http://didshahr.ir/263009

01:38 :: 1402/06/07

اگر قصد دارید چند کیلوگرم از وزنتان را کم کنید، باید از یکی از عوارض کاهش وزن موضوع شل‌ شدن و افتادگی پوست می باشد.

https://savalankhabar.ir/

 

هر چند کاهش تدریجی و درست وزن، اثر چندانی بر پوست نمی‌گذارد، اما کاهش وزن سریع به طور قطع باعث افتادگی پوست خواهد شد و همین مسئله برای خیلی از افرادی که روند کاهش وزن را شروع می‌کنند، باعث اضطراب و نگرانی می‌شود؛ چون احتمال دارد بعد از یک کاهش وزن زیاد دچار افتادگی و آویزان شدن پوست شوند که بسیار ناخوشایند و ناراحت‌کننده است. این افتادگی و شل‌ شدن پوست فقط جنبه ظاهری ندارد و چین‌خوردگی‌های سنگین پوست که به هم ساییده می‌شود، می‌تواند مشکلاتی مثل درد و التهاب و عفونت ایجاد کند.در این مطلب به‌‌نقل از «تبیان» به شما می‌‌گوییم چه باید بکنید که کاهش وزن شما این تبعات را به دنبال نداشته باشد؟

چه عواملی به پوست ما آسیب می‌‌زند؟

یادتان باشد که این فقط کاهش وزن نیست که بر پوست اثر می‌گذارد، بلکه سن، ژنتیک، انتخاب‌های سبک زندگی مثل سیگارکشیدن و استفاده نکردن از کرم های ضدآفتاب و این‌‌که چه مدت با اضافه‌وزن زندگی و چقدر وزن کم کرده‌اید همگی می‌تواند تعیین کند با کاهش وزن دچار افتادگی پوست می شوید یا خیر یا چقدر درگیر این مسئله می شوید. همیشه توصیه می‌شود زیر نظر متخصص تغذیه و مربی ورزش و حتی یک متخصص پوست و مو وزن کم کنید.

شاید دلتان بخواهد هر چه زودتر به وزن ایده‌آل تان برسید، اما واقعیت این است که روند کاهش وزن شما باید آهسته و یکنواخت باشد و یک سال یا حتی بیشتر طول بکشد تا به تدریج وزن کم کنید و به پوست تان آسیبی نرسد.درواقع شما باید به روند کاهش وزن خود به چشم یک راه حل بلند مدت نگاه کنید نه یک راه حل فوری.

آیا افتادگی پوست عوارضی دارد؟

ساییدگی| وقتی لایه‌های اضافی پوست روی‌ هم می‌افتند، همدیگر را می‌سایند و درد و خارش و بثورات ایجاد می‌کنند.
عفونت| وقتی پوست‌های شل روی‌ هم می‌افتند، تمیزکردن بین آن‌‌ها سخت می‌شود. باکتری‌ها تجمع می‌کنند و تکثیر می‌شوند و عفونت ایجاد می‌کنند. ناراحتی حین ورزش| پوست اضافی می‌تواند درد و ناراحتی ایجاد کند؛ به خصوص حین ورزش‌کردن.
به پوست‌‌تان فرصت بدهید| به پوست خود به‌اندازه کافی زمان بدهید تا به‌مرور خودش را با کاهش وزن تطبیق دهد. اگرکاهش وزن با سرعتی بیشتر از آن چه توصیه شده اتفاق بیفتد، به کلاژن و بافت‌های الاستین پوست آسیب می‌زند. هم کاهش وزن و هم افزایش وزن هر دو تاثیر چشمگیری بر الاستین پوست می‌گذارد. به طور مثال،کسی که سال‌ها اضافه ‌وزن داشته به‌احتمال زیاد قابلیت ارتجاعی پوستش (الاستین) آسیب دیده است، بنابراین کاهش وزن سریع فقط وضعیت پوست را بدتر می‌کند. کاهش وزن آهسته به شما کمک می‌کند بیشتر چربی از دست بدهید تا عضله و در نتیجه پوست شما خود را با این روند سازگار ‌می کند.

دقت به سبک زندگی

درضمن باید به سبک زندگی‌تان هم توجه کنید، به طور مثال،به‌اندازه کافی آب بنوشید، با تغذیه درست مواد مغذی به پوست تان برسانید، به طور منظم ورزش کنید، ضدآفتاب بزنید و اگر سیگار می‌کشید ترک کنید. این ها عادت‌هایی هستند که باید در تمام طول مسیر کاهش وزن آن ها را رعایت کنید.

با افتادگی پوست بعد از کاهش وزن چه کنیم؟

اگر دوست ندارید سراغ روش‌های تهاجمی مثل جراحی زیبایی بروید و دلتان می‌خواهد با روش‌های طبیعی، افتادگی پوست تان را کاهش دهید، باید تمرینات قدرتی و عضله‌ساز را وارد برنامه روزمره ورزشی‌تان کنید.به‌اندازه کافی آب بنوشید و تغذیه درستی داشته باشید که شامل پروتئین ، ویتامینC ، اسیدهای چرب امگا۳ و حتی مکمل‌های کلاژن باشد و به تقویت قابلیت ارتجاعی و سلامت پوست تان کمک کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند مصرف مکمل کلاژن خوراکی می‌تواند رطوبت پوست را بهتر و قابلیت ارتجاعی آن را بیشتر کند و کلاژن موضعی که روی پوست استفاده می‌شود به کاهش چین‌وچروک و زبری پوست کمک می‌کند. هرچند طبق معمول قبل از مصرف هر دارویی باید با پزشک مشورت کرد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263009

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *