http://didshahr.ir/262727

00:05 :: 1402/05/28

ویدئویی از خرید یک آپارتمان ۵ میلیاردی برای یک سگ‌خانگی در شبکه‌های‌اجتماعی پربازدید شده؛ چرا باید یک نفر چنین تصمیمی بگیرد؟

خرید خانه میلیاردی برای یک سگ!

نویسنده : دکتر سیدعلی ظریفی | ‌روان‌شناس

یک ویدئوی پربازدید در شبکه‌های اجتماعی که مورد انتقاد شدید کاربران قرار گرفته است، مربوط به خرید یک آپارتمان برای یک سگ‌خانگی است. فردی در این ویدئو مدعی می‌شود که یک زوج به دلیل نداشتن وارث، تصمیم گرفتند که یک آپارتمان را به نام «چستر» که نام سگ‌شان است، بزنند، اما سوال این است که چرا یک نفر باید چنین تصمیمی بگیرد؟ از منظر روان‌شناسی بسیاری از رفتارها و تصمیم‌های اشتباه از شخصیت‌های ناقص نشئت می‌گیرد. در ادامه نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

ویژگی‌های مبتلایان به اختلال شخصیت

بعضی افراد جامعه با انجام رفتارهای غیرمتعارفی، خودشان را لو می دهند و ما را آگاه می‌کنند که ‌دچار اختلال شخصیت هستند. اختلال شخصیت نوعی اختلال روانی است که الگوی فکر، عملکرد و رفتار فرد در آن ناسالم می‌شود. ویژگی این افراد، رفتار یا تفکر عجیب و غیرعادی، نمایشی، بیش از اندازه عاطفی یا غیر قابل پیش‌بینی است. هر چند ما اطلاعات زیادی درباره این زوج نداریم اما بر اساس ویدئویی که با رضایت کامل توسط خود آن ها منتشر شده می توان گفت .تقریبا تمام ویژگی‌هایی را که عنوان کردیم در تصمیم صاحبان «چستر» برای خرید یک آپارتمان ۵ میلیاردی برای او به وضوح مشاهده می‌کنید.

ناتوانی در تشخیص دادن درست از غلط

یکی از این اختلال‌های شخصیت، اختلال شخصیت ضداجتماعی است. اشخاص دارای اختلال شخصیت ضداجتماعی سطوح غیرمعمولی از سروتونین را در مغز خود دارند. همچنین آن‌ها رفتارهای تکانشی دارند و در انجام تصمیم‌های بلندمدت در بیشتر اوقات به مشکل می‌خورند. علایم اختلال شخصیت ضداجتماعی عبارت است از: تشخیص ندادن درست از غلط، دروغ گویی مداوم، بدبینی و ارزش قائل نبودن برای دیگران، علاقه به دست کاری ذهن دیگران، خود بزرگ‌بینی و صاحب نظر بودن، پیروی نکردن از قوانین اجتماعی، بی‌اعتنایی به حقوق دیگران، روابط ضعیف اجتماعی و … افراد مبتلا به این اختلال ممکن است دست‌ به کاری بزنند که‌ غیر قابل پیش‌بینی و باور برای تمام افراد جامعه است و همه از این اقدام‌های ناشایست، تعجب و انتقاد کنند. نمونه آن فردی است که خانه‌ای ۵ میلیاردی را به‌نام سگ خودش کرده و این اقدام را کاری زیبا برداشت می‌کند و در تمام مدت ضبط ویدئو خوشحال به نظر می‌رسد. آیا دلیل این رفتارها چیزی غیر از اختلال‌های شخصیت است؟ باید بگویم نه.

توجه‌نکردن به شرایط جامعه

افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی برای نشان دادن خود و ‌جلب‌توجه دست به این نوع‌ کارها می‌زنند. کمبود عزت‌نفس هم باعث می‌شود که فرد بدون توجه به شرایط جامعه، برای جبران آن در دام این نوع رفتارها بیفتد و جایگاه اجتماعی‌اش را در بین دوستان و آشنایان به خطر بیندازد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262727

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *