http://didshahr.ir/262758

01:34 :: 1402/05/29

مشاوره فردی: خانمم چون در ۴۱ سالگی باردار شده خیلی خجالت می‌کشد

خطرات بارداری در سن 40 سالگی

نویسنده : بنفشه دولت‌آبادی | ‌ روان‌درمانگر و مشاور خانواده

سوال: مردی ۴۵ ساله‌ام. یک دختر دارم که عروس شده است. حالا خانمم در ۴۱ سالگی باردار شده و یک پسر در راه داریم. مشکل این‌ است که او خیلی خجالت می‌کشد و می‌گوید من نباید در این سن که داماد دارم، بچه‌دار می‌شدم. از جمع‌های فامیلی دوری می‌کند و می‌ترسم افسرده ‌شود. هرچه می‌گویم سخت نگیر، قبول نمی‌کند.

پاسخ: مخاطب محترم، هر زنی از ورود به عرصه پرشکوه مادری که از زیباترین لحظات عمرش خواهد بود، خوشحال می‌شود، اما نگرانی همسر شما هم کاملا طبیعی است. معمولا بارداری در این سن، باعث بروز احساسات با عکس‌العمل‌های متفاوت می‌شود. در ادامه به شما و همسرتان برای مدیریت این موضوع چند توصیه می کنم.

واکنش خودتان بسیار مهم است

قبل از هر چیز، مطمئن باشید که بازخورد این مسئله به رفتار خود شما برمی‌گردد. اگر بازخورد شما مثبت باشد، چنان چه اطرافیان هم این موضوع را بفهمند، لبخندی نهایتا با تعجب می‌زنند و بعد به شما تبریک می‌گویند و حتما از عبارت‌هایی مانند «قدمش خیر باشد» استفاده خواهند کرد. پس در درجه اول بازخورد شما و بعد هم سلامت فرزند مهم است. نگران حرف دیگران چه آشنا و چه غریبه نباشید.

شرایط بهتری برای خانم‌تان فراهم کنید

فکر کردن به اتفاقات مثبت به جای افکار نگران‌کننده می‌تواند به کاهش اضطراب و استرس همسرتان کمک کند. شرایطی را مهیا کنید که همسرتان با دوستان خود در ارتباط باشد،زیرا ارتباط اجتماعی مناسب در این شرایط، تاثیر مثبتی در بهبود وضعیت او ایجاد می‌کند.

روش یک ‌بار گفتن را تجربه کنید

پیشنهاد می‌کنیم روش یک‌ بار برای همیشه گفتن را تجربه کنید. منظور از روش یک ‌بار گفتن،این است که موضوع بچه‌دار شدن‌تان را در یک مهمانی با دعوت از افراد نزدیک خانواده خود و خانواده همسرتان مطرح کنید تا خانم‌تان بر این استرس و خجالت غلبه ‌کند. بیان این موضوع بهتر است توسط خودتان با خرسندی و اشتیاق مطرح شود تا تنش و اضطراب کمتری به همسرتان وارد شود.

عوارض استرس بر جنین را جدی بگیرید

گفته‌اید می‌ترسم خانمم افسرده ‌شود. شرکت همسرتان در فعالیت‌های شاد و انرژی‌بخش به طورقطع باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود. یکی از راه‌های موثر برای کاهش اضطراب او فعالیت‌های بدنی مناسب در این دوران است؛ از جمله پیاده‌روی، شنا، ورزش‌ های سبک و متناسب با دوران بارداری.

مراقبت از سلامتی در دوران بارداری و حمایت شما به عنوان همسر و همراه بسیار مفید است. پس شرایط استراحت بدون استرس را برای او فراهم کنید و از افرادی که مورد اعتماد او هستند، بخواهید همراهش باشند تا بتواند درباره نگرانی‌های خودش با آن‌ها درددل کند.

Risks of pregnancy at the age of 40

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262758

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *