http://didshahr.ir/263646

03:23 :: 1402/07/04

مشاوره فردی: خانواده‌ام می‌گویند تا دیر نشده از شوهر معتادت طلاق بگیر

خانواده‌ام می‌گویند از شوهر طلاق بگیر

نویسنده : مصطفی نجمی | ‌ پژوهشگر اعتیاد

خانمی ۲۱ساله هستم که در ۱۷سالگی برخلاف میل خانواده‌ام، ازدواج کردم. بعد از گذشت یک ماه، همسرم از طریق رفیق ناباب به طرف دود و مواد مخدرکشیده شد و شروع به دروغ گفتن و مخفی‎کاری در زندگی مشترک‌مان کرد. الان حدود دو سال است که درگیر شده و ترک نمی‌کند. خانواده‌ام می‌گویند تا دیرتر نشده، طلاق بگیر. چه کنم؟

برخی از عوامل همچون آمادگی برای درمان، انگیزش، خصوصیات بالینی همراه با مواد، نوع ماده مصرفی و شرایط مصرف از جمله مهم‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های ترک مواد است. آگاه باشید که قبل از درمان و حتی طی درمان، اولین گام این است که همسرتان، تشخیص اعتیاد را به‌عنوان یک مشکل مهم زندگی قلمداد کند؛ زیرا این باور که اعتیاد مشکل مهم زندگی است، فرد را آماده درمان می‌کند. در سوال‌تان ذکر کردید که ترک نمی‌کند و به نظر می‌رسد که انگیزه برای ترک ندارد. پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدای امر دلایل تمایل نداشتن به ترک مواد را بررسی کنید. آیا قبلا سابقه ترک داشته؟

روش‌های ترک مواد چگونه بوده است؟ حمایت اجتماعی دارد؟ و …. بررسی این سوالات به شما کمک می‌کند که تصمیم منطقی‌تری بگیرید. به عنوان مثال برخی از افراد به دلیل شکست‌های مکرر دیگر تمایلی به ترک ندارند. یا برخی بعد از روش‌های نادرست ترک به این باور رسیده‌اند که دیگر ترک امکان‎پذیر نیست یا در فرایند درمان نه تنها از حمایت اجتماعی لازم برخوردار نبوده‌اند بلکه بسیار مورد سرزنش اطرافیان قرار گرفته‌اند. چنان‎چه علل عدم تمایل به ترک همسر شما عوامل مطرح‌شده است، پیشنهاد می‌کنیم با متخصص حوزه اعتیاد مشورت کنید تا با انجام گفت‌وگوهای انگیزشی، انگیزه‌ها برای ترک مجدد، مورد بازیابی قرار گیرد.

زندگی یا جدایی؟

پاسخ به این سوال را فقط و فقط خود شما می‌توانید تعیین کنید. شما با بررسی همه جوانب می‌توانید مناسب‌ترین تصمیم را بگیرید. در این راه از افراد غیرمتخصص مشورت نگیرید؛ چرا که شما و زندگی‌تان قابل مقایسه با هیچ فردی نیست و هیچ فردی به اندازه خود شما از میزان توانایی‌تان باخبر نیست. پیشنهاد می‌شود که از افراد متخصص در زمینه زوج درمانی کمک بگیرید ؛ این افراد هم برای شما تصمیم نمی‌گیرند و فقط به شما کمک می‌کنند که شرایط و موقعیت را بهتر ببینید، از توانایی‌تان برای این تصمیم سخت آگاه شوید و متعاقب آن عمل مقتضی را انجام دهید. به عنوان مثال برای طلاق باید از میزان توانایی و اعتماد به نفس برای یک زندگی مستقل آگاه باشید، حمایت اجتماعی خانواده خود را در نظر بگیرید، شرایط اقتصادی و عاطفی را هم مدنظر داشته باشید و از طرف دیگر شرایط ترک همسر، حمایت خانواده همسر و سایر مسائلی را که در پاراگراف‌های قبل گفتیم به خوبی بسنجید و بر اساس تحلیل دقیق موقعیت بهترین تصمیم را با کمک متخصص زوج درمانی بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263646

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *