http://didshahr.ir/261340

02:48 :: 1402/04/04

نور خورشید هرچند گرمابخش است اما با داشتن برخی اشعه‌های مضر می‌تواند سلامت ما را به‌خطر بیندازد؛ عینک آفتابی برای پیشگیری از خطرات احتمالی چشم بسیار مفید است.

عینک آفتابی

ما در تمام سال نیاز داریم از پوست‌مان در برابر اشعه‌های مضر محافظت کنیم، اما این موضوع در روزهای تابستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برای همین داشتن یک عینک آفتابی استاندارد و اطلاع از ویژگی‌های یک کرم ضد آفتاب خوب، تا حد زیادی می‌تواند از مشکلات ناشی از در معرض آفتاب بودن پیشگیری کند، به‌خصوص اگر به سفر می‌روید یا به‌دلیل مسائل کاری زمان طولانی خارج از منزل هستید.

عینک خوب چی بخریم؟

تصور برخی از ما این است که عینک فقط اگر خوشگل و مد روز بود کافی است به‌خصوص این روزها هر عینکی در شبکه‌های اجتماعی مد می‌شود نسخه( فیکی)ساختگی از آن ارائه می‌شود که ممکن است نه‌فقط هیچ کارایی نداشته باشد، بلکه به چشم و پوست‌تان هم آسیب جدی بزند. پس فراتر از طرح فریم و به‌روز بودن عینک، به‌نکات دیگری هم باید توجه کرد.

ضد UV بودن

یکی از مهم‌ترین‌ مشخصات عینک آفتابی خوب، محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه ماورای بنفش است. عینک‎های موجود در بازار براساس میزان حفاظت در برابر UV درجه‎بندی و قیمت‎گذاری می‎شوند. بنابراین اولین کار هنگام خرید عینک آفتابی، اطمینان از حفاظت ۱۰۰ درصدی عینک در برابر اشعه UV است. همچنین، با انتخاب عینک‌های آفتابی از نوع لنزهای پلاریزه و ضد انعکاسی می‎توان تشعشع نور را کاهش داد تا از چشم‎ها مراقبت بیشتری کرد. لنزهای پلاریزه چشم را از تشعشع حفظ می‎کنند و اشعه UV را حذف نمی‌کنند. پلاریزاسیون باعث می‌شود که نورهای انعکاسی از سطوح بازتابنده مانند آب و آسفالت کاهش یابد ولی در برابر نور آفتاب و اشعه ماورای بنفش حاصل از آن حفاظت چندانی نمی‌کند.

من‌که عینک UV دارم!

شاید بگویید من که یک عینک UV خوب دارم؛ اما نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد افرادی که در مناطقی زندگی می‌کنند که در آن جا تابش خورشید بسیار شدید است، باید هر دو سال یک بار عینک آفتابی خود را عوض کنند. به نقل از گیزمودو، استانداردهای ملی منطقه ای سطوح حفاظتی UV هر عینک آفتابی با میزان و شدت تابش هر منطقه در ارتباط است و این میزان در مناطق مختلف متفاوت اند.

این محققان می‌گویند که با گذشت زمان از میزان ضخامت لنزهای عینک کاسته و خاصیت حفاظتی آن‌ها کم می‌شود بنابراین توصیه می‌شود که افراد هر دو سال یک بار عینک آفتابی خود را تعویض کنند.

اندازه عینک آفتابی

فریم باید به راحتی روی بینی و گوش های شما قرار گیرد، بدون این‌که گوش را اذیت کند یا بخشی از گونه و پوست زیر چشم را در معرض آفتاب قرار دهد. پس بی‌خیال مدل‌های فانتزی شوید و یک عینک خوب تهیه کنید که: وزن عینک آفتابی باید به طور مساوی بین گوش‌ها و بینی شما توزیع شود. فریم باید به اندازه کافی سبک باشد تا از اصطکاک اضافی در این نقاط تماس اجتناب شود، در ضمن مژه‌های شما نباید با فریم تماس پیدا کنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261340

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *