http://didshahr.ir/263364

03:18 :: 1402/06/22

مشاوره: دانشجوی پزشکی ام اما حوصله ادامه تحصیل ندارم.

حوصله ادامه تحصیل ندارم

نویسنده : فرزانه عطاران | ‌ مشاور تحصیلی

سوال: هرچند خودم به رشته پزشکی علاقه نداشتم اما چون رتبه‌ام در کنکور خوب شد و والدینم اصرار زیادی داشتند، در این رشته مشغول به تحصیل شدم. الان هم درس‌هایم خوب است اما حوصله ادامه تحصیل ندارم. تحمل این رشته برایم سخت شده. راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، شما دانشجوی یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی هستید اما از ابتدا به آن علاقه نداشتید. به‌طور کلی می‌توان گفت علاقه یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در یک رشته تحصیلی است و در درجه اول باید نوع نگاه شما به رشته تحصیلی‌تان تغییر کند. این‌که مدام به خودتان بگویید به اصرار والدینم وارد رشته پزشکی شدم، کمکی به شما نمی‌کند و فقط روحیه‌تان را تضعیف می‌کند. این جملات منفی که در متن پیامک‌تان به چشم می‌آید، نیاز به بازنگری دارد. با این حال و در ادامه چند توصیه به شما دارم.

این رشته را ناتمام رها نکنید

با شرایطی که در پیامک‌تان توضیح داده‌اید و حالا که در حال ادامه تحصیل هستید، توصیه می‌کنم این کار را ناتمام رها نکنید و به هر شکلی شده، همه انرژی خود را در همین رشته‌ای که مشغول هستید، متمرکز کنید. از پراکنده کاری بپرهیزید چون باعث هدر رفتن انرژی شما می‌شود. باور کنید که شما علاوه بر اصرار والدین‌تان برای ورود به رشته پزشکی، قطعا دانش‌آموز زرنگ و پرتلاشی بوده‌اید که توانسته‌اید در این رشته قبول شوید. برای ایجاد علاقه به رشته خود، باید دست به کار شوید و راهکارهایی را که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، عملی ‌کنید.

به پیامدهای مثبت رشته‌تان فکر کنید

شما می‌توانید برای احساس رضایت بیشتر هم در این رشته ادامه تحصیل دهید و هم به فراگیری هنری خاص که مدنظر شماست، بپردازید و همزمان از هر دو رشته بهره‌مند شوید. همچنین با متخصصان رشته خود ارتباط داشته باشید. موفقیت آن‌ها را مشاهده کنید و از آنان درباره فواید این رشته و آینده آن، توضیح بخواهید و ببینید چه خدماتی را می‌توانید به جامعه ارائه دهید. فهرستی از فواید رشته خود را تهیه و روزی چند بار آن را مرور کنید. به پیامدهای مثبت تحصیل در این رشته و آثار مثبت آن فکر کنید.

کمی صبور باشید

گفته‌اید که درس‌هایم خوب است بنابراین از معاشرت با کسانی که شما را از ادامه تحصیل در این رشته باز می‌دارند، اجتناب کنید و در جمع دوستانی که به تردید شما می‌افزایند، شرکت نکنید. هر رشته‌ای مشکلات خاص خود را دارد پس باید با آن برخورد منطقی کرد یعنی تحت تاثیر نکات منفی محیط قرار نگرفت و در حد منطقی برای بهبود آن تلاش کرد. قطعا هرقدر ترم‌های بالاتری می‌روید، رشته شما عملی‌تر و کاربردی‌تر می‌شود. مطمئن باشید به زودی شیرینی تحصیل را در رشته خود خواهید چشید بنابراین کمی صبور باشید و به موفق شدن‌تان ایمان داشته باشید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263364

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *