http://didshahr.ir/262262

03:52 :: 1402/05/07

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مصرف پنج ویتامین می‌تواند به کاهش علایم یبوست کمک کند.

ویتامین C

بسیاری از عادت‌های غلط زندگی یا برخی شرایط پزشکی بر ابتلا به یبوست تاثیر گذارند؛ از قبیل ننوشیدن مایعات کافی، ورزش نکردن، استرس بیش از حد، انسداد روده، بیماری های روده مانند سندروم روده تحریک پذیر، سرطان کولون، سرطان رکتوم و…، با این حال مصرف برخی از ویتامین‌ها می‌تواند در دور کردن این عارضه از شما تا حدی موثر باشد؛ البته قبل از مصرف هر نوع مکمل ویتامین یا خرید آن باید با پزشک‌تان مشورت کنید، چون ممکن است بسیاری از ویتامین‌ها برای نوزادان، مبتلایان به بیماری‌های گوارشی، مبتلایان به بیماری‌های مزمن و… مفید نباشد.

این ویتامین‌ها شامل موارد زیر است:

اسیدفولیک | به عنوان فولات یا ویتامین ب ۹ هم شناخته شده است. کمبود اسیدفولیک گاهی اوقات باعث یبوست می‌شود. در صورت امکان به جای مصرف مکمل‌های اسیدفولیک، غذاهای غنی از آن را مصرف کنید. غذاهای غنی از فولات عبارت‌اند از: اسفناج، نخود، غلات صبحانه و برنج غنی شده با اسیدفولیک. حد بالای اسیدفولیک بیشتر بزرگ سالان می‌توانند تحمل کنند، ۱۰۰۰ میکروگرم است.

ویتامین ب۱۲ | کمبود این ویتامین می‌تواند باعث یبوست شود. اگر یبوست شما به دلیل کمبود ویتامین ب۱۲ باشد، افزایش مصرف روزانه آن می‌تواند به کاهش علایم کمک کند. غذاهای غنی از ویتامین ب ۱۲ عبارت‌اند از: جگر گاو، ماهی قزل‌آلا، ماهی سالمون و ماهی تن. بیشتر بزرگ سالان باید ۲.۴ میکروگرم ویتامین ب۱۲ در طول روز دریافت کنند.

ویتامین C | یک ویتامین محلول در آب است. چون بدن می‌تواند مقدار مشخصی ویتامین C را استفاده کند، دوز زیاد آن می‌تواند سبب بروز اسهال شود، اما فقط در صورتی که یبوست داشته باشید، این تاثیر به مذاق شما خوش می‌آید. توصیه می‌شود دوز ۱۰۰۰ میلی گرمی از این ویتامین را سه مرتبه در روز مصرف کنید تا حرکات روده‌تان افزایش یابد. با این حال مصرف بیش از حد آن مضر است و باعث حالت تهوع و گرفتگی معده می‌شود.

ویتامین ب ۵ | اسید پانتوتنیک یا همان ویتامین ب ۵ باعث تحریک انقباض ماهیچه‌ای در سیستم گوارشی می‌شود و به عمل دفع کمک می‌کند. میزان توصیه شده مصرف روزانه ویتامین ب۵، برای بیشتر بزرگ‌سالان ۵ میلی‌گرم است. بیشتر زنان شیرده باید روزانه ۷ میلی‌گرم از این ویتامین را دریافت کنند.

ویتامین ب ۱ | یا تیامین، به بهبود فرایند هضم کمک می‌کند و سطوح پایین آن با علایمی از قبیل یبوست همراه است. بیشتر زنان باید روزانه ۱.۱ میلی‌گرم و مردان ۱.۲ میلی گرم ویتامین ب۱ مصرف کنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262262

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *