http://didshahr.ir/261044

01:36 :: 1402/03/25

«وزن متناسب با قد من چقدر است؟» این یکی از سوالات پرتکرار آدم‌ها به خصوص در دوره نوجوانی است.

چه وزن برای چه قدی؟

اگر همیشه قد و وزن خود را با هم و دیگر هم‌سن‌وسالان خود می‌سنجید باید بدانید پاسخ دادن به این سوال زیاد آسان نیست چون همه با یک برنامه رشد نمی‌کنند. بخش پرسش و پاسخ نوجوان سایت «kidshealth.org» به این سوال مهم پاسخ‌ داده‌است.

مقایسه های اشتباهی

طبیعی است که دو نفر با قد و سن یکسان وزن‌های بسیار متفاوتی داشته باشند. اول این‌که همه افراد همزمان دوره بلوغ را نمی‌گذرانند. بعضی از ۸ سالگی شروع به رشد می‌کنند و بعضی دیگر ممکن است تا ۱۴ سالگی رشد نکنند. در طول بلوغ، بدن شروع به ساخت هورمون‌هایی می‌کند که جرقه تغییرات فیزیکی مانند رشد سریع عضلانی (به ویژه در پسران)، افزایش قد و افزایش وزن است. دوم این که افراد تیپ‌های بدنی متفاوتی دارند. بعضی‌ها عضلانی‌تر و به اصطلاح درشت‌ترند و بعضی‌ها ظریف‌تر. به این دلایل نمی‌توانید به یک عدد به عنوان «عدد درست» اشاره‌کنید اما می‌توانید با استفاده از شاخص توده بدنی «BMI» متوجه شوید در محدوده وزنی مناسب با قد و سن خود قرار دارید یا نه.

معنی شاخص توده‌بدنی

شاخص توده بدنی از طریق تقسیم وزن فرد به کیلوگرم بر توان دوم (x²) قدش به متر به دست می‌آید. این شاخص کمک می‌کند تا شما بر اساس وزن و قد فرد، میزان چربی بدن‌تان را تخمین بزنید. پزشکان برای محاسبه این شاخص، بر اساس قد و وزن فرد، عدد او را روی نمودار رسم می‌کنند. این نمودار خطوطی دارد که قرار گرفتن عدد شما روی هر کدام از این خطوط می‌تواند معنایی داشته باشد. مهم است که به اعداد BMI به عنوان یک روند به جای تمرکز بر اعداد فردی نگاه کنید. هر اندازه گیری خارج از زمینه، می تواند تصور اشتباهی از رشدتان به شما بدهد.

دسته بندی‌هایی که وزن افراد را توصیف می‌کنند عبارتند از:

کمبود وزن: زیر صدک ۵
وزن سالم: بیشتر از صدک ۵ و کمتر از صدک ۸۵
اضافه وزن: صدک ۸۵ تا ۹۵
چاق: در صدک ۹۵ یا بالاتر
یک قدم رو به جلو

اگر فکر می‌کنید وزن زیادی اضافه کرده‌اید یا خیلی لاغر هستید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند که بدانید آیا این برای شما طبیعی است یا مشکل وزن دارید. این یک قدم رو به جلو است. در هر ویزیت، پزشک قد و وزن شما را اندازه گیری و BMI شما را ترسیم می‌کند. او از این اندازه‌گیری‌ها در طول زمان استفاده می‌کند تا بگوید آیا شما همان‌طور که انتظار می‌رود رشد می‌کنید یا خیر. اگر پزشک شما نگران قد، وزن یا BMI شما باشد، ممکن است درباره سلامت، فعالیت بدنی و عادات غذایی‌تان سؤالاتی بکند.

پزشک همچنین ممکن است درباره سابقه خانوادگی شما بپرسد که آیا افراد قد بلند، کوتاه‌قد یا کسانی که دیرتر از افراد هم‌سن خود رشد می‌کنند در خانواده‌تان وجود دارند یا نه. سپس پزشک می‌تواند تمام این اطلاعات را کنار هم قرار دهد و بررسی کند که آیا ممکن است مشکل وزن یا رشد داشته باشید؟هر چند شاخص توده بدنی می تواند معیار خوبی باشد اما زیاد نگران این موارد نباشید و تشخیص کمبود یا اضافه وزن را به پزشک متخصص بسپارید و دنبال خود درمانی نباشید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261044

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *