http://didshahr.ir/262946

02:12 :: 1402/06/05

پدر دختر مورد علاقه ام من را له کرد و گفت بی‌عرضه‌ای.

جواب بد پدر دختر به خواستگار

نویسنده : دکتر رضا یعقوبی| ‌ روان‌شناس بالینی

سوال: ۲۴ ساله‌ام و مهندس مکانیک. در جلسه خواستگاری، پدر دختر مورد علاقه‌ام بدجوری له و تحقیرم کرد و آخرش هم گفت که تو هنوز عرضه ازدواج نداری. از آن روز، یک سال گذشته، اما چون تحقیر شدم، دیگر هیچ‌وقت به خواستگاری نرفتم. راهنمایی ام کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، یکی از ملاک های مهم در ازدواج یک پسر، جلب رضایت پدر دختر است و به طور قطع، نظر و رضایت ایشان در ازدواج نقش تعیین کننده‌ای دارد. گویا شنیدن این جمله از زبان ایشان درباره این‌که عرضه‌ ازدواج نداری، احساس بسیار دردناک و تحقیر کننده‌ای برای شما به همراه داشته است، اما این‌که چرا بعد از آن اتفاق، دیگر نتوانستید به خواستگاری بروید و همیشه در فکر این موضوع بودید، به شما مربوط می شود نه صرفا به آن چه به شما گفته شده است! آیا آن مرد، واقعیت مهمی را در زندگی شما آشکار کرده که تا این حد شما را به فکر فرو برده است؟

احساسات‌تان باید مدیریت شود

هیجانی که به دلیل آن اتفاق رخ داده، باید سرکوب و مدیریت شود. شما به خاطر حرفی که از پدر آن دختر خانم شنیده اید، دچار احساس حقارت شده‌اید و این احساس نباید سرکوب شود. باید در حضور یک روان‌شناس، درباره این احساسات حرف بزنید تا علاوه بر این که بار هیجانی این احساس را کاهش  دهید، برای مدیریت این احساسات هم اقدامات لازم انجام شود. ممکن است در موقعیت های دیگر زندگی هم حرفی را بشنوید که شما را ناراحت کند، اما این دلیل نمی شود که تا این حد ناراحت شوید و فکر کنید دنیا به آخر رسیده است! این که شما در چه سطحی هستید، بیشتر به نگرش تان درباره خودتان مربوط می شود، نه صرفا نظری که دیگران درباره شما دارند، پس به جای تمرکز زیاد بر حرفی که شنیده اید، به فکر ایجاد یک نگرش منطقی درباره خودتان باشید.

مراقب آسیب‌های این خلأ عاطفی باشید

قبل از حل این مشکل، وارد یک رابطه عاطفی دیگر نشوید. نباید قبل از حل مشکل قبلی تان، تن به ازدواج بدهید؛ زیرا می تواند رابطه جدید را هم دچار آسیب کند. بهتر است این مسئله را تا حد قابل قبولی حل کنید و برای فرار از هیجانات تجربه قبلی، وارد رابطه جدید نشوید. هرچند خودتان به این موضوع اذعان دارید که بعد از آن اتفاق به ازدواج فکر نمی‌کنید، اما این خلأ عاطفی می تواند شما را ناخواسته وارد رابطه دیگری کند که به شما آسیب برساند.

خودتان را از ازدواج محروم نکنید

به فرصت های دیگر زندگی تان امکان بروز بدهید. پس از آن که فرصت کافی را به حل مشکل تان اختصاص دادید و تا حد قابل قبولی از بار عاطفی این مشکل کاستید، می توانید برای رفتن به خواستگاری برنامه ریزی کنید و فرصت های دیگر زندگی تان را از دست ندهید. واقعیت این است که شما در موقعیت سنی خودتان باید به نیازهای‌تان، به شیوه صحیح پاسخ دهید. بنابراین  بهتر است به جای سرکوب کامل نیازی مانند ازدواج به فکر پرداختن صحیح به آن باشید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262946

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *