http://didshahr.ir/261130

00:29 :: 1402/03/28

محمود عباس زاده

چرا نباید به آمریکا وابسته شد

نکته نخست اینجاست که اخلاق در سیاست آمریکا معنایی ندارد. آنها یک استراتژی برای هژمونی خود دارند و برای تحقق آن سیاست‌هایی را تعیین می‌کنند و به کشورهای مختلف نقش می‌دهند. در این راستا اگر کشور هدف نقش‌پذیر نباشد و بخواهد استقلال خود را حفظ کند با او نمی‌سازند. در چنین زمینه‌ای می‌بینیم که حکومت‌ها و کشورها برای آمریکا تاریخ مصرف دارند و زمانی که در جورچین آمریکا و تکمیل‌کننده هژمونی‌ آنها باشند به آنها نقش می‌دهند و در غیر این صورت با آنها دشمن خواهند شد؛ بنابراین اگر کشوری بخواهد مستقل تصمیم بگیرد و نقشی براساس منافع ملی خود تعریف کند با آمریکا به ناسازگاری و برخورد می‌رسد.

در چنین شرایطی کشورها تا زمانی که ضعیف هستند معمولا نمی‌توانند مقابل این موج و سیطره قرار بگیرند و به این ترتیب سعی می‌کنند با آن همراه شوند. بر این مبنا کشورهای ضعیفی که می‌خواهند در پناه زندگی کنند استقلال خود را از بین می‌برند و تسلیم می‌شوند. ما نیز این رویه را در زمان پهلوی تجربه کردیم. در آن مقطع از او به‌عنوان ژاندارم منطقه نام می‌بردند؛ البته ژاندارمی که قدرت او درون‌جوش و براساس ظرفیت‌های داخلی نبود. وقتی که مردم به آگاهی رسیدند و برخاستند، آمریکایی‌ها جزو اولین‌ها بودند که پشت خاندان پهلوی را خالی کردند. آمریکایی‌ها چنین رویکردی را در کشورهای همسایه ایران ازجمله عراق، افغانستان و دیگر نقاط دنیا نیز عملی کردند.

اکنون با نگاهی دقیق به تاریخ معاصر می‌بینیم که اگر کشورها بخواهند براساس تئوری بقا، نه تئوری انطباق، خود را اداره کنند، باید قوی و مستقل باشند. آمریکا با کشورهای مستقل و قوی مشکل دارد و بر همین اساس در وهله نخست با ایران قوی مشکل دارد. جمهوری اسلامی ایران کشوری قوی و مستقل، دارای بیشترین انرژی دنیا نسبت به جمعیت و تاریخ و تمدن بلند و بزرگ است. چنین کشوری نمی‌تواند طفیل غرب و آمریکا باشد؛ چراکه آنها ارزشی برای ایران و هویت ایرانی قائل نیستند و به محض عقب‌نشینی و تسلیم سیاست تجزیه ایران را در پیش می‌گیرند. همانطور که در تاریخ ایران کرنش‌ها و عقب‌نشینی‌هایی رخ داد که ازجمله آنها باید به بخشیدن بخش‌هایی از خاک کشور اشاره کرد. با توجه به این تجربه‌های تاریخی باید توجه داشت که آنها در برابر ایران به تسلیم نیز راضی نیستند و ایران بزرگ را نمی‌خواهند. آمریکا به‌دنبال ایجاد کشورهای کوچک است تا بتواند به آنها نقشی در راستای هژمونی خود بدهد. این خواسته آمریکا با آرمان‌های انقلاب، مکتب شیعه، استقلال‌خواهی و غرور ملی ملت ایران منافات دارد؛ چراکه ملت ما اگر این هژمونی را می‌پذیرفت انقلاب نمی‌کرد و پس از این نیز با اقتدار استقلال و هویت خود را حفظ می‌کند و هرگز عقب‌نشینی نخواهد کرد.

نماینده مردم مشگین شهر*

 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/261130

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

 1. موسوی گفت:

  آقای عباس زاده وظیفه شما در وهله اول رفع مشکلات مشگین شهر است. علی الخصوص مشکلات حساس. لطفا به جای انتشار مطالب ملی ابتدا مشکل آب مشگین شهر را حل بفرمایید
  الان نزدیک به یک ماه است که گاه و بیگاه در محلات مختلف مشگین شهر بدون اطلاع قبلی آب قطع می شود. کسبه ضرر اقتصادی می خورند. خانواده ها درگیری های اجتماعی پیدا می کنند. الان ما در قرن ۲۱ هستیم. قطع شدن آب بدون اطلاع قبلی و بدتر از آن وصل شدن آن باز هم بدون اطلاع قبلی دور از ذهن مردم قرن ۲۱ است.
  دفعه قبل آب محل کار بنده در باش چهارراه حدود ساعت ۹ شب قطع شد. ارباب رجوع آب را بازگذاشته بود و صبح با آبگرفتگی کل ساختمان روبرو شدم. خسارت اینجانب و سایر کسبه را چه کسی خواهد داد؟
  لطفا قبل از اینکه مشکلات بین المللی را حل کنید مشکل آب مشگین شهر (اگر اطلاع ندارید جهت یادآوری حوزه انتخابی شما) را حل کنید.

 2. yashar گفت:

  لا بی صهیو نیزم تما م ر سا نه خبری را بدست گر فته و تبلیغ و پرو با گا ندا ی بزرگ بر نا مه ریزی کر ده تحت نا م دفا ع از آ زا دی بیا ن و ربط دا دن به قر آ ن سو زی و مرتبط کر دن به همز ما ن کشف حجا ب ایرا ن برا ی به را ه اندا ختن خو نریزی و تجزیه کشورو جنگ مذ هب و تقسیم کر دن به گر و ه – اول لیبرا لیزم و جنگجو یان صلیبی با تبلیغ بها یی ها در دایر تالمعا رف دیجیتا لی و یهو دی ها تحت نا م دفا ع از آ زا دی بیا ن – گرو ه دو م کشور ها ی اسلا می را اسلا میزم می نا مند در حا لی که جنگ دهم صلیبی تحت نا م جنگ مذهب شرو ع شده است و ا ز دا عش و و ها بیت ما هرا نه استفا ده می شود تا با ترو ر آ ب را گل آ لو د بکنند و ما هی بگیرند ۰ و هزا را ن انسا ن را به خاک و خو ن بکشند

 3. yasha گفت:

  از بد ترین جنا ت تا ریخ = ا سرا ییل و امریکا و انگلیس در ۱۰ روز ۲ هزار بچه در غزه می کشند کسی اعتراض نمی کند ولی برای فوت ارمیتا خا نم حقوق بشر و پیرا هن عثما ن و پرو با گا ندا ی تا ریخی را ه اندا خته اند – عجب امپر الیزم پر رویی ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *