http://didshahr.ir/261026

01:12 :: 1402/03/24

مشاوره فردی: پدر و مادرم خیلی روی وزنم زوم می‌کنند ولی من از بدنم راضی هستم.

کاهش وزن

نویسنده : زهره حسینی

سوال: دختری ۲۱ ساله هستم با قد۱۶۰ و وزن ۴۸. به ‌تازگی پدر و مادرم خیلی روی وزنم زوم می‌کنند، می‌گویند زیر چشم‌هایم گود شده و باید بیشتر بخورم، اما من واقعا از بدنم راضی هستم و از اول همین شکلی بودم. گاهی گیر دادن‌های‌شان آن قدر زیاد می‌شود که دیگر نمی‌خواهم وعده‌های غذایی را جلوی‌شان بخورم. می‌دانم که صلاح من را می‌خواهند، ولی من از وضعیت جسمی‌‌ام راضی هستم و نمی‌خواهم تغییر کند. لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور مشکل را حل کنم؟

پاسخ: به نظر می‌رسد از این که والدین در این سن هنوز به شما درباره میزان و نوع غذا خوردن تذکر می‌دهند، احساس ناخوشایندی دارید و گاهی در واکنش به این رفتار آن‌ها از خوردن وعده‌های غذایی جلوی چشم آن‌ها خودداری می‌کنید. در ادامه چند توصیه به شما دارم.

چقدر خوب که با بدن‌تان در صلح هستید

این ‌طور که من متوجه شدم شما با اندام و بدن خودتان در صلح هستید، اما انتظار آن‌ها چیز دیگری است. چقدر خوب است که یک فرد از بدن خود راضی باشد و مثل بعضی افراد مدام در فکر دستکاری و عمل‌های زیبایی روی خود و بدن شان نباشند. از طرفی هم تذکرات والدین خود را خیرخواهانه و از روی محبت می‌دانید و کاملا درست برداشت کرده‌اید، ولی گاهی مسیری که والدین می‌خواهند ما طی کنیم با مسیری که خودمان انتخاب کرده‌ایم ،فرق دارد چون نگاه ما به موضوع متفاوت است.

به این سوالات پاسخ دهید

با توجه به وزن و قدی که در پیامک‌تان ذکر کردید و شاخص توده بدنی(BMI)، دچار کمبود وزن جدی نیستید، بنابراین علت پیگیری خانواده‌تان چیست؟ آیا درگیر بیماری هستید؟ ضعف جسمانی دارید؟ نگرانی خانواده درباره این موضوع چیست؟ باید به این سوالات پاسخ بدهید تا راهکار حل مشکل‌تان، خودش را نشان بدهد. پیشنهاد می‌شود در ابتدا خودتان را در جایگاه پدر و مادر فرض کنید تا بتوانید این موضوع را از دریچه چشم آن ها ببینید، این‌طور خشم کمتری را تجربه می‌کنید.

احساسات‌تان را به والدین‌تان بگویید

در زمانی که آرام هستید، با هر کدام از والدین که راحت‌تر ید، در همین باره گفت‌وگو کنید. به ایشان اطمینان خاطر بدهید که می‌دانم تمام این توجهات ناشی از محبت و خیرخواهی شماست و این خیلی خوب است که والدین من به من توجه دارند. در این گفت‌وگوها راجع به احساس فشاری که می‌کنید ،صحبت کنید. درخواست‌های خود را هم مطرح کنید. به نصایح خانواده و علت این همه نگرانی آن‌ها گوش کنید و حتی می‌توانید پیشنهاد مراجعه به یک متخصص تغذیه را بدهید که هر دو از این نگرانی خارج شوید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261026

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *