشنایی بیشتر در جلسات خواستگاری کند اما لزوماً ارتباط طولانی مدت و شادی را به همراه نخواهد داشت. جذابیت ظاهری غیرمعمول در عین حال که یک مزیت است ، می تواند نقطه ضعف باشد چراکه افراد فوق‌العاده جذاب و زیبا اغلب با پیشنهادهای متعدد و اغواگرانه از سمت افراد مختلف محاصره شده و به ستوه می‌آیند.

ارتباط معیار زیبایی با هویت فرد

اهمیت ظاهر طرف‌مقابل برای ازدواج، ابتدا در شما شروع می‌شود. محققان تصویر بدن و اهمیت ظاهر در ازدواج را با احساسات کلی هویت مرتبط می‌دانند. به این معنا که در ابتدا باید از خودتان و ظاهرتان راضی باشید و بعد ظاهر طرف‌مقابل را از حیث جذابیت ارزیابی کنید. اگر نارضایتی از ظاهر در شخصیت شما ریشه دوانده باشد، باعث می‌شود تا ارزیابی شما از جذابیت فرد مقابل سخت‌گیرانه و غیرواقعی باشد و در نهایت تاکید بیش از حد بر ظاهر طرف مقابل‌تان باعث می‌شود که نتوانید جذابیت‌های اجتماعی، شخصیتی و … را در وی بررسی کنید.

نقش ظاهر زیبا در رضایت‌مندی از زندگی

از آن جایی که علاقه‌مندی به زیبایی ظاهری معمولا در تمایلات جنسی افراد تاثیر می‌گذارد، نارضایتی از ویژگی‌های ظاهری می‌تواند به کاهش تمایل نسبت به همسر بینجامد. کاهش تمایلات و تجربه نارضایتمندانه از رابطه زناشویی به مرور زمان بر کیفیت زندگی زوجین تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. به همین دلیل ظاهر می‌تواند نقش مهمی در زندگی برخی افراد ایفا کند اما معیارهایی هستند که اهمیت‌شان در شرایط مشابه، بسیار مهم است و غفلت از آن‌ها، پیامدهای تلخی خواهد داشت. مانند همین توئیت پربازدید که یک دختر به‌امید خوش قیافه بودن داماد با او ازدواج کرده و حالا بعد از یک‎سال، کارشان به طلاق کشیده است.

ملاک‌ها و معیارهای ازدواج موفق

برای داشتن ازدواج موفق، تنها زمانی می‌توانید فرد مناسبی را برای زندگی خود پیدا کنید که خودتان فرد مناسبی شده باشید. حتی اگر فرد مناسبی را به عنوان همسر برگزینید اما خود شما فرد مناسبی نباشید، ارتباط شما ناچار به شکست منجر خواهد شد. ازدواج تنها در صورتی به شادی و رضایتمندی ختم می شود که هر دو نفر، قبل از ازدواج مستقل و پخته باشند؛ به‌همان اندازه که دیگری را دوست دارند خودشان را هم دوست داشته باشند؛ بتوانند همان‌گونه که از باهم بودن لذت می‌برند، از تنها بودن هم لذت ببرند؛ در شغل و حرفه خود ثبات داشته باشند؛ از نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشند و خود را به اندازه کافی بشناسند؛ بتوانند نظرات و خواسته‌های خود را قاطعانه و درکمال ادب بیان کنند؛ سعی کنند که خودخواه نباشند و خواسته‌های معقول دیگری را برآورده کنند؛ انتظارات واقع‌بینانه از ازدواج داشته باشند؛ ارتباط موثر را بدانند و بتوانند ارتباط صمیمانه‌ای با یکدیگر برقرار کنند؛ بر سر ارزش‌های اخلاقی و مذهبی با یکدیگر توافق داشته باشند و اختلافات را به صورت مناسب حل کنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263965

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *