http://didshahr.ir/262680

01:28 :: 1402/05/25

محققان دانشگاه «مینه‌سوتا» برخی نشانه‌های غیرعادی مانند نقاشی‌کشیدن کنار یادداشت‌های مهم، صحبت زیاد با خود و … را به عنوان نشانه‌های افراد باهوش کشف کردند.

کشف 8 نشانه افراد باهوش

مترجم : فرنگیس یاقوتی | ‌ منبع: hackspirit.com

وقتی در باره افراد باهوش صحبت می‌کنیم، چه نشانه‌هایی از آن‌ها به ذهن شما می‌رسد؟ به احتمال خیلی زیاد، اولین تصویری که به ذهن شما می‌رسد، این است که شخص سرش همیشه در کتاب است، یک کارآفرین پولدار است یا شاید استادی که جلوی کلاس صحبت می‌کند یا دانشمندی که با دقت به لوله‌های آزمایش نگاه می‌کند. این پاسخ‌ها کاملا قابل درک است اما آیا می‌دانستید نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه مینه‌سوتا که یکی از برترین دانشگاه‌های جهان و معتبرترین دانشگاه‌های دولتی آمریکاست، به برخی عادت‌های عجیب‌و‌غریب که نشان‌دهنده ضریب‌هوشی بالای افراد است، اشاره می‌کند. در ادامه برخی از این عادت های غیرعادی را که روا‌ن‌شناسان کشف کرده‌اند، مرور خواهیم کرد.

۱- رویاپردازی

رویاپردازی، کار مورد علاقه خیلی از افراد است. در دوران تحصیل اغلب ما تجربه رویا پردازی را داشتیم و همیشه به خاطر آن سرزنش می‌شدیم. در آن زمان، معلمان ما هنوز نمی‌دانستند که خیال‌پردازی می‌تواند نشانه‌ای از هوش بیشتر باشد. ظاهراً هرچه بیشتر به رویاپردازی تمایل داشته باشید، مغز شما قوی تر و کارامدتر است.

۲- فراموشکار بودن

فراموشکاری یکی دیگر از نشانه‌های هوش بالاست. وقتی کسی چیزهای مختلف را فراموش می‌کند، اغلب ما او را به‌عنوان یک فرد سر به هوا معرفی می‌کنیم. افراد بسیار باهوش تمایل دارند بیشتر روی حل مسئله تمرکز کنند که ممکن است این کار باعث شود برخی جزئیات پیش پا افتاده را فراموش کنند. علاوه بر این، مغز ما ممکن است برای فراموش‌کردن اطلاعات خاص به عمد تنظیم شده باشد. این راهی است که بتواند اطلاعات مهم‌تری را اولویت‌بندی کنید. فراموش کردن جزئیات بی‌اهمیت می‌تواند به ذهن ما کمک کند تا اطلاعات مهم‌تری را ثبت و اولویت‌بندی کند که به نوبه خود می‌تواند کارایی آن را افزایش دهد.

۳- نقاشی‌کشیدن کنار یادداشت ‌های مهم

یکی از عادت‌های عجیب‌و‌غریب افراد با ضریب هوشی بالا، این است که هنگام حضور در جلسات مهم در کنار یادداشت‌هایشان نقاشی یا خطوط بی معنی می‌کشند! آیا شما هم این کار را می‌کنید؟ این خطوط و نقاشی‌ها می‌تواند بیش از خطوط تصادفی و منحنی‌های روی کاغذ باشد. ممکن است به این معنی باشد که شما فرد بسیار باهوشی هستید. برخلاف آن چه مردم فکر می‌کنند، نقاشی و خط خطی کردن کنار یادداشت‌های مهم به این معنا نیست که نمی‌توانید تمرکز کنید. به این معنی است که شما تمرکز بهتری دارید. بنابراین، نیازی نیست که احساس گناه کنید و آن گل‌ها، ستاره‌ها، آدم‌ها و چیزهایی را که کشیده‌اید،در صفحات دفترچه‌تان پنهان کنید؛ این ها گواهی بر درخشش مغز شماست!

۴- داشتن میز نامرتب

آیا با مرتب نگه داشتن میز کار خود مشکل دارید؟ آیا اتاق شما تصویری از هرج و مرج با لباس‌ها و کتاب‌ها و اشیای پراکنده در اطراف است؟ این می‌تواند به این معنی باشد که شما تنبل یا بسیار باهوش هستید! به گفته محققان دانشگاه مینه‌سوتا، آشفتگی میز کار نشان می‌دهد که احتمالاً شما فرد باهوشی هستید. گاهی همان آشفتگی و نامرتب بودن میز و اتاق کار به طرز عجیبی جرقه خلاقیت شما را می‌زند.

۵- لذت بردن از تنهایی

اگر از زمان تنهایی خود لذت می‌برید، می‌تواند نشانه دیگری از هوش بالای شما باشد. مطالعات نشان داده است که افراد باهوش تمایل بیشتری به تنهایی دارند. در واقع و طبق نتایج یک پژوهش که نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد، هرچه فردی باهوش‌تر باشد، از میان اجتماع بودن احساس رضایت کمتری می‌کند. افراد بسیار باهوش دوست دارند که وقت گران‌بهای خود را بدون حواس‌پرتی روی افکار و ایده‌های خود متمرکز کنند، بدون این که کسی آن‌ها را به این طرف و آن طرف بکشد یا فشارهای اجتماعی را بر آن‌ها وارد کند.

۶- صحبت کردن با خود

یکی از کارهایی که افراد بسیار باهوش در زمان تنهایی خود(و حتی گاهی اوقات در حضور دیگران) انجام می‌دهند، این است که با خودشان صحبت کنند. این کار باعث می‌شود فرد عجیب یا دیوانه به‌نظر برسد، به خصوص وقتی این کار را در حالی که تنها راه می‌رود، انجام می‌دهد. اما به گفته دانشمندان دانشگاه «مینه‌سوتا»، صحبت کردن با خود در واقع نشان از هوش بالای فرد دارد زیرا به شفاف‌سازی و سازمان دهی افکار شما کمک می‌کند. شما می‌توانید با بیان شفاهی و شنیدن خود، مسائل را آسان‌تر پردازش کنید.

۷- انتقاد از خود

یکی از ایرادهای افراد باهوش این است که آن‌ها تمایل دارند از معایب و کاستی‌های خود بیشتر آگاه باشند. آن‌ها استانداردهای بالاتری دارند و آن استانداردها را به خودشان تحمیل می‌کنند. به علاوه، افراد باهوش تمایل دارند بیش از حد فکر و بیش از حد تحلیل کنند. همه این ها را کنار هم بگذارید، به راحتی می‌توان فهمید که چرا افراد باهوش می‌توانند این قدر به خودشان سخت بگیرند.

۸- علاقه به دوش آب سرد

هرگز تصور نمی‌کنید که چنین عادت پیش پا افتاده‌ای مانند دوش آب سرد، نشانه داشتن ضریب هوشی بالا باشد، اما شگفت‌آور است که این ادعا صحت دارد. دوش آب سرد باعث افزایش هوشیاری، تمرکز و حتی خلاقیت می‌شود. شوک آب سرد بدن شما را وادار می‌کند تا سریع با شرایط سازگار شود که می‌تواند باعث بهبود مهارت‌های حل‌مسئله و کمک به ذهن شود.

Discover the 8 signs of intelligent people

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262680

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *