http://didshahr.ir/259906

09:49 :: 1402/02/17

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان اردبیل آمار بالای سزارین در این استان را نگران‌کننده و نیازمند توجه جدی به موضوع فرهنگ سازی دانست.

زایشگاه نوزاد

علی محمدیان اردی در مراسم گرامیداشت روز ماما و تجلیل از ماماهای برگزیده سال ۱۴۰۲ در اردبیل اظهار کرد: امسال روی موضوع سزارین و توسعه زایمان طبیعی در استان تمرکز و برنامه‌ریزی داریم و ماماها در این زمینه نقش بسیار مهمی دارند.

وی بر ضرورت توسعه زایمان طبیعی، تشویق عملی به فرزندآوری، پیشگیری از سقط جنین و کمک به طرح سلامت خانواده تاکید کرد و گفت: در این موضوعات نیز نقش ماماها بسیار بااهمیت بوده و جه به اهمیت این موارد، طرح پزشکی خانواده تحت عنوان طرح سلامت خانواده مطرح شد و یکی از اعضای اصلی این تیم، ماماها خواهند بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اردبیل با هشدار جدی در خصوص آمار سقط جنین در کشور گفت: موضوع سقط جنین از مسائلی است که باید جهت پیشگیری از آن در جامعه فرهنگ سازی لازم صورت بگیرد و در خصوص عوارض شدید این پدیده هشدارهای لازم داده شود.

وی افزود: یکی از مشکلات موجود در سقط جنین، مربوط به سقط‌های زیرزمینی است که افراد با عوارض شدید پس از آن به بیمارستان مراجعه می‌کنند و یکی از موارد فوتی مادران باردار در سال گذشته در استان مربوط به سقط جنایی است.

فرصت پنج ساله افزایش جمعیت را نباید از دست بدهیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با بیان شعار امسال کشوری روز ماما تحت عنوان ” ماما، حامی فرزندآوری و سلامت خانواده ” اظهار کرد: موضوع فرزندآوری و افزایش جمعیت بسیار مهم و فوری بوده و فرصت پنج تا ۶ ساله برای افزایش جمعیت را نباید از دست بدهیم که در صورت عدم استفاده از این فرصت، کشور دچار سالمندی خواهد شد.

وی بر اهمیت نقش ماماها در تشویق و ترغیب مادران و عموم جامعه در فرهنگ سازی و اجرای صحیح قانون جوانی جمعیت تاکید کرد و افزود: مراقبت از مادر و نوزاد در موضوع جوانی جمعیت بسیار مهم بوده و با اصلاح فرآیندها، برنامه‌ریزی‌های لازم، آموزش و ایجاد بخش ویژه نوزادان و جذب پزشک فوق تخصص نوزادان در پارس‌آباد به عنوان سانتر شمال استان توانستیم در سه ماه پایانی سال ۱۴۰۱ از رتبه یک کشوری در مرگ و میر نوزادان خارج شده و در رتبه مطلوب کشوری قرار بگیریم.

خدمات آگاهانه مامایی بیش از ۸۰ درصد از مرگ و میر مادر و نوزاد را کاهش می‌دهد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل هم در این مراسم گفت: طبق آمار و پژوهش‌های به عمل آمده، خدمات مامایی ۵۰ پیامد مرتبط با سلامت را مدیریت می‌کند و اگر اگر این خدمات آگاهانه و با پیگیری باشد ۸۰ تا ۸۵ درصد مرگ و میر مادر و نوزاد کاهش می‌یابد.

رامین نسیمی دوست اظهار کرد: از سال ۱۳۷۲ کاردانی رشته مامایی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ایجاد و جذب دانشجو انجام شد و تاکنون حدود ۸۵۰ فارغ‌التحصیل مامایی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل داشتیم و از سال ۹۸ نیز رشته کارشناسی ارشد مامایی در دانشگاه ایجاد شده است.

وی با تاکید بر اجرای قانون جوانی جمعیت تاکید کرد: در موضوع جمعیت و فرزندآوری نیز ماماها نقش بسیار مهمی دارند و می‌توان با حضور و پیگیری ماماها شاهد کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اردبیل اضافه کرد: ایران جزو ۹ کشوری است که توانسته ۷۵ درصد مرگ مادران را کاهش دهد و در استان اردبیل نیز میزان مرگ مادران از ۱۲ مورد در سال ۱۴۰۰ به سه مورد در سال ۱۴۰۱ رسیده و برنامه‌ریزی دانشگاه برای کاهش این تعداد مرگ مادر در استان است.

تولد نوزاد

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259906

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *