http://didshahr.ir/260389

01:59 :: 1402/03/03

وبا یک بیماری گوارشی است که بر اثر نوشیدن آب غیر بهداشتی، خوردن میوه و سبزیجات آلوده و تماس با فرد مبتلا می‌تواند بروز پیدا کند.

علائم وبا، راه انتقال و پیشگیری از آن

وبا یک بیماری گوارشی است که بر اثر نوشیدن آب غیر بهداشتی، خوردن میوه و سبزیجات آلوده و تماس با فرد مبتلا می‌تواند بروز پیدا کند و سلامت فرد را به شکل جدی به‌خطر بیندازد، در این مطلب با علایم و راه‌های پیشگیری از آن آشنا می‌شویم
«وبا» یکی از بیماری‌های شایع جهان است که سالانه تعداد زیادی به آن مبتلا می‌شوند، یک بیماری گوارشی که بیشتر هم در روزهای گرم به‌خصوص فصل تابستان مشکل‌ساز می‌شود.

بیماری وبا در واقع یک بیماری گوارشی باکتریایی است که بر اثر آشامیدن آب و غذای آلوده افراد را درگیر می‌کند. اسهال حاد عفونی و علایم مرتبط از جمله نشانه‌های این بیماری است. افراد با قورت‌دادن غذا یا آب‌آلوده به باکتری این بیماری ممکن است بیمار شوند. با توجه به گرم شدن هوا و رواج سفرها و گردش‌ها در این مطلب بیشتر با این بیماری، نشانه‌های آن و راه‌های پیشگیری از آن آشنا می‌شویم.

علایم وبا

علایم بسته به میزان باکتری واردشده به بدن، شرایط جسمی و ایمنی افراد، سن بیمار، می‌تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد. معمولاً از هر ده نفر مبتلا به وبا یک نفر علایم شدید را تجربه می‌کند. مهم‌ترین علایم وبا شامل موارد زیر می‌شود:
اسهال آبکی فراوان، در برخی بیماران به‌خصوص بزرگ سالان، حالت تهوع و استفراغ، گرفتگی عضلات پا، بی‌قراری یا تحریک‌پذیری افراد مبتلا به وبای حاد ممکن است دچار کم‌آبی شدید شوند که می‌تواند به نارسایی کلیه منجر شود. در صورت درمان نشدن، کم‌آبی شدید می‌تواند به شوک، کما و مرگ در عرض چند ساعت منجر شود.

در کودکان مبتلا برخی نشانه‌ها بیشتر دیده‌می‌شود که می‌توان به اسهال شدید آبکی، کم‌آبی شدید، افت قند و بی‌حالی اشاره کرد. معمولاً وبا در کودکان زیر دو سال شدت بیشتری دارد. با بروز اولین علایم بهتر است هرچه سریع‌تر فرد مبتلا را به یک مرکز درمانی برده تا روند مداوا زودتر شروع شود. فراموش نکنید وبا واگیردار است.

راه‌های انتقال بیماری وبا‌

بیماری وبا می‌تواند از راه‌های مختلفی انتقال یابد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

آب سطحی یا چاه| چاه‌های عمومی آلوده منابع مکرر شیوع وبا در مقیاس بزرگ هستند. افرادی که در شرایط شلوغ و بدون سرویس بهداشتی کافی زندگی می‌کنند، به‌ویژه در معرض خطر هستند.

غذای دریایی و سبزیجات| خوردن غذاهای دریایی خام یا نیم‌پز، همین‌طور میوه‌ها و سبزی‌های خام. به‌یاد داشته باشید میوه‌ها و سبزیجات خام منبع مکرر عفونت وبا در مناطقی هستند که وبا وجود دارد. در کشورهای درحال‌توسعه، کودهای کمپوست نشده یا آب آبیاری حاوی فاضلاب خام می‌تواند محصولات مزرعه را آلوده کند.

دانه‌ها| در مناطقی که وبا شیوع زیادی دارد، غلاتی مانند برنج و ارزن که پس از پختن آلوده‌شده و برای چند ساعت در دمای اتاق نگهداری می‌شود، می‌تواند باکتری وبا را رشد دهد.

راه پیشگیری از وبا

دست‌های خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید، به‌خصوص بعد از استفاده از توالت و قبل از دست‌زدن به غذا. حین شست‌وشو، دست‌های خیس و صابونی را حداقل ۱۵ ثانیه به هم بمالید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از ضدعفونی‌کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.

فقط آب سالم بنوشید، از جمله آب بطری یا آبی که خودتان جوشانده یا ضدعفونی کرده‌اید. حتی برای مسواک‌زدن از آب بهداشتی استفاده کنید.

نوشیدنی‌های گرم معمولاً بی‌خطر هستند.

۴) غذاهای کاملاً پخته و داغ بخورید و در صورت امکان در سفر یا مناطقی که میزان شیوع زیاد است از مصرف غذاهای فروشندگان خیابانی خودداری کنید.

از مصرف غذاهای دریایی خام یا خوب پخته نشده خودداری کنید.

میوه و سبزیجات را به‌خوبی با آب و شوینده مخصوص سبزیجات بشویید و سپس مصرف کنید.

آزمایش بیماری

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260389

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *