http://didshahr.ir/262987

01:53 :: 1402/06/06

مشاوره فردی: حاضرم بدبخت شوم ولی دیگر نصیحت نشنوم.

تبعات نصیحت کردن زیاد نوجوانان

نویسنده : عبدالحسین ترابیان | ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

سوال: ۱۹ ساله هستم. یک برادر ۳۴ ساله و خواهر ۲۹ ساله دارم. نمی‌دانم چرا در همه مسائل زندگی شخصی من نظر می‌دهند. مدام من را نصیحت می‌کنند. حاضرم بدبخت شوم ولی دیگر نصیحت نشنوم. تهش اشتباه می‌کنم دیگر. راهنمایی ام کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، یکی از عوامل موفقیت هر فرد داشتن مهارت ارتباط‌موثر و تعامل سازنده با اطرافیان است. کسانی از این مهارت بیشتر برخوردارند که اعتمادبه‌نفس مطلوبی دارند. این‌گونه افراد که تاب‌آوری مناسبی دارند، برای دیگران به خصوص اعضای خانواده احترام قائل هستند و راهنمایی دلسوزانه دیگران را دخالت در کارخود تلقی نمی‌کنند بلکه از توجه اطرافیان به خود، استقبال و تشکر می‌کنند.

واقعا حاضرید بدبخت شوید؟

در پیامک‌تان گفته‌اید که حاضرم بدبخت شوم ولی دیگر نصیحت نشنوم. این حرف از نظر خودتان منطقی است؟ شما باید کمی خشم‌تان را در این باره مدیریت کنید. مسلما کسانی که از تجربه خانواده یا دیگران استفاده نمی‌کنند، بیشتر در معرض اشتباه و ناکامی هستند و ممکن است تحت تاثیر غرور نوجوانی از مهم‌ترین ویژگی نوجوانی که رشد و بالندگی و رسیدن به موفقیت تحصیلی است محروم و به بی‌راهه کشیده شوند.

در سن شما، تعارضات درونی بالاست

شما در ۱۹ سالگی و اوج نوجوانی دوم قرار دارید و در این سن تعارضات درونی بالاست. طبیعی است که در این سن، رفتار و گفتارهای مشفقانه خواهر و برادر را که بعد از والدین دلسوزترین یاران شما هستند به حساب دخالت آنان در زندگی شخصی خود می‌گذارید و به‌طور تدریجی از آنان دور و از راهنمایی آنان محروم می‌شوید. البته و قطعا شما در این سن حق دارید به سمت افکار استقلال‌طلبانه حرکت کنید و استقلال‌طلبی از ویژگی‌های نوجوانی دوم است ولی ازمشکلات این مرحله رشد خودخواهی و غرور است که می‌تواند احساس بی‌نیازی از تجربه بزرگ‌ترها را رقم بزند. بهتر است قبل از نقد خواهروبرادر به مرحله رشد خود توجه داشته باشید و ذهنیت خود را درباره اطرافیان تغییر دهید. اگر ذهنیت شما به اطرافیان مثبت باشد و آن‌ها را دلسوز و باتجربه‌تر از خودتان بدانید قطعا از راهنمایی‌شان استقبال و تشکر می‌کنید.

تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید

به‌نظر می‌رسد که عزت‌نفس بالایی ندارید و برای این موضوع باید فکری بکنید. نوجوانی که عزت‌نفس بالایی دارد تفاوت رفتارهای دلسوزانه را از رفتارهای مداخله‌جویانه تشخیص می‌دهد و همواره از رهنمودهای سازنده والدین و دیگر اعضای بزرگ‌تر خانواده و مربیان خود استقبال و تشکر می‌کند. وقتی ما مشورت می‌کنیم، معنی‌اش این نیست که دیگران یا مشاور برای ما قراراست تصمیم بگیرند، تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید ولی تجربه دیگران و راهنمایی آنان به فرایند تصمیم‌گیری خردمندانه شما کمک می‌کند.

ذهنیت‌تان به خواهر و برادرتان مثبت باشد

بهتر است قبل از نقد خواهر و برادر که شاید هم درست باشد و منطقی، به مرحله رشد خود توجه داشته باشید و ذهنیت خود را به اطرافیان تغییر دهید. اگر ذهنیت شما به اطرافیان مثبت باشد و آن‌ها را دلسوز و با تجربه‌تر از خودتان بدانید، قطعا از راهنمایی آنان استقبال و تشکر خواهید کرد. بیشتر به خواهر و برادرتان نزدیک شوید و احترام بگذارید. همچنین برای بهبود رابطه سازنده تلاش کنید و باب همزبانی و همدلی را بگشایید چون آنان موفقیت‌های شما را موفقیت خود می‌دانند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262987

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *