http://didshahr.ir/261460

02:31 :: 1402/04/07

مشاوره فردی: بعد از یک بار تحقیر شدن از جلسه خواستگاری می‌ترسم.

از جلسه خواستگاری می‌ترسم

نویسنده : دکتر رضا یعقوبی | ‌روان ‌شناس‌ بالینی

سوال: اولین باری که رفتم خواستگاری، پدر دختر با لحن تندی با من حرف زد و گفت که لقمه بزرگ‌تر از دهانت برندار، تو هنوز خودت را نمی‌توانی جمع کنی و … . آن روز بدجوری تحقیر شدم. من ۲۶ ساله‌ام و مهندس. بیکار هم نیستم. از آن روز که تقریبا ۲ سال گذشته، از جلسه خواستگاری می‌ترسم. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ: در جلسه خواستگاری با شما بدرفتاری شده که احساس تحقیر شدن برای شما به ‌همراه داشته است، اما این‌ که چرا بعد از آن اتفاق، دیگر نتوانستید ازدواج کنید و همیشه در فکر این مسئله باقی ماندید، موضوعی است که به شما مربوط می شود نه صرفا به آن چه به شما گفته شده است! آیا آن مرد، واقعیت مهمی را در زندگی شما آشکار کرده که تا این حد شما را به فکر فرو برده است؟ نکاتی را که در ادامه مطرح خواهد شد، برای حل مشکل تان مدنظر قرار دهید.

احساس حقارت را سرکوب نکنید

هیجانی که به دلیل آن اتفاق رخ داده، باید سرکوب و مدیریت شود. شما به خاطر حرفی که از پدر آن دختر خانم شنیده اید، دچار احساس حقارت شده اید و این احساس نباید سرکوب شود. باید در حضور یک روان‌شناس، درباره این احساسات حرف بزنید تا علاوه بر این که بار هیجانی این احساس را کاهش می دهید، برای تنظیم آن هم اقدامات لازم انجام شود. ممکن است در موقعیت های دیگر زندگی هم حرفی را بشنوید که شما را ناراحت کند، اما این دلیل نمی شود تا این حد ناراحت شوید و فکر کنید دنیا به آخر رسیده است! این‌ که شما در چه سطحی هستید، بیشتر به نگرش تان درباره خودتان مربوط می شود نه صرفا نظری که دیگران درباره شما دارند، پس به جای تمرکز زیاد بر حرفی که شنیده اید، به فکر ایجاد یک نگرش منطقی درباره خودتان باشید.

این خلأ عاطفی را حل کنید

قبل از حل این مشکل، وارد یک رابطه عاطفی دیگر نشوید. نباید قبل از حل مشکل قبلی تان، تن به ازدواج بدهید ،زیرا می تواند رابطه جدید را هم دچار آسیب کند. بهتر است این مسئله را تا حد قابل قبولی حل کنید و برای فرار از هیجانات تجربه قبلی، وارد ارتباط تازه نشوید. هرچند خودتان به این موضوع اذعان کرده اید که بعد از آن اتفاق به ازدواج فکر نمی کنید اما این خلأ عاطفی می تواند شما را ناخواسته وارد رابطه دیگری کند که به شما آسیب برساند.

فرصت های ازدواج را از دست ندهید

به فرصت‌های دیگر زندگی‌تان امکان بروز بدهید. پس از آن ‌که فرصت کافی را به حل مشکل‌تان اختصاص دادید و تا حد قابل قبولی از بار عاطفی این مشکل کاستید، می‌توانید برای رفتن به خواستگاری برنامه‌ریزی کنید و فرصت‌های دیگر زندگی‌تان را از دست ندهید. واقعیت این است که شما در موقعیت سنی خودتان باید به نیازهایتان، به شیوه صحیح پاسخ دهید. پس  بهتر است به جای سرکوب کامل نیازی مانند ازدواج به فکر پرداختن صحیح به آن باشید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261460

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *