http://didshahr.ir/261067

10:02 :: 1402/03/25

یک دغدغه کلیشه‌ای تکراری و درعین حال بسیار مهم: تابستان خود را چگونه بگذرانیم؟

کتاب

نویسنده: محمدعلی یزدانیار | mohammadaliyazdanyar@gmail.com

این چند روز فکرم درگیر این است که تابستان خود را چگونه بگذرانم. بله خودم می‌دانم، ما هم دیگر شورش را درآورده‌ایم و هرسال اول تابستان همین حرف را می‌زنیم و آخر تابستان انگار نه انگار که اصلاً قصد و نیت این را داشتیم که دنیا را فتح کنیم. من با توجه به اینکه شغل تمام‌وقتم آموزگاری است، معمولاً در تابستان‌ها وقت زیادی برای مطالعه ، نوشتن ، دیدن و شنیدن در اختیار دارم. عموماً هم این زمان آنچنان که باید و شاید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

مثلاً پارسال قرار بود که دوره کامل تاریخ تمدن را مطالعه کنم و چند کتاب آموزش نویسندگی هم بزنم تنگشان که از اولی چهار جلد را خواندم و اصلاً سراغ دومی نرفتم. یک مجموعه داستان کوتاه بیست و سه جلدی هم بود که قرار بود تابستان پارسال تمامش کنم، اما در عید تمام شد. البته مثلاً دو سال گذشته برنامه موفقیت آمیزی داشتم و در جست وجوی زمان از دست رفته را در یک بازه یک ماهه و به شکل فشرده و ضربتی مطالعه کردم. خلاصه که این برنامه ریزی برای تابستان هم ماجرایی دارد برای خودش. امسال هم باز فکرم درگیر همین موضوع است. در این شماره مطلبی داریم در مورد چارلز دیکنز، معرفی او و آثارش و این باعث شد که فکر کنم امسال تابستان زمان خوبی برای مطالعه آثار داستانی بزرگ است.مدتهاست که دوست دارم کارهای بزرگ شولوخف را بخوانم، آنا کارنینا از تولستوی و شیاطین از داستایوفسکی و گذر از رنج‌های آلکسی تولستوی را دست بگیرم. علاقه دارم دو سه جلد از مجموعه ده جلدی داستان‌های چخوف را تمام کنم. شقایق و برف هنری تروایا هم مدتهاست به من چشمک می‌زند. اصلاً همین چارلز دیکنز خودش کلی کار خوب دارد که دوست دارم مطالعه کنم. بخش سرطان و مجمع الجزایر گولاگ از سولژنیتسین هم هستند. دوست دارم کار دیگری از کازانتزاکیس بخوانم. گراس و فوئنتس و مان و بُل و سیلونه و بقیه بچه‌ها هم که سرجای خودشان. ای وای! اصلاً همین که این فهرست را اینجا ردیف کردم اضطراب و استرس گرفتم که اگر اینها نخوانده بمانند چه؟ اگر سرم گرم کارهای بیهوده بشود چه نوع از خاک را بر سر بریزم؟

حالا بیایید فکرهای بد نکنیم و روی بخش مثبت ماجرا بمانیم. به نظر من اصلاً این تابستان جان می‌دهد برای مطالعه آثار قطور و کت و کلفت که چند هفته پیش توصیه کردم خواندنشان را جدی بگیرید و به خاطر این ستون دبیر هم که الان هم من و هم شما یک فهرست جالب از کتاب‌ها و نویسندگان بزرگ داریم. همت کنیم و حداقل چندتایشان را بخوانیم، نه؟

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261067

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *