http://didshahr.ir/263610

01:21 :: 1402/07/03

مشاوره فردی: از عهده تربیت فرزندم برنیامدم

از ناتوانی خودم به ستوه آمدم، چه کنم؟

نویسنده : زهره حسینی | ‌ مشاور و دانش‌آموخته دانشگاه علامه‌طباطبایی

سوال: مادری هستم که از عهده تربیت فرزندم برنیامدم و از عملکرد خودم، ناراضی‌ام. کودکی ۴ ساله دارم که هم عصبی است و هم حرف‌های بد می‌زند. اصلا هم حرف گوش نمی‌دهد. دیگر نمی‌دانم باید چه کنم. از ناتوانی خودم در تربیت تک فرزندم به ستوه آمدم. چه کنم؟

پاسخ: مادر عزیز، تربیت فرزند مسئولیت بزرگ و پیچیده‌ای است که نیازمند آمادگی، آگاهی و تجربه است. آمادگی به معنای داشتن شرایط نسبتا با ثبات فردی و زوجی در زندگی ‌مشترک و آگاهی از روش‌های تربیت فرزند و افزایش تجارب والدین هم جزو عوامل موثر بر میزان موفقیت فرزندپروری است. در ادامه با توجه به نکاتی که در پیامک‌تان اشاره کردید، چند نکته را با شما در میان می‌گذارم.

دست از خودسرزنشی بردارید

ابتدای پیامک ارسالی‌تان را این‌طور شروع کردید که از عهده تربیت فرزندم برنیامدم و از عملکرد خودم، ناراضی‌ام. خود سرزنش‌گری به غیر از ایجاد احساس شرم و افزایش احساس نارضایتی در شما تاثیر دیگری ندارد. همین که پیگیر بهبود و اصلاح نقاط ضعف خود در تربیت فرزند هستید، نشان دهنده هوشمندی و آگاهی شماست.

پسرتان به دنبال استقلال‌طلبی است

گفته‌اید فرزندتان عصبی است، حرف بد می‌زند و … . با بررسی علل و ریشه‌های رفتار فرزندتان باید برای رفع آن‌ها تلاش کنید. معمولا ویژگی‌های جسمی و روانی کودک در هر دوره سنی با دوره دیگر تفاوت دارد، مثلا یکی از ویژگی‌های دوره سنی فرزند شما استقلال‌طلبی است. کودک دوست دارد، مستقل عمل کند و برای رشد در این مسیر با نافرمانی و اطاعت نکردن به استقلال دست می‌یابد. یادگیری مهارت ارتباط با کودک یا نحوه درست بیان درخواست از او، کمک شایانی در کاهش لجبازی فرزندتان خواهد کرد تا شرایطی فراهم شود که بیشتر از قبل به حرف‌های شما گوش دهد.

شاید در فرزندپروری کمال‌گرا هستید

گاهی برخی والدین دارای ویژگی کمال‌گرایی هستند که این مورد به احساس ضعف یا نارضایتی مادر یا پدر از عملکرد خود درباره فرزندشان منجر می‌شود. شما باید عملکرد خود را به صورت همه‌جانبه ارزیابی کنید. ممکن است شما در چند مورد نیاز به تمرین یا رعایت یک سری نکات درباره فرزندتان داشته باشید، اما کمال‌گرایی باعث می‌شود مدام روی نقاط ضعف خود متمرکز و از پیشرفت و نقاط قوت خود غافل شوید. توصیه می‌کنم برای رفع مشکلات فرزندتان از کتاب‌های تربیت فرزند و مشاوره کودک کمک بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263610

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *