http://didshahr.ir/260583

00:43 :: 1402/03/09

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولد.

باورهای اشتباه درباره نوزادان

پای نوزاد تازه متولد‌شده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود. بین بزرگ‌ترها و جوان‌ترها اختلاف‌نظرهایی درباره نگهداری و مراقبت از نوزاد وجوددارد. مادربزرگ نوزاد معتقد است که گریه و دل‌پیچه نوزاد با یک داروی گیاهی رفع‌می‌شود و مادرجوان هم اصراردارد که نوزادش را یک متخصص کودکان معاینه‌کند.

در این مطلب می‌خواهیم درباره ۵ باور غلط و رایج مراقبت از نوزاد صحبت‌کنیم که اگر با روش‌های خودسرانه درمانی همراه‌شود، جان او را در روزهای ابتدایی تولد به خطرمی‌اندازد.

زردی نوزاد

زردی در نوزادان اگر از روز اول شروع یا عدد آن از پنج بیشتر شود یا با دفع خون از طریق مدفوع، بی‌حالی و استفراغ و گریه‌های شدید همراه باشد، غیرطبیعی است و در این حالت باید فوری نوزاد را نزد پزشک برد. شیرخشت، خاکشیر یا عرقیات گیاهی هرگز تاثیری در درمان زردی ندارند. این داروهای گیاهی به صورت فله‌ای عرضه‌می‌شوند و مسمومیت‌های ناشی از آن می‌تواند به قیمت از دست دادن جان نوزادتان تمام شود.

قطع شیرمادر

نوزاد باید از روز سوم تا پنجم توسط متخصص اطفال ویزیت مجدد شود. اگر نوزاد در زمان مقرر به‌دنیا آمده‌باشد باید از نظر زردی و رنگ مدفوع معاینه ‌شود. چون زردی بیش‌از اندازه نیاز به پیگیری و درمان فوری دارد. همچنین زردی طولانی‌مدت یکی‌دیگر از عوامل خطر در سلامت نوزادان است. اگر زردی بیش از دو هفته طول بکشد باید حتما توسط پزشک بررسی شود، این طور نیست که اگر زردی طولانی شود تصور کنیم که علت آن شیر مادر است یا به طور مثال شیر مادر را قطع کنیم، این کار اشتباه است و می‌تواند روی اقدامات درمانی تاثیرگذار باشد.

وجود خون

خانواده‌ها وقتی در مدفوع نوزاد خون‌ می‌بینند آن را به حساب حساسیت به لاکتوز یا قندخون می‌گذارند، غافل از این که قند لاکتوز باعث حساسیت در نوزاد نمی شود. بنابراین اگر مشکلی وجود داشته ‌باشد به دلیل نبود برخی آنزیم‌هاست که از نشانه‌های آن اسهال است. در این موارد توصیه خودسرانه به مصرف شیر بدون لاکتوز در نوزادی که دفع خون از طریق مدفوع دارد، کاری غیرعلمی و از اساس غلط است.

گیر کردن شیر در گلو

برخی از والدین با این تصوراشتباه که شیء یا مواد خوراکی در گلوی نوزاد گیر کرده، به افراد غیرمتخصص با عنوان «تول‌گیر، بندی یا قاروق» مراجعه می‌کنند. این افراد با بردن انگشت خود در حلق نوزاد می‌خواهند موادغذایی را از گلوی نوزاد خارج‌کنند،در صورتی‌که غذای نوزاد شیر است و شیر در گلو گیر نمی‌کند. چنان چه نوزادی مبتلا به رفلاکس معده است یا مدام استفراغ می کند، باید توسط متخصص و پزشک اطفال یا گوارش کودکان ویزیت و درمان شود.

زورزدن نوزاد

دفع نوزاد یا شیرخوار، بسته به شرایط می‌تواند هر پنج روز یک بار یا حتی روزی چند بار باشد. این مسئله که نوزادی به طور مثال هفته‌ای یک‌بار دفع مدفوع دارد و در زمان دفع به اصطلاح «زور می‌زند» یا رنگ پوستش در این زمان تغییر می‌کند نشانه ابتلا به یبوست نیست. در واقع این موضوع فرایندی تکاملی برای هماهنگی بین مقعد، ناحیه روده‌ها و انقباضات روده‌ای است.

Misconceptions about babies

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260583

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *